A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az Ybl-féle Danubius-kutat eredetileg a Kálvin téren avatták fel, 1883. október 22-én. A kút a II. világháborúban súlyosan megsérült, ezért 1949 nyarán elbontásra került. Győri Dezsőt bízták meg a kút újrafaragásával. Második avatására 1959. július 28-án került sor, a mai Erzsébet (akkori nevén Engels) téren.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2023. október 9.kollégákkal járt itt
55
A bevárosi Erzsébet téren a Budapest Eye, az óriáskerék, ami mindent visz, mint látványosság, pedig nagyon is érdemes megnézni a téren vele szemben a Danubius-kutat is, ezt a remekbe szabott díszkutat, amely Ybl Miklós és Fessler Leó nevéhez kötődik. Danubius, azaz Duna allegóriája, amely eredetileg 1883-ban a Kálvin téren került felállításra.
A Duna, mint férfialak a díszkút központi alakja a tetején. Ahogy a művészettörténészek is megállapították, Duna úr alakja erősen hasonlít az ókori görög Poszeidón ábrázolásokhoz, egy delfinen áll, ami nem igazán gyakori előfordulású a Dunában, a jobb kezében evező, míg a bal kezében egy fésűkagyló van, ez utóbbi tengeri kagyló szintén nem honos hazánk édesvízű folyóiban. A neoreneszánsz stílusú, három medencés díszkútnak három ülő nőalakja van, akik hazánk 3 jelentős folyóját jelképezik, a Tiszát, a Drávát és a Szávát. A budakalászi kőfejtőből származott a mészkő, amelyből kifaragták ezt a monumentális alkotást. A kút a II. világháborúban súlyosan megsérült, ezért el kellett bontani. Hogy utána miért került új helyen felállításra, azt nem tudom, de lényeg az, hogy 1959-ben már itt az új helyen állították fel, amikor is még Engels térnek hívták, és itt volt a központi távolsági és nemzetközi buszpályaudvar. Bizony, sokat utaztam innen, leginkább Székesfehérvárra, sőt, Párizsba is. Érdekesség még, hogy a Kálvin téren lévő egyik lakóépület belső udvarában látható az eredeti Száva nőalak szobor.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.