A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Deák téri evangélikus templom Budapest bemutatkozása
Pollack Mihály tervei alapján épült 1799-1808 között, klasszicista stílusban. 1811-ben szentelték fel. 1856-ban Hild József építette a főhomlokzatot. A harangjátékot számítógéppel vezérelt harangsor játssza, mivel a templom torony és harang nélküli. Itt rendezik meg a Deák téri Orgonazenés Áhítat sorozatot 1985 óta, valamint a budapesti Bach-hetet minden júniusban, 1990 óta.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Nahát, milyen vicces, az ember felkéri ide ezt a templomot, aztán mire megpillantom, meg is telik tartalommal. :o) Szóval, hogy miért marad ez olyan sokáig észrevétlen, ha az ember itt dolgozik, akkor is? Egy időben az Anker közben dolgoztam, valami bankban, déltájt ide kikóvályogtunk enni valamit, de az agyam zugában sem volt, hogy szemben az ott egy templom.
Talán, mert nincs tornya. Csak egy kisgyerekkorom óta megszokott épület a téren. Volt egy romatüntetés, a tatárszentgyörgyi áldozatok emlékére, akkor vonultam végig a romákkal a II. János Pál pápa térről ide, és itt volt a vége, ebben a templomban. Akkor tudatosult, hogy ez egy befogadó, barátságos templom. És szép is belül. Később, a hülyén járás világnapja többször itt volt, a templom lépcsőjéről indult a mókázás, akkor is barátságosnak gondoltam. Egy hete meg az evangélikus múzeumban voltam, nem először, az egyházi giccsről volt egy időszakos tárlat, iszonyú jókat vidultunk a helyi hölgyekkel a csiricsáré, bóvli kegytárgyakon, akkor is azt gondoltam, hogy barátságos templom. Bent a templomban talán gyászmise vagy keresztelő volt, bekukkantottam, család feketében, nem zavartam őket. De a múzeumban azt mondták a vidám hölgyek, hogy nem baj, ha később ráérünk, kinyitják nekem. Így aztán megint besétáltam, egy kicsit megszeretgetni ezt a templomot, ami valószínűleg az embereket is szereti.
Több százszor, sőt több ezerszer elmentem már a templom mellett, mivel 1995 óta kisebb megszakításokkal, de az V. kerületben dolgoztam, jelenleg is, s a Deák téri forgalmi csomóponton gyalogosan és tömegközlekedéssel is heti több alkalommal haladok át. Ennek ellenére a templomban nem jártam korábban, mert idő hiányában eszembe sem jutott, és a kaput sem láttam még így nyitva, mint most.
Sokszor hallottam ugyanakkor a szép harangjátékot. Minden egész órában megszólal. A templom több "leg"-et is magának tudhat, ugyanis a legelső evangélikus templom volt Budapesten, illetve a legnagyobb protestáns templom a fővárosban. Érdekesség, hogy a klasszicista épületnek nincs tornya (eredetileg volt, de lebontották). További érdekesség, amit ma már alig hiszünk el, de a templom építésére kijelölt telek a pesti városfal külső oldalán egy elhanyagolt, piszkos vásári terület, káposztás piac volt. Ma pedig a belváros magja ez a környék. A templom tervezői igazi "nagyágyúk" voltak: Pollack Mihály és Hild József, ma is ismert nevek. Döntő részben adományokból épült fel a templom 1811-re. A templom mellett evangélikus gimnázium és múzeum is működik. Az iskolások is ide járnak át istentiszteletre. A templomban valamilyen hivatalos rendezvényt tartottak, így csöndesen felmentem a karzatra, és onnan lőttem pár fotót. Igazán monumentális az épület. Kevésbé díszes, mint a katolikus barokk templomok, de az oltár azonnal megragadja a látogató tekintetét.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.