A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Eredetileg a Vértanúk terén állt a szobor, melyet 1996. június 6-án avattak fel. 2019. június 6-án helyezték át a jelenlegi helyére, a Jászai Mari térre. Nagy Imre alakja kalapban egy íves híd közepén áll.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
1995-ben kezdtem el dolgozni az V. kerületben, a lakás és a munkahely, illetve az egyéb fő közlekedési útvonalaim sokszor keresztezték a Szabadság tér és a Kossuth tér közti kis teret (Vértanúk tere), ahol eredetileg állt Nagy Imre szobra, a Parlament felé nézve, a kis hídon.
Érdekesség, hogy ez volt az egykori 1956-os hős miniszterelnök legelső hazai egész alakos szobra, amelyet 1996. június 6-án (születésnapja vigíliáján) avatták fel. A rendszerváltozás előtt 1956-ot nem forradalomnak, hanem ellenforradalomnak nevezték, nekem még ezt tanították, gyerekkoromban még ebben a tudati körben nőttem fel, a család felnőtt tagjai inkább nem nyilatkoztak, nehogy baj legyen, csak később, amikor már nem volt tilos, büntetendő. Nagyon közkedvelt szobor volt, sok turistacsoport járt erre, szerettek a hídon fotózkodni az emberek, Nagy Imrével vagy nélküle. Készítettem akkor is fotókat, de egyelőre nem sikerült találni egyet sem a régi helyszínről. A szobor az 1919-es vörösterror áldozatainak 1945-ben lerombolt emlékművének helyén állt, így jött az ötlet valaki fejéből, majd a döntés is megszületett, visszakerült a régi-új Vértanú emlékmű, Nagy Imrét pedig a híddal együtt elköltöztették a Jászai Mari tér V. kerületi oldalán lévő parkba, a Képviselői Irodaház mellett. Itt az új helyén a Dunát és a budai oldalt nézi. Most az új helyszínen október 24-én jártam, sok koszorút, virágot helyeztek el a szobornál az évforduló kapcsán. A szobor szerintem l sikerült, élethű, egyértelműen felismerhető Nagy Imre arca, kalapban, szemüvegben, lódenkabátban ábrázolta a művész.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Már többször írtam itt szobrok kalandos sorsáról, néha többet mászkálnak, mint az élő emberek, ezt a bizonyos szobrot meg meglátogattam vagy ötször az elmúlt egy-két évben, mégsem írt ide semmit senki. Szóval, a története bizarr, akárcsak a magyar történelem jobbra-balra árapály hullámzása.
Bizonyos politikai vonulatok éppen Nagy Imre és társai újratemetésének kapcsán bukkantak elő a semmiből, mondhatnánk, a halott népszerűségének hátán lovagoltak be a köztudatba. Nagy Imre kultuszának fellobbanása egyidős az ország rendszerváltásával, vele, az ő posztumusz segítségével kovácsoltunk tömegeket az új társadalomba megint. Demján Sándor nagyvállalkozó anyagi segítségével valósult meg ez a szobor a Vértanúk terén, és ekkor még az ország hajója az új Európa, a demokrácia felé haladt. Nagy Imre szobra bizalommal nézett a parlament felé, életáldozata nem volt hiábavaló. Aztán fordított a kormányos, és szélsőjobbra vitte a hajó útját, irredenta, soviniszta emlékművek keletkeztek, állíttattak vissza, ez a szellem nem azonos már az új világgal, ez a régifajta feudális mocsár. A reformkommunista miniszterelnök hirtelen útba lett a képben, kivágták hát onnan, Demján minden tiltakozása ellenére, Marx és Engels régi szobrának helyére került a Jászai Mari térre. És most nem néz a parlamentre, hanem vádlón Budára.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 1 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.