A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Budapesti Görögkatolikus Parókia Budapest bemutatkozása
A Rózsák terén található Istenszülő oltalma templomot Czigler Győző tervei alapján építették 1881-ben. Az épület eklektikus stílusban épült. 1905-ben adták át a görögkatolikus egyháznak, így Budapest első görögkatolikus temploma lett. A parókia épülete 1929-ben készült el.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Igencsak megirigyeltem ZigZag kolléganőt, hogy milyen szerencséje volt a Rózsák terén a görögkatolikus templommal. és hogy ne sárguljak be teljesen, elmentem hát szerencsét próbálni én is újra. A templomajtón az állt, hogy csukja be a templomajtót. Ebből arra következtettem, hogy ha be kell csukni, akkor ki is lehet nyitni, mert különben mi értelme a becsukásnak?
Be is rontottam és éppen akkor indult az ifjú pár a templomajtóból az oltár elé. Azonnal átlényegültem násznéppé, ukrán képet vágtam, és bevágódtam a padsorokba. A főszereplők a statisztériával együtt voltak vagy 10-es összesen, vígan elfértem a rajongók üres páholyaiban. Érdekes az ilyen ceremónia. A papember nem beszél, hanem inkább énekel, olyan az egész, mint egy monoton operett, de a sokkal nagyon hozzáadott érték az a kántorlány (jól mondom? ) volt, aki a hosszabb sötét hajjal, a karácsonyfa alól akkorákat énekelt ki, hogy kiszínesedett a világ, a nap szebben sütött, én meg beolvadtam a térdelőpadozatra. . . így aztán végig is élveztem az esküvőt, a végén tengersokat fotózkodtak, a 10 ember a létező összes matematikai variációban és összetételben fotózta önmagát és másokat, de szép is ez a templom, akárki meglátja. Én úgy kivártam a végét, hogy ne legyek nagyon tahó és ne trappoljak bele a szertartásba, például amikor fém koronával a fejükön szorgalmi köröket róttak az oltár körül. Örülök, hogy itt lehettem, és igazán akkor funkcionális egy templom, ha valamire használják is, hát, most éppen használták.
A Rózsák terének monumentális központi temploma, az Árpád-házi Szent Erzsébet Plébániatemplom mellett szinte eltörpül egy másik vallás szent háza, a tőle bal kéz felől található görögkatolikus parókia, azonban ha olyan szerencsénk van, hogy éppen nyitva találjuk (leginkább csak a liturgiák idején), nagyon is érdemes benézni.
Teljesen véletlenül sikerült nekünk is, ugyanis a lányommal a közeli fogászatra tartottunk, és a Rózsák terénél szálltunk le a troliról, amikor észrevettem, hogy nyitva van a kapu, illetve nagy készülődés, díszítés zajlik a templom előtt. Ezúttal a pápa látogatása miatt találtuk nyitva a görögkeleti templomot, ugyanis a pápa számos állomásainak egyike volt - a Rózsák téri másik "nagy" templom mellett - ez a kis templom is. Érdekesség, hogy a Rózsák terét a templom építésének idején egy kevésbé elegáns névvel illették, ugyanis akkoriban, a XIX. század végén még Szegényház tér volt a neve. A Görögkatolikus Parókiát csak 1905-ben vette birtokba a helyi görögkatolikus vallású közösség, korábban katolikus templomként működött, de nekik kicsinek bizonyult, és egyébként is beígértek nekik egy sokkal nagyobb templomot itt a téren, nevezetesen a Szent Erzsébet templomot. Így megkapták ők, nekik ez is elegendő volt, örültek, hogy kaptak valamit. . . 1929-1932 között alakították át a templom belső tereit a bizánci rendnek megfelelően. A templomról szóló bemutató anyagból megtudhattuk, hogy az oltárképet, az ikonosztáziont és az utolsó vacsora ábrázolását Roskovics Ignác készítette. A szentély két oldalán lévő festményeket Kontuly Béla, a királyi ajtó ábrázolásait Lohr Ferenc alkották meg. Érdekesség, hogy a kőbányai Conti kápolna - amelyről tavaly írtam értékelést - is ehhez a parókiához tartozik. Érdekesség még, hogy heti 1 alkalommal ruszin nyelven tartanak liturgiát.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.