A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az Erzsébet téren a földalatti (M1) lejáratánál található szoborcsoport. Szögletes mészkő talapzaton álló bronz juhász 4 báránykájának furulyázik. A szobrot 1929-ben avatták fel, szóval nem egy mai darab, hamarosan 100 éves lesz.
Régen - 50-es évektől évtizedeken át, amikor az Erzsébet tér még Engels tér volt, és itt volt a buszpályaudvar, akkor a szobor még a tér másik oldalán, a József Attila utcánál állt. Valószínűleg a tér rekonstrukcióját követően vagy annak keretében helyezték át ide (2006-ban, a mindentudó világháló szerint), ahol ma is található. Itt nemigen mutat, nem adja magát, csak elrohannak az emberek mellette. Horvay János szobrászművész alkotása, aki a 20. század 1. felében számos monumentális köztéri szobrot készített, de sírkőszobrászként is népszerű volt. Ahogy előttem már írták, ez a juhász szobor is eredetileg sírkőnek készült, méghozzá Blaha Lujza színésznő, "a nemzet csalogánya" részére. A síremlék készítésére ugyanis pályázatot írtak ki, dehát nem ő nyerte. Most direkt rákerestem a nyertes műre, az valóban sokkal monumentálisabb, dór oszlopos tető alatt ábrázolja az ágyban fekvő (vélhetően már halott) művésznőt, mivel a körülötte lévő puttók szomorú arcot vágnak és a lantos is búsan lehajtott fejjel penget. Gondolom a népi hangszerekkel próbáltak a művészetekre, a zenére asszociálni (furulya, lant), a szomorkodás meg a haláleset miatt indokolt.
Eredetileg síremléknek készült Blaha Lujza sírjára. A főváros megvásárolta Horvay Jánostól, az alkotótól 1928-ban, és ide került, az Erzsébet térre. Igencsak szomorú hangulat, a térdelő juhász fűzfa sípján bűvöli a négy bárányt, a felirat úgy szól, hogy "Kis furulyám szomorú fűz ága", de, hogy Petőfi Sándor, vagy a furulyázás mitől népdal, azt nem tudom.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.