Szent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest
Szent György nagyvértanú szerb ortodox templom Budapest
5
2 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2024. március 18.a párjával járt itt
55
Már többször eszembe jutott ez a szerb templom. Odajártam a környékre tanulgatni kamaszkoromban, aztán mindig olyan volt, mint egy idegen sziget, egy másik ország. Nagy, sárga fal, titokzatos kert. És sohasem voltam bent, de most elszégyelltem magam. Micsoda dolog, hogy mindenféle városokban lévő szerb templomokat megrohamozok azonnal, ezt meg 50 éve nem?
Így aztán kifigyeltem a neten, hogy szombaton vagy vasárnak van nyitva, de csak bizonyos órákban, odamentünk és tényleg! Simán bementünk, egy népesebb társaság volt a templomban, de inkább turistáknak néztem őket, mint hitközösségnek, de szerbek lehettek, együtt vettek részt a liturgián, különös és nagyon szapora keresztvetési szokásaik vannak, a szentelt ember elöl beszélt, és ők közben szinte folyamatosan hányták magukra a keresztet, és olykor lehajoltak és a kezükkel mintha vizet merítettek volna. A szent ember nagyon szent lehetett, mert az ikonosztázionon a középső kapun jött ki, és ezt csak keveseknek szabad. A lányok viszont, talán a templom lányai, csodaszépen énekeltek, volt olyan része a szertartásnak, amikor csak ének szólt és ez szerb ortodox templomokban kiváltságos élmény. Maga a templom is ámulatba ejtő, nem lehet vele betelni, csak ámulsz és bámulsz. Talán a fényképek valamit erről Egyébként nagyon szép élmény. Többet kéne járnom szerb istentiszteletekre. Amúgy a génjeim alapján túlnyomórészt balkáni vagyok, hátha ezért.
Általában egyszerűen a helyi lakosok, a pestiek csak "Szerb templomként" nevezik, névadója Sárkányölő Szent Györgyként is ismert, aki a 14 segítőszent egyikeként van számon tartva, s több egyház is szentként tiszteli.
A csodálatosan szép belső térrel és ikonosztázzal rendelkező szerb ortodox templomot Budapest belvárosában, történetesen a Szerb utcában találjuk, azonban ritkán van nyitva, leginkább az egyházi istentiszteletek idején. Meg néha, ha éppen szerencséje van az embernek, mint nekem egy reggeli napon. A XVIII. században barokk stílusban épült templomot a törökök elől menekülő, itt menedéket lelő szerbek emelték, amelyen olasz reneszánsz - ikonosztáz, amely későbbi, 1850-ből - és copf - kovácsoltvas kapu - stílusjegyek is megfigyelhetőek. A magas kerítés sarkán lévő fülkében Sárkányölő Szent György kerámiából készült képe látható. A kertben régi szerb sírköveket helyeztek el a kerítés mentén. Érdekesség, hogy a kert szintje az eredeti, építéskori pesti utcaszintet mutatja, amely a jelenleginél alacsonyabban volt. Véletlenül jártam erre, legnagyobb meglepetésemre nyitva találtam a kaput. A kertbe belépve egyházi ének hallatszott ki a templomból, majd belépve két ortodox papot pillantottam meg, akik közösen énekeltek, imádkoztak, zsolozsmáztak. Két hívő is volt bent. Különlegesen szép élmény volt.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.