A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Jezsuita templommal szemben található a szobor, mely először 1930-ban, majd 1992-ben került felavatásra. A szobor alkotója Orbán Antal, aki Krausz Ferenc közreműködésével hozta létre Zichy Nándor alakját ábrázoló művét.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Zichy Nándor szobra a VIII. kerületi Lőrinc pap téren található. Őszintén szólva én nem tudtam semmit eme úriemberről, azon túl persze, hogy a Zichy-család hazánk jelentős nemes családjai közé tartozott a XIX. században és még a XX. század első felében.
Szóval utána kellett néznem, Zichy Nándor gróf politikus volt, a Katolikus Néppárt alapítója és országgyűlési képviselő, mint többen is előtte/utána a Zichy-család férfitagjai közül. Szobrát, amely Orbán Antal alkotása, 1930-ban állították fel a Jézus Szíve jezsuita templommal szemben. Valójában ez egy monumentális, több alakos szoborcsoport. Persze nem sokáig maradhatott itt, 1949-ben lebontották, de a teljes megsemmisítést, a beolvasztást szerencsés módon elkerülte. A szobrot évtizedekig vidéken rejtegették, majd a rendszerváltozást követően 1992-ben visszakerült ide az eredeti helyére. A tér Mária utcai felőli részén állt a Zichy-palota, amely jelenleg egy szépen felújított, elegáns szállodaként működik. A gróf 1899-ben építtette fényűző eklektikus stílusban. A gróf családja a jezsuita templomot nagylelkűen támogatta, maga a templom is közadakozásból épült, talán ezért is tartották méltónak arra, hogy kapjon itt egy szobrot. Amúgy a szobor úgy ábrázolja, mintha éppen szónokolna, míg a papi reverendát viselő egyik mellékalak egy koszorút tart a karjában. Amúgy egy nagyon csinos, hangulatos tér ez, egy jóféle cseh söröző is található is (Jaromir a Templomhoz) és egy igényes bisztró a másik oldalon. Régebben underground klub és mozi is működött itt a 90-es években.
Üde színfolt a brutál lepusztult nyóckerben, hogy van ez a Palotanegyed. Az ember nem is gondolná, a kerület más részein járva. De ez a Lőrinc pap tér, meg a Krúdy Gyula utca külön fejezet, egészen más benyomást kelt a Nemzeti Múzeumig. Itt áll Zichy Nándor szobra, mely talán az egyetlen róla mintázott az országban.
Nem is fűződik olyan nagyon sok dolog a nevéhez, hogy sokkal több legyen. Katolikus pártokat alapítgatott, összemosta a vallást a politikával, valahogy ez az igazi lenyomata. Hogy kik strázsálnak a szobor alján, mint mellékalakok, azt személy szerint nem tudom, de az egyik pap, a másik meg nyilván valami hazafi, aki a sárban hentergeti a nemzeti zászlót. Szóval, követői voltak a grófnak, ha másból nem, hát fémből. A szobrot felállították, lebontották, beolvasztották, de mégsem olvasztották be, hanem elrejtették, mikor milyen szelek fújtak éppen Hungáriában. De most itt van, visszakerült, látható.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.