A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A lengyel származású Bem József szobra a róla elnevezett téren a II. kerületben található, a Margit híd budai hídfőtől egy villamosmegállóra délre. Az 1848-49-es szabadságharc legendás tábornokaként nagy népszerűségnek és tiszteletnek örvend a mai napig.
A szabadságharc leverése után Törökországba menekült, ott is halt meg 1 évvel később, 1850-ben, miután muszlim hitre tért át, és felvette a Murad pasa nevet. A szobrot 1934-ben állították fel, amely közadakozásból épült. Istók János szobrászművész alkotása, a bronzból készült férfialak kb. az életnagyság kétszerese méretű, a kőtalapzat 450 cm magas. A tábornok jobb keze fel van kötve, ami egy legendás történetre utal, miszerint lováról le sem szállva amputáltatta középső ujját, miután a szászvárosi csatában megsérült. Bal kezével előre mutat, csatára hívva a seregeit. A szobor talapzatán olvasható "Piski" felirat jelentős győztes csatájára emlékeztet. "Erősítésekhez jutva Bem már február 9-én ismét támadásba ment át, Piskinél legyőzte az egyesült osztrákorosz haderőt, és ismét Székelyföldre vonult. "
Történelmünk egy kiemelkedően híres szobra. Maga, az eredeti szobor az 1848-49-es magyar szabadságharc legendás lengyel származású tábornokát ábrázolja, Számos nem magyar főtiszt harcolt a magyarok oldalán, az aradi 13 tábornok között is szépszámmal akadnak más származásúak, a Magyarországon Bem Józseffé vált Józef Zachariasz Bem is a velünk szolidaritást vállaló külhoniak számát gyarapította, Népszerűségére jellemző, hogy szeretetből Bem apó néven maradt meg a nemzet emlékezetéveb, ez van felírva a szobor talapzatára is.
1850-ben halt meg Törökországban, a lengyelek később hazaszállíttatták a hamvait, a menet Magyarországon is megállt 1929-ben, és mindenki nagyon nagy tisztelettel járult a ravatalhoz itt is. Ezután fogalmazódott meg a szobor ötlete, Istók János készítette el, és a piski csatát idézi fel, mely az egyik emlékezetes győzelem volt a hadjáratok során. De nem csak ennyi nekünk ez a szobor, a legenda 1956-ban folytatódott, amikor október 23-án a műszaki egyetemről kiindult diáktüntetés a városon keresztülhaladva többszázezresre duzzadt. és a Bem szobornál érte el a hangulat a forráspontot, talán innen datálhatjuk hősies forradalmunk rövid, de feledhetetlen történetét. Most a Külügyminisztérium előtti téren várja a bronz hős, hogy néha azért észrevegye, felismerje valaki.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.