A német megszállás áldozatainak emlékműve Budapest
A német megszállás áldozatainak emlékműve Budapest
3,5
2 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Ezt a 2. világháborús emlékművet a Szabadság tér déli oldalán, a vicces szökőkutak előtt, az UniCredit Bank székházánál 2014. július 20-án állították fel, Magyarország német megszállásának 70. évfordulóján, emléket állítva azoknak az áldozatoknak, akiknek halála közvetlenül köthető Magyarország 1944-es német megszállásához.
Az alkotást Párkányi Raab Péter szobrászművész készítette. A műalkotás nem sorolható egyik tiszta stílusirányzathoz is, mondhatnám eklektikus. Az összesen 13 oszlopból vannak épek, vannak csonkák, leomlottak. A 4 magas oszlop egy timpanont tart, előtte Gábriel arkangyal felemelt szárnyaival - az egyik szárnya sérült - és karjaival az ég felé tekint, jobb kezében országalmát tartja, de mintha csúszna ki a kezéből. Gábriel arkangyal Magyarország védelmezőjeként van számon tartva. A timpanonból a birodalmi német sas éppen lesújtani készül az országalma felé. A jobb oldalon Az áldozatok emlékére felirtat olvasható magyar, angol, német, orosz és héber nyelven. A szobor felállítása elég nagy hullámokat vetett a politikusok és a média körében, adott oldaltól/beállítottságtól függően, de a társadalom egyes köreiben is visszatetszést keltett. Ha igaz, a szobor megrendelésére és felállítására pályázat nélkül került sor. Hivatalos szoboravatás nem történt, de azóta is változatlanul áll. Az emlékmű előtt a felállítását követően rendszeresen tartottak megemlékezéseket, nem mondanám tüntetésnek, pár ember előtt mondtak beszédeket. Emellett az út mellett régi sajtócikkeket, emlékiratokat, kiszuperált bőröndöket, fotókat, száraz virágot helyeztek ki az egykori áldozatok emlékeként az emberek. Emiatt összességében elég rendezetlen, "kupis" lett az egész, mindenki azt rak ki, amit akar.
Fura, hogy éppen a Szabadság tere hemzseg a megosztó emlékművektől, kemény csaták voltak a szovjet hősi emlékmű miatt is, az usánka szobor szomorú végzete egy másik esemény, és pár lépéssel arrébb a hídon álló Nagy Imre kitoloncolása a helyére került irredenta birodalmi emlékmű miatt is sok port vert fel.
Na, de a német megszállás emlékműve is örök téma lesz a pártolók és ellenzők között. Számos szervezet tiltakozott már ellene, és tiltakozásul hozták létre az Eleven Emlékművet is, az áldozatok emlékére, képekkel, használati tárgyakkal a nagy madaras szoborcsoport előtt. Tegyük hozzá, hogy barbárok már többször meg is rongálták az emlékezés kisebb emléksorát. Újra és újra pótolták. És most maga a mű. . . hűű, nehéz erről írni, állásfoglalás nélkül. Valahogy azt üzeni, sugallja, hogy hahh, a gonosz németek aztán letámadták, elfoglalták Hungáriát. . . mi meg nem is tehettünk erről, csak álltunk itt és pislogunk, mint a szende szűz. . . na, de ha valaki járt iskolába, olvasott könyveket, voltak felmenői, akik meséltek neki, ennél ezért tisztábban láthatja a valóságot. Nos, igen. . . a háborús részvételünk, az elfoglalt szerepünk a két nagy háborúban a rossz oldalon, olyan trauma, amit más nép már régen feldolgozott, mi meg csak bonyolítjuk, kenegetjük, maszatoljuk tovább. Ez így eléggé speciálisan magyar.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.