A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A szobrot Izsó Miklós tervei alapján Huszár Adolf készítette, miután Izsó tragikus hirtelenséggel elhunyt. A mű elkészítésében közreműködött Ybl Miklós is. 1882. október 15-én állították fel. Petőfi alakja 3,75 méter magas és az Erzsébet híd felé néz.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2024. október 25.kollégákkal járt itt
55
Petőfi Sándor szobra a Belvárosban, a róla nevezett Petőfi téren magasodik, a Dunakorzónál, vele szemben pedig a szintén hozzá kapcsolódó Március 15. tér található. Szerintem mindenki jól ismeri, aki szokott erre járni. A március 15-i ünnepségek egyik jellemző helyszíne ez a szobor és a kis tér.
Izsó Miklós alkotását 1882-ben avatták fel, a szobor közadakozásból készült, nagy ünnepség keretében zajlott a szoboravatás. Ritkaságszámba megy a városban, hogy azóta is, 142 éve változatlan helyen áll, nem költöztették sehonnan sehová.
Azt olvastam valahol, hogy Budapest legjellegzetesebb szobra, találka-, tájékozódási- és kiindulópont. Lehet. Nekem is az első 5 között jutna talán eszembe hirtelen. Még eszembe juthatna, hogy a legelső szabad március 15-én a rendszerváltáskor a Hősök terén találkoztunk és ide, a Petőfi szoborhoz vonultunk az akkori un.
alternatív vagy ellenzéki szervezetekkel. Meg az is eszembe jutna, hogy ez volt a nevezetes tojásdobálás szobra, amikor a főváros külön ünnepelte a március 15-ét, és a főpolgármester beszédet mondott, derék tojásterrorosták ide dobálták messziről a tojásaikat. Egyszer nekem is tönkretették a zakómat egy tojással itt, a tisztító nem tudta kiszedni belőle sehogy. Meg most az is eszembe jut, hogy 1882-ben, a kiegyezés után ez már milyen puhulás jele lehetett, hogy az osztrákok elleni budapesti felkelés szimbólumát, a Nemzeti dalt szavaló Petőfit már ide lehetett rakni a Duna partjára, a Monarchia idején. Szóval, történelmi szobor ez, ne feledkezzünk meg róla!
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.