A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Dózsa György szobra egy igazán monumentális, több alakos emlékmű az Attila úton. Vele szemben a Tabán lankái, egészen pontosan egy buszparkoló a turistáknak, mögötte a Budavári Palota magasodik, én is onnan ereszkedtem le legutóbb. A 60-as években került ide ez a teret a mai napig meghatározó, betöltő alkotás. Hogy miért éppen ide?
Röviden, mert itt volt elegendő hely, míg az eredetileg tervezett helyszínen, stílszerűen a Dózsa György úton /a Thököly úti kereszteződésnél nem. Az 50-es években lett kultikus figurává Dózsa György, mint az osztályharc paraszti származású hőse, azóta is kb. minden magyarországi településen van Dózsa György utca, az iskolákról, művelődési házakról már nem is beszélve. Aki amúgy nem is paraszti származású volt, hiszen régi székely nemesi családból származott. Na, ennyit a történelmi hűségről. Szóval az 50-es években írták ki a pályázatot az emlékmű elkészítésére, amely 1961-ben került felállításra. Az 5-ös busz itt haladt el már gyermekkoromban is az Attila úton a Dózsa-szobor előtt, itt volt az egyik buszmegálló már akkor is, és mindig egy kicsit szorongással, félelemmel néztem rá, volt benne valami nyomasztó számomra. Pláne azok után, amikor már az iskolában is tanultuk, hogyan végezte a Dózsa-féle parasztfelkelés leverése után szomorú életét. Dózsa György a központi alak, középen áll egyedül délcegen, megtermetten, kb. háromszoros életnagyságban, majdnem 5 méteres szoborként. A jobb és a bal oldalon is 4, illetve 3 alakos oldalszobrok állnak, Dózsa harcostársai. A talapzaton az 1514-es évszám, a parasztfelkelés éve szerepel.
Van abban valami elég pikáns, hogy az ember Dózsa György lázadó parasztvezér szobrát együtt fotózgatja békével a királyi várpalotával a hegyen, szóval a bitang elnyomó urak a háttér, lent meg ez a középkori hős, aki a feudálsi urak ellen kelt fel. . .
akire persze jó érzékkel rányúlt a szocialista rendszer is, nem véletlenül volt az elsők között a megvalósulandó műemlékek közöl az ötvenes évek elején. Pályázat volt,, nem nyert senki, helyezzetek voltak, majd valaki (Kiss István) megbízást kapott, de nem úgy készült el, ahogy tervezte, és nem oda került, ahová képzelték először. De hát a szoborsors már csak ilyen. Szóval, vannak ezek a bodybuilderek, mindenki csupa iron, kockahas, a mellékcsoportban a legszélén álló fazon nehezen tagadhatná le szocialista eredetét, kőkemény munkás kalapáccsal. . . de egyébként mindenkinek volt képzelt szerepe a csoportokból, pap is volt, végvári vitéz is, tót meg román paraszt is. . . ezek együtt lázadtak a földesurak sanyargatásai ellen. De a vége tudjuk, mi lett. . . győzött az önkény, a kínzás és kivégzés. Dózsa megítélése azóta is eléggé vitatott, egyes rendszerek zászlóra tűzik példáját, mások inkább kártékony voltára figyelmeztetnek. De az emlékmű a város részévé vált, egyet jelent a vár Tabán felé forduló völgyével.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.