A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Csók István festőművész a 20. század kiemelkedő alakja, aki 1865. február 13-án született Cece mellett, Sáregresen. A festő édesapja jómódú malomtulajdonos volt, aki az 1880-as években építette azt a házat a családja számára, mely napjainkban az emlékház. Csók István emlékkiállítása 1962-ben nyílt meg az eklektikus stílusú kúriában.
Tovább olvasom >>
2013-ban felújították az épületet, majd 2016-ban az állandó kiállítást is. A kiállításon különböző műtárgyakat, festményeket, bútorokat és egyéb személyes tárgyakat lehet megtekinteni, melyeket Csók Júlia, a festő lánya adományozott az emlékháznak. Az adományozott műtárgyakat kiegészítették még néhány darabbal, a Magyar Nemzeti Galéria festményeiből. A festő életműve közel nyolc évtizedet ölel fel, melynek csak csekély részét mutatja be az emlékház. Csók István főműveit kiváló hazai közgyűjtemények őrzik, többet között a Magyar Nemzeti Galéria és a Szent István Király Múzeum, azonban számos jelentős alkotását meg lehet tekinteni Cecén is. Ezen felül a festő életét bemutató archív fotókat és dokumentumokat is meg lehet tekinteni itt. Csóka István 96 éves korában, 1961. február 1-jén hunyt el Budapesten.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Régóta terveztük a múzeum megtekintését, éppen felújították, nosza, menjünk. Nem adott a pénztáros kedvezményes jegyet, pedig mutattam az arra jogosító igazolványomat. Közölte, reklamáljak az önkormányzatnál. Az épületfelújítástól többet vártam. A mellékhelyiség eléggé szánalmas volt.
A festő lakásának berendezése össze lett szedve különböző múzeumok raktáraiból, de élettelenre sikeredett. Csók István munkássága a családi képekkel és a kihelyezett információkkal aránylag jól megismerhető. A kertre, környezetre több időt, pénzt kellett volna fordítani, elég sivár lett, pedig két oldalról is lehet látni az utakról, fontos lenne a látvány. Az ár-érték-arány a jegyár és az élmény között elég gyenge. Nagyon vegyesek a gondolataim a múzeummal kapcsolatban. Nem biztos, hogy ajánlanám.
Somogyba tartottunk, amikor Cecén áthaladva egyszer csak észrevettünk egy nagy telken egy feltűnően rendben lévő, polgári jellegű házat, előtte egy ismerős arc szobrával. A neten gyorsan ellenőrizve igazolódott az ismerősség: Csók István arcmását láttuk az ő emlékháza, emlékmúzeuma előtt.
A mi vidékünkhöz is kötődik, itt is sokat dolgozott nyaranként, ezért volt ismerős. De hogy Fejér megyéből származik és hogy az általunk csak a paprikájáról ismert Cecén élt a családja, ezt bizony nem tudtuk. Így megszerveztük, hogy pár nap múlva a visszaútban megnézhessük az Emlékmúzeumot. Pontosabban csak telefonálni kellett, hogy a nyitva tartást ellenőrizzük. Sajnos vezetést nem kaptunk, az ott strázsáló két kedves idősebb úr mondta, hogy a hölgy, aki azt tartja, most éppen nincs szolgálatban. De hát a kiírások informatívak, Csók Istvánról itthonról is volt már valamennyi tudásunk, így nem csak úgy bóklásztunk a szobákban. A kiállításon szereplő műtárgyak java része festmények, bútorok és egyéb személyes tárgyak 1962-ben a festő lányának, Csók Júliának (Züzü) a nagylelkű ajándékaként kerültek az emlékházba. olvastuk a leírásokban. Ezt a hagyatékot egészítették ki a Magyar Nemzeti Galéria néhány szép festményével. És amint egy család emlékmúzeumához illik, a képek zömén a családtagokkal találkozhatunk: a szülőkkel, a gyönyörű feleséggel, a bájos kislánnyal. Olyan hát ez a ház, amilyennek Csók festészetét is látjuk: békés, idilli.
Ez volt az egyik első főcél tegnap, a Csók István emlékház. Jól körüljártam a neten, igen, van, működik, telefonálni kell. . . oda is értünk, ház van, meghatározottan jó napon vagyunk, most lehet jelentkezni, telefonálni. . . nem túl barátságos női hang közli, hogy nem, nem lehet. Csak érdeklődni lehet vagy jelentkezni.
Hát itt vagyunk érdeklődők, jelentkezők. A hasonló helyek többségénél a helyi erő örömmel veszi az adást, türelmet kér, jön is már, vagy küld valakit. Itt nem jön. Majd holnap. De nagyon messziről jöttünk, nem állhatunk itt holnapig. Akkor sem, jöjjünk vissza holnap. Ööö. . hát, máshol is jártam már így, de akkor más volt az indok, a kifogás. Körbejártuk párszor, aztán savanyú képpel elmentünk, Tanulság: a biztonság kedvéért napokkal korábban írni, telefonálni, egyeztetni. . . hátha akkor.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 3 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.