A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kolodko: Holdjáró miniszobor Budapest bemutatkozása
Mihail Kolodko (Kolodkó Mihály) ukrán-magyar szobrászművész, aki apró szobrairől ismert, melyekkel számtalan helyen találkozhatunk a városban. A Hold utcában, néhány lépésre a Batthyányi-örökmécsestől található Kolodko holdjáró miniszobra. A bronz alkotás egy gömb alakú térelem felületén robog, benne pedig egy integető asztronauta köszönti a járókelőket.
Tovább olvasom >>
A magyar származású, NASA-díjas amerikai mérnök, Pavlics Ferenc előtt tiszteleg a miniszobor, aki a világon elsőként hozott létre olyan holdjárművet, ami a távoli égitest felszínén is üzemképes maradt.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Hold u. sarán egy kávézó előtt találtam meg Kolodko Mihály egyik miniszobrát a Holdjárót. A betongömb tetején száguld a holdjáró, amely a művész első magyarországi bérelt, Hold utcai lakásának is emléket állít.
A sokadik Kolodko Mihály miniszobor Budapesten, ezúttal az 5. kerületben a Hold utcában, a Battyhány örökmécses körüli kis tér sarkán. Amint azt már megszokhattuk, Kolodko szobrai körül semmi sem véletlen, mindig van az alkotás mögött egy kis történt, magyarázat, indokoltság.
A Kolodko-család 2016-ban költözött át Kárpátaljáról, Ungvárról Budapestre és az első lakásuk itt volt a Hold utcában. Az utca neve nagyon megtetszett a szobrásznak, ez ihlette az alkotást. Attól főleg jópofa ez a szobor, hogy a Holdat formázó fehér mészkő gömbön gurul a kis bronz járgány. A holdjárót egy integető űrhajós vezeti. Úgy olvastam, hogy ezt a bizonyos holdjárót, aminek Lunar Rover a neve, az Apollo-űrprogram során használták a Hold felszínének vizsgálataihoz, feltáráshoz kapcsolódóan 1971-72-ben, és a jármű tervezője és kivitelezője, főkonstruktőre a magyar származású Pavlics Ferenc repülőmérnök volt. 84 éves, nyugdíjas, ma is él az USÁ-ban, és rendszeres kapcsolatot tart Magyarországgal. Több mint egy évtizeden át itt dolgoztam a szomszédban a Szabadság téren, de azóta is gyakran járok errefelé.
Hol a manóba lenne a holdjáró szobra, ha nem a Hold utca táján? A Batthyány-örökmécses tövénél van egy nagy kerek kőlabda, az a Hold. És rajta a picike járó. Tizenévekig jártam ide a sarokra a Neumann Társaságba. A környék csak gazdagodott.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.