A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az 56-os pesti srác emlékműve Budapest bemutatkozása
Győrfi Lajos szobrászmester alkotását 1996 október 23-án állították ki. Az emlékmű a pesti srácok alak az ’56-os fiatal fiúk és lányok megtestesítője, mindazon fiataloké, akik a forradalomban harcoltak. Fontos részei voltak a felkelésnek, fegyverrel védték a hazát, pedig sokan közülük még csak diákok voltak.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az 1956-os forradalom egyik legfontosabb helyszíne volt a VIII. kerületi Corvin köz. Az emlékmű a Corvin Mozi előtt található. A ránézésre 10-12 éves forma, egyszerű ruhába öltözött fiú kezében puskával, egy kősziklán áll. Megrendítő ez az egész, leginkább arra figyelmeztet mindannyiunkkal, hogy soha ne kerüljön fegyver egyetlen gyermek kezébe sem.
Persze, még jobb lenne, ha felnőtteknek sem, de nyilván ez utópia. A bronzszobor nem egy konkrét, név szerint ismert személyt ábrázol, inkább azt próbálta szerintem ábrázolni, hogy még a fiatalok, gyermekkorúak is beálltak harcolni a felkelők közé. A Corvin közben harcoló csoportok tudtak az egyik legtovább, november 6-ig kitartani a betörő szovjet túlerővel szemben, de a győzelemre sajnos esélyük sem lehetett. A szobor Győrfi Lajos alkotása, 1996-ban állították, a forradalom 40. évfordulójára. A puskára rendszeresen kötnek fel nemzeti színű szalagot, október 23-án mécseseket, virágokat, koszorúkat helyeznek el a lábánál a megemlékezés jeléül.
Érdekes, hogy milyen közel áll ez a szobor fizikailag a Pál utcai fiúk szobrához. Nincs 100 méter talán a kettő között. És eszmeiségben is van valami rokon: a grundért, a hazáért küzdő pesti kisfiúk. A Corvin közben a Corvin mozi falán körbe sok-sok tábla emlékeztet az itt zajlott eseményekre, itt ismertté vált nevekre.
A fiú szobra a puskával elől, a mozi bejárata mellett kapott helyet. Persze, már kérdés, hogy más relációban megvetően és sajnálkozva használjuk a "gyerekkatonák" fogalmát. Szóval, ha Afrikában van és harcol a gyerek, akkor az egy undorító cselekmény, elveszi a gyerekkort, hitvány ember, aki egy gyerek kezébe fegyvert ad. Ha Magyarországon van erről szó, akkor az iskolai lőterek a hazafias, nemzeties nevelés része, a harcoló kisdobos a szabadságharcban hős, meg a Corvin közi srác is. De a történelem is, meg az etika is képlékeny dolog.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.