A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
1974-ben jött létre a Zenetudományi Intézet, amikor a Magyar Tudományos Akadémia egyesítette a zenetudományi és a népzenei kutatásokat. 1984-ig a múzeum több várbeli kutatóépületben volt elhelyezve, majd az Erdődy-Hatvany palotába költözött. Az MTA Zenetudományi Intézet 2012.
Tovább olvasom >>
január 1-től az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának részeként működött tovább, 2019. szeptember 1-től pedig a BTK átkerült az MTA-tól az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) felügyelete alá.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A zene valószínű, hogy egyidős az emberiséggel. Csak mindig másról szól, örömöt, bánatot, diadalt fejez ki, feszültség levezetésére, érzelmek felkorbácsolására alkalmas és nyilván más és más hangkeltő eszközökkel játszák. Nem véletlen, hogy mindegy egyház használja is eszközként. Egyébként meg az emberi hang is egy hangszer.
Nos, itt a budai várban lévő szép palotában van a magyar zenetörténeti múzeum, tulajdonképpen a 19. századtól követi tárgyakkal nyomon a zene fejlődését, méltó épített környezetben. A kövezett udvarról mehetünk be a palotába, aztán L-alakba végig a földszinten vár a kiállítás, zeneirodalmunk nagyjait is bemutatva éritőlegesen, majd a hangszerek mellett a hangszerkészítés neves mestereit, fortélyait is feltárja előttünk. Akármennyi idő eltölthető itt, az érdeklődés intenzitásától függően.
Egyik kedvenc helyem a budai Várnegyed, rendszeresen eljövök ide sétálni, barangolni. Ezért javasolta a férjem, hogy ha legközelebb megyek, ne hagyjam ki a Zenetörténeti Múzeumot sem, amely a Bécsi kapuhoz viszonylag közel, az egyik csendes macskaköves utcában található.
A múzeumnak otthont adó épület is izgalmas, a barokk stílusú Erdődy-Hatvany-palota igazán pompás és monumentális. A belső udvarról nyílik a múzeum, ahol egyúttal az MTA Zenetudományi Intézete is helyet kapott. Párhuzamosan több időszakos kiállítást szoktak berendezni, ottjártamkor Egy különleges életút tanúi, Bartók Béláné Pásztory Ditta hagyatéka, A Sasvári zongoraterem műhelye, A magyar vonókészítés története, A zongorázó Bartók és kortársai, Lajtha László emlékszoba, valamint egy Hubay Jenőről szóló kiállításokat lehetett megtekinteni, a gyakorlatilag állandónak tekinthető Hangszerek Magyarországon tárlat mellett. A legtöbb hangszert és kiállítási tárgyat csak megnézni lehet, kipróbálni nem, nem interaktív a múzeum. Inkább annak lehet érdekes, aki maga is komolyzenével foglalkozik, hangszeren zenél, vagy igazi zeneőrült. A felnőtt belépőjegy 600 Ft, fényképezni lehet.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.