A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A magam részéről nem vagyok egy nagy képzőművészet rajongó, legalábbis nem a 19-20. század vonatkozásában, így bevallom, számomra Roskovics Ignác neve nem sokat mondott. Viszont az életnagyságú, bronzból készült zsánerszobra a 2-es villamos vonalán, az Eötvös téri megállónál, a Dunakorzó elején található.
Ahol minden nap elmegyek, akár többször is. A szobor azt ábrázolja, amint a festő éppen a Lánchídról készít egy tájképet. Bár ahogy rákerestem, nem találtam arra vonatkozó információt, hogy valóban készített-e festményt vagy rajzot a Lánchídról. Készíthetett ugyan, de olyat, ami híres lett, én nem találtam. Talán az alkotók vagy az elhelyezők is gondoltak arra, hogy sokan nem ismerik Roskovicsot, így a lábánál elhelyezett aktatáskán olvasható róla egy kis bemutató-összefoglaló. Azt is megtudtam, hogy a szobor egy ungvári mecénás ajándéka, aki majdnem ugyanazt a szobrot szponzorálta Ungváron és itt Pesten. Az ungvári (Kárpátalja) szobrot 2012-ben avatták, ugyanilyen pózban látható a festő rajta, a különbség az, hogy ott az Ung folyó partját rajzolja. Ez a pesti szobor 2014-ben került kiállításra. Ami még érdekes, hogy Kolodko Mihály ungvári szobrászművész alkotása, akit leginkább a miniszobrai kapcsán ismerünk. Mondhatom, hogy ezeknek köszönhetően ő sokkal nagyobb ismertségre tett szert, főleg a fővárosi fiatalok között ismerik sokan a nevét a szobrocskák kapcsán. Azért zárásul annyit mégis leírok, hogy Roskovics Ignác a 19. század végén és a 20. század elején alkotott, egyházi és zsánerfestő, az ún. müncheni realizmus jellegzetes képviselője. Életében elismert és népszerű festőként tartották számon. Több templomban ma is láthatóak a művei (freskók).
Roskovics Ignác egyházi és zsánerfestő nem tartozik a legismertebb nevek közé a magyar a művészvilágban. Tíz emberből nyolc, ha egyáltalán ismer név szerint magyar festőket, nem fogja őt említeni az első öt között. Pedig a Szent István termet az ő képei díszítették. Egyébként nagyon szép népi életképei is vannak. .
. de én is inkább onnan ismerem, hogy itt szálltam le mindig a kettesről és mentem a tér sarkára dolgozni, és a szobor körül mindig volt/van valami fényképezkedő arrajáró, annyira fotogén. Ikonikus helye a part melletti sétánynak.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.