A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Vajdahunyad várának belső udvarán találjuk Anonymus szobrát, melyet a XX. század elején I. Ferenc József adományozott a nemzetnek. Feltehetőleg valamelyik Béla király jegyzőjét ábrázolja. A köztéri alkotás Ligeti Miklós keze munkáját dícséri, 1903-ban készült és közel 2 méter magas.
Tovább olvasom >>
A szobor talapzatát Bálint Zoltán és Jámbor Lajos építészek készítették. A szobor Anonymusnak, a legrégebbi magyar történetírónak állít emléket, aki latin nyelven jegyezte le a honfoglalás történetét, majd az azt követő időkét. Neve a mai napig ismeretlen. Az újabb történelmi kutatásuok szerint volt Anonymus III. vagy IV. Béla király jegyzője. A szobor csuklyás szerezetesként ábrázolja az írót, aki egy kőpadon ül és tollat tart a kezében. A kőpad alsó lépcsőjére latinul vésték be a magyarázó feliratot: “Anonymus – Gloriosissimi Belae regis nótárius”.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az egyik kedvenc budapesti szobrom, ki ne ismerné? A Városligetben a Vajdahunyad várában, pontosan a Mezőgazdasági Múzeum bejáratával szemben ül békésen, nagyon szép zöld környezetben. Ligeti Miklós csodálatos szobra 1903 óta áll vagyis ül itt. A szobor kb. 2 méter magas, vagyis az életnagyságnál nagyobb, talán emiatt is kelt ilyen monumentális, lenyűgöző hatást.
Fokozza a misztikus benyomást, hogy a kapucni alatt nincs arca a szobornak. Ez is szerencsehozó szobornak számít, a tollhegyet kell simogatni. A turisták egyik kedvenc fotó és selfie témája a városban. Ha erre járok a környéken, mindig erre jövök, hogy egy pillantást vethessek a szoborra is. Reggel/délelőtt nagyon szépen világítják meg a napsugarak, talán ilyenkor a legjobb fotózni.
Bevallom, megláttam, hogy itt van fent az oldalon, de még nem méltatta senki, és kaptam magam, és kiiszkoltam a Ligetbe, hogy új képeket csináljak róla. Pedig láttam már százszor, meg le is fotóztam, biztos. A turisták mindig az ölébe ülnek, vannak fényesebb, jobban tapogatott részei, meg vannak mattok is. Szóval, a névtelen jegyző.
Már a pár hónapja jött afgán haverjaim is fejből tudják, hogy igen, az első magyar történetíró, meg bizony voltak tévedései is meg Béla király. . . de az 1200-as évekből információt nyerni egy kéz által nem kis dolog, még ha tévedésekkel együtt is. . . őt ismerjük, mint krónikásunkát és őt ismerjük, hogy nem ismerjük. . hiszen titokzatos, az un. P. mester, akinek fennmaradt Gesta Hungarorumát többen is gondozták, fordították a XVIII. század végén. Most ott ül a Vajdahunyad vár díszletében a Mezőgazdasági Múzeummal szemben és fogadja a kisdedeket meg a nagydedeket szelfizésre, mint ünnepeken a Télapó.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.