A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Szkander bég szövetségese volt Hunyadi Jánosnak, együtt harcoltak az Oszmán Birodalom ellen. Az eredeti szobrot Odhise Pascali 1939-ben alkotta meg, ennek másolatát Agim Rada készítette. A szobrot 2021. július 5-én avatták fel, az eseményen jelen volt Ilir Meta albán elnök is.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Nemrégiben voltunk Albániában egy körutazáson, ahol szó szerint úton-útfélen lehet találkozni Szkander bég szobrával, festett arcmásával, freskókkal a falon, amelyek központi szereplője az albánok legnagyobb nemzeti hőse.
Látványemlékeink legmaradandóbbika lett hát onnan a legendás harcos, a törökök ellen népe szabadságáért kitartóan küzdő, máig mélyen tisztelt hős képmása, fején a hegyi kecske koponyás harci sisakkal. Így amikor most kicsit sétálgattunk Budapesten a Városligetben, azonnal felismertük, de egyáltalán nem értettük, hogyan, miért került ide a nagy albán szépen kidolgozott mellszobra. Nos, kicsit utánaolvasgatva kiderült, hogy az eredeti nevén George Castriota fejedelem 2021-ben felavatott szobrát nem kisebb személyiség, mint Ilir Meta, Albánia akkori köztársasági elnöke - Áder János köztársasági elnök jelenlétében adta át, Tirana város ajándékaként a magyaroknak. Az avatóbeszédben természetesen elhangzott az utalás arra, hogy Szkander bég Hunyadi Jánossal szövetségben bár egymással sosem találkoztak harcolt az Oszmán Birodalom terjeszkedése ellen. És ahogyan ezt Albániában hallottuk, ők máig élő megbecsülésükben, tiszteletükben tartják a magyar törökverőt, Nándorfehérvár hősét is. Összehasonlítva a Krujában, a Castriota család fellegvárában látott mellszoborról készített fotónkat a városligetivel, egyértelmű az azonosság: A Budapesten elhelyezett emlékmű mellszobra az Odhise Paskali, az egyik legismertebb albán szobrász 1939-ben készült művének az engedélyezett másolata. (Az eredetiről is csatolok ide egy képet. ) A Budapesten elhelyezett szobor talapzatán nem a felavatás 2021-es évszáma, hanem 2019 szerepel, utalva arra, hogy a szoborajándék egyfajta köszönet az Albániát sújtó 2019-es földrengés után és a koronavírus-járvány alatti magyar segítségnyújtásért.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.