A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Teleki László téren áll Mészáros Attila alkotása, a Lámpagyújtó, melyet 2014. szeptember 10-én emeltek fel. A szobor egy létrán álló férfit ábrázol, aki épp a gázlámpát készül meggyújtani. A létra alján egy kutyus támaszkodik az első fokra.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A VIII. kerületi Teleki téren a Népszínház utca felőli bejárat előtt egy 3 szoborból álló csoport látható (Lámpagyújtó, Ószeres, Gróf Teleki), amelyek igazából nem függenek össze, de olyan közel vannak egymáshoz, hogy mondhatni ilyenformán mégis egy egységet alkotnak, illetve egy időben kerültek kihelyezésre.
Ezek egyike a Lámpagyújtó szobra, amelyet 5 pontra értékeltem, mivel ez nagyon tetszett. A Teleki tér pár évvel ezelőtti átfogó felújítása nagyon is indokolt volt, beleértve a piacot, a zöld parkos területeket, és ezek után vagy ezekhez kapcsolódóan kerültek ide a szobrok is. A 2014-ben kiállított szobor alkotója Mészáros Attila szobrászművész. A lámpagyújtó ember egy létrára állva mászik fel az utcai lámpához, hogy meggyújtsa a lángot, így biztosítva a város számára az esti, éjszakai órákban a világítást. Az embert kiskutyája is elkísérte, aki a létra alján csaholva várja, hogy lejöjjön. A Lámpagyújtó szobor az első budapesti gázgyárnak (akkori nevén légszesz gyárnak) állít emléket, ami itt működött a közelben, a kerületben, a Keleti pályaudvar irányában, a II. János Pál pápa térnél ennek emlékét őrzi a Légszesz utca is. Az 1855-56-ban épült gázgyár ugyanis éppen itt, a Lóvásártér (ma II. János Pál pápa tér), a Légszesz utca, a Temető utca (ma Fiumei út) és egy akkor névtelen utca (ma Gázláng utca) által határolt területen állt. Ez a bizonyos Józsefvárosi Gázgyár 1914-ig működött, majd átvette szerepét a korszerűbb Óbudai Gázgyár. A gyár épületeinek többségét lebontották, de az igazgatósági épület ma is áll a II. János Pál Pápa tér 20. szám alatt, szépen felújított állapotban, mint ipari műemlék. Az első gázlámpák Budapest utcáin 1856. Karácsonyán gyulladtak fel.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.