A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Ez a gyönyörű neogótikus lakóépület az V. kerületben, kb. félúton a Szent István körút és a Szent István Bazilika között egy templomot rejt magában. A Nagy Ignác utca felőli bejárat felett olvasható, hogy Unitárius Templom, egyébiránt meg azért tudtam a templom létezéséről már vagy 30 éve is, mert lakott itt egy főiskolai évfolyamtársam, magam is a közelben lakom, így gyakorta sétálok errefelé, de a templomban korábban még nem jártam.
Mikor máskor sikerülhetett volna, mint Nagypénteken? Sorsszerű talán. . . . A lépcsőház is gótikus jegyeket visel magán, a csodás ólomüveg ablakokat Róth Miksa, a legnagyobb üvegmester készítette. Az unitárius vallás leginkább Erdélyben vált népszerűvé a XVI. század végén a reformáció időszakában, azonban a budapesti egyházközösséget csak évszázadokkal később, a kiegyezést követően, a XIX. század második felében alapították Erdélyből a fővárosba átköltözött unitárius vallású családok. A templom építésekor a Nagy Ignác utca még a Koháry utca nevet viselte. Különleges érdekesség, hogy a templom az épület 2. emeletén kapott helyet, míg a lelkészi hivatal és az egyházi könyvtár az első emeleten. A templom egész belső részét fából faragták, növénymintás faragással, igazán szép. A padsorokra helyezett Bibliákat népi motívummal díszített vászonba kötötték. A vallásalapító Dávid Ferenc mellszobra a lépcsőházban látható. Az unitáriusoknak Budapesten nem ez az egyetlen templomuk, Pestszentlőrincen van még egy kisebb templomuk, valamint a IX. kerületben egy Missziósházuk, szintén egy lakóházon belül. A ház belső udvarán az 1956-os unitárius hősök emlékműve, illetve Páskándi Géza erdélyi magyar író mellszobra látható.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.