A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Budapest egyik legismertebb látványossága, minden turista kötelező programja. Persze sokan beérik azzal, hogy az Erzsébet hídról vagy a Duna-partról kattintanak 1-2 zoomolt fotót. Az is igaz, budapesti lakosként én sem járok fel ide hetente. De most úgy adódott, hogy a Filozófusok kertjéhez a Gellért szobor irányából, annak érintésével sétáltam fel.
A szobor a budai oldalon a Gellért-hegy oldalában, az Erzsébet híd budai hídfője fölé magasodik, kb. 40 méter magasságban. Az alkotás két alakból áll, Gellért püspök a központi figura, 7 méter magas bronz szobra, jobb kezében keresztet emel az ég felé, palástja szépen hullámzik, ezt a szobrot Jankovits Gyula készített, míg a másik alak egy már megtérített pogány magyar vitézt ábrázol, aki Gellért lábánál térdel, ez Gárdos Aladár munkája. A szoboregyüttest félköríves csarnok, árkádos épület veszi körül hátulról, a kompozíciót Francsek Imre építész tervezte. A szobrot arra a helyre tervezték, ahol Gellért püspök vértanúhalált halt 1046-ban a pogány Vata-féle lázadás során, legalábbis a legenda szerint, melyet később a történészek is hiteles adatként erősítettek meg. A hegyet akkoriban Kelen-hegynek hívták. Az összképet az alatta zúduló vízesés teszi teljessé, pontosabban tenné, mert ottjártamkor nem folyt a víz. Jelenleg éppen zajlik az emlékmű átfogó renoválása, felújítása, ezért a félköríves csarnok fel vvan állványozva. A szobor lábához emiatt most nem lehet odamenni. A felújítást végző munkások azonban voltak olyan kedvesek, hogy felajánlották, készítenek pár fotót a lezárt területen belülről. Csodálatos innen a panoráma, érdemes emiatt is feljönni és persze a szobor is megéri ezt a kis sétát.
Ha Budapest ékeit vennénk sorba, talán a pesti oldalon a Hősök tere kerülne a dobogóra, de a budain talán a Gellért szobor, ami annyira meghatározó, hogy nem lehet elmenni mellette méltatás nélkül sehogy sem. Hányszor fordult elő, hogy nappal vagy este jöttem át az Erzsébet hídon, és meghökkentően szép most is, megvilágítva naptól vagy mesterségen fénysugaraktól.
De hát az egész hegy is róla szól, valahogy a királyság, korona Magyarországra érkezését meg a keresztény egyház hódítását is hozzá kötjük, és ez valahogy kitörölhetetlenül beépült a történelmünkbe, erősen egyirányban befolyásolva azt. Valahogy ettől kezdve lett a világi uralkodó, az elnyomás ereje erős támasza az egyháznak, és fordítva, a királyokat dicsőítő egyház felmentett bármilyen tett alól bármilyen koronás tömeggyilkost. Lehet, hogy ezt nehezményezte Vata, a pogány vezér és a legenda szerint az ősi hitüket elvevő felelőst valami hordóban legurították a Dunába. Ezt vértanúságnak nevezi az utókor. Persze, ha máshonnan néznénk, és holnap jönne egy új próféta, hogy azonnal tagadjátok meg Jézus Krisztust és imádjátok Allahot vagy Krisnát, feltételezem, hogy az új hír hozója ugyanilyen barátságtalan fogadtatásban részesülne. De mit is érne ez a város legendék nélkül? Vagy bármilyen város? Tehát Gellért 7 méter magas szobra ott magasodik ma a part felett, egy hatalmas keresztet emel az egyik kezével, a mellékalakja meg már egy megtért pogány, aki nem fogja bántani őt. A szobrot pillanatnyilag tatarozzák, körbe van kerítve, a vízesés a lábai alatt viszont zavartalanul folyik. Időnként, bár nem akarok tippeket adni, valami vicces fazon nagy mennyiségű sampont vagy mit szór bele, ez eléggé bizarr módon fokozza a látványt, viszont erősen rombolja a környezetet. Egy ideje nem fordul ez elő, gondolom, a bekamerázás ezen a problémán is jótékonyan segít.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.