Így is ismerheted:Holokauszt áldozatainak emlékfája
4
2 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Holokauszt áldozatainak állított emlékfát Varga Imre tervezte. A Dohány utcai zsinagóga mögött lévő emlékmű vörös gránit talapzaton áll, és a hozzátartozók a fémből készült leveleire felvésethetik az eltávozott szeretteik nevét.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
A Magyar Zsidó Mártírok emlékműve a Dohány utcai Zsinagóga mögött, a Wesselényi utca felőli udvarban látható, amelyet Raoul Wallenberg emlékparknak neveztek el. Varga Imre alkotását 1990-ben állították fel. A szomorúfűzfa levelein a holokauszt mártírok nevei szerepelnek, a fán kb. 30ezer levél található.
Azért lett a neve Emanuel fa, mivel az Emanuel Alapítvány adományozta. Érdekesség, hogy az alapítványt 1987-ben New Yorkban Tony Curtis magyar származású amerikai színész hozta létre édesapja, a Mátészalkáról USA-ba emigrált Emanuel Schwartz emlékére. A fa neve így egyrészt emlékeztet a világhírű színész édesapjára, másrészt a név jelentése: velünk az Isten is jelképes. Nagyon szép, bár szomorú alkotás, amely a Wesselényi utcából is jól látható.
Láttam már korábban is a kerítésen át ezt az emlékfát, amikor arra jártam. Mert szerencsére az utcáról is látni, és aki észreveszi, ha nem is tudja pontosan, mit jelképez, talán csak elgondolkodik rajta, hiszen a híres Dohány utcai nagy zsinagóga mögött található kis parkban, kertben áll az alkotás.
Hivatalos elnevezéssel ez a Holokauszt-emlékpark, és itt látható a Varga Imre szobrász által tervezett, vörös gránit talapzaton álló, Holokauszt áldozatainak emlékfája. Több szimbolikát is egyesít az alkotás, mert elsőre például egy szomorú fűzet látunk, ami az elveszejtett lelkek miatti szomorúságot jelképezi. De ha jobban megnézzük és még magunk előtt látjuk az itteni Zsidó Múzeumban kiállított menórákat, amelyek maguk is szimbólumok, egyfajta életfa ábrázolások, akkor feltűnik, hogy a többágú fa egy lefelé fordított menóra alakját mutatja. Közelről nézve azt is észrevesszük, hogy a krómacél plasztika levelein a holokauszt áldozatainak nevét örökítették meg. Aki igazolni tudja, hogy ebben a rettenetben hunyt el valamely hozzátartozója, és ekként kíván emléket hagyni róla, akkor kérheti azt. Az alkotás létrejöttét Tony Curtis által életre hívott Emanuel-alapítvány támogatta, ezért hívják a művet Emanuel-emlékfának.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.