A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
2000-ben állítottak kereszteskövet az örmény mártírok emlékére Budapest belvárosában, az V. kerületi Petőfi téren. Örmény nevükön a hacskárok az örmény nép nemzeti identitásának szimbólumai. 1915. április 24-én kezdődött az Oszmán Birodalomban, a történelmi Örményország területén élő örménység megsemmisítésére irányuló, központilag szervezett népirtás.
Mintegy 1,5 millió örmény vesztette életét (más források szerint "csak" 600-800 ezer), további százezrek menekültek más országokba. A több évezredes történelmi múlttal rendelkező nemzet hányatott évszázadok után csak 1991-ben nyerte el függetlenségét, de a mai ország és megmaradt, ott élő lakossága csupán kis töredéke a régi nagy Örményországénak. A kereszt, mint jelkép azért különösen fontos számukra, mivel i. sz. azután 301-ben a világon először itt lett államvallássá a kereszténység. A kereszteskő felirata a következő magyar és örmény nyelven: Ez a szent kereszteskő / állíttatott a / kereszténység / örményországi / felvételének 1700 és az/örmény genocídium 85. / évfordulójára. Erdélybe a XVII-XVIII. században érkeztek és telepedtek le nagyobb számban örmények, akik ott új hazára, megnyugvásra találtak. Az I. világháborút lezáró Trianoni döntéseket követően, majd a II. világháború után is sok örmény Magyarországra, Budapestre költözött tovább, akik itt saját egyházközséget alapítottak. Jelenleg hazánkban az örmények is rendelkeznek nemzetiségi önkormányzattal, pontos létszámuk nem ismert, de pár ezer főre becsülik. Hasonló kereszteskő található Debrecenben is
Örmény szent kereszt van néhány az országban, és nem csak Budapesten. Jellegzetes emlékműforma. Itt, a Petőfi téren az indokolja talán a legjobban a létét, hogy itt áll az ortodox templom is, mellette, és így talán világnézetileg ide kapcsolódik. Az örmény népírtás, egy titokzatos, sokáig elhallgatott borzalom volt, ma már azért egyre szélesebb körben beszédtéma.
Azt hiszem, súlyosan megterhelte a viszonyunkat, amikor a magyar kormány hazaengedte az azeri baltás gyilkost, akit otthon nemzeti hősként ünnepeltek. Ezt elég nehezen vették a tudomásul az örmények. De a népírtás is más esemény, meg a Hegyi-Karabah-ügy is más. A kaukázusi, Közép-ázsiai népek előszeretettel aprítják egymást olykor, el nem múló ősi viszályaik vannak. Nálunk viszont rengeteg örmény származású ember él, ez is a magyarázata, hogy örmény szent keresztek találhatók több helyen is az országban.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.