A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Magyarország első miniszterelnökét ábrázoló szobor 2007-ben, Batthyány születésének 200. évfordulójára készült. A szobor avatására 2008. április 15-én került sor. A szobrot Stremeny Géza, Török Péter, Fáskerti István és Iványi Csaba készítették.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Két népszerű weboldalt/blogot követek az új vendéglátóhelyek, ajánlások figyelemmel kísérése céljából már évek óta, ezek egyikén olvastam, hogy a Batthyány utcában nyílt egy újhullámos avagy kézműves cukrászda, ahogy most illik ezt trendy módra emlegetni.
A "tesztvásárlást" és kóstolást követően gyalogosan jöttem le a Batthyány tér felé, és gondoltam, iszom még egy kávét vagy valamit az Angelika Presszóban, ahol 1992-ben jártam először. Egy fontos életesemény miatt emlékszem pontosan az évre, de még a hónapra, napra is (dec. 31. ) Az Angelika lépcsős lejárata és a teret uraló Felsővízivárosi Szent Anna plébániatemplom között helyezték el hazánk első miniszterelnökének szobrát 2008-ban, Batthyány születésének 201. évfordulóján (mivel volt 1 év csúszás. . . ). Nekem az tetszik benne különösen, hogy nem a szokványos komoly fejet vágó zsánerszobor, hanem egy izgalmas, egyszerre modern és tradicionális alkotás, ami egy háttértörténetet is elmesél. Közben elgondolkoztam azon, hogy az ő idejében mekkora karakterek, milyen meghatározó államférfiak vezették az országot, s azóta mennyit degradálódott a politika (tisztelet a kivételnek. . . ). Az alkotás egy hajó orrában ábrázolja Batthyányt, aki Bécsbe érkezett a Dunán, hogy elfogadtassa az osztrák császárral az 1848. áprilisi törvényeket. A bal kezében tartott pergamenen a törvény, igazság és jog szavak töredékei olvashatók, mint fő hitvallása. A fehér márványból készült hajó ormán (szoborként) és bal oldalán (vésetként) a Batthyány család címerállata, a fiókáit saját vérével tápláló pelikán látható, míg a jobb oldalon az 1848. évi miniszterelnöki pecsét. A pelikán alatti felirat: Fidelitate et Fortitudine, azaz hűséggel és bátorsággal, ami a család jelmondata volt.
Az aradi 13-akhoz szokták hozzácsapni Batthyány Lajost, Magyarország első miniszterelnökét. Ez talán egy új korszakot jelenthetett (volna) az államigazgatásban, véget is érhetett volna a parazita királyok, hercegek, grófok bandájának országlása, de azért ismertjük be, hogy Batthyány is gróf volt.
Igaz, róla szebbeket, jobbakat mondunk, írunk, mint a többi grófról, bár Széchenyi István is főnemes volt, és hozzá is milyen pozitív tettek, érzelmek kötődnek, szóval, akkor voltak jó grófok is. Batthyány, meg egy kuriózum köztük is, és hát hol állna a szobra máshol, mint éppen a Batthyány téren? Valamit olvastam, hogy a nagyközönség kizárásával avatták fel. . . és nem is tudom, hogy miért? Megelégszem az ő elsőségével, meg a híres gesztussal: "Rajta vadászok! Éljen a haza! " Az emlékmű egyébként egy hajót formáz, szemből nézve igen vékonyat, laposat, azt a hajót jelzi, melyen Bécsbe ment a gróf jogot és igazságot követelni. Az erről szóló irat a szobornak is a kezében van.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.