A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Győr és Székesfehérvár között haladó úton járva érdemes kitérőt tennünk a Csókakő várához, mely a Vértes déli részén fekszik. Csókakő vára egy stratégiailag nagyon fontos út ellenőrzését látta el, mely a tatárjárás után épült fel. Ez az út, a méltán ismert "Fehérvárra menő hadi út".
Tovább olvasom >>
A várat írásos formában először 1299-ben említik, de valószínűleg már korábban is állt. A tatárjárást követően számos kővárat építettek az országban a korábbi korszerűtlen, fa szerkezetű és rosszul védhető várak helyett. Az ország ezen térsége a 13. században a 2. legjelentősebb hatalmi központnak számított Székesfehérvár után. Ez a stratégiai adottságainak volt köszönhető. Csőkakő a Csák nemzetség fennhatósága alá tartozott egészen 1326-ig, amikor Károly Róbert király szerezte meg. Ezt követően a vár a Rozgonyiak tulajdonába került, akik a 15. században majdnem a háromszorosára bővítették, ekkor épült fel az alsóvár. A vár körül védgyűrű volt, három oldalról sziklafal védi, melyeket mesterséges sziklaárokkal határolták el. Védereje egészen a török hódoltságig jelentős maradt. 1691-től a vár üresen állt, helyreállítása csak jóval később kezdődött meg. 1953-ban nyilvánították műemlékké, a feltárási és helyreállítási munkálatok 1960-ban kezdődtek meg. A vár felújításának legutóbbi üteme 2014 tavaszán ért véget. A Vértesben található végvárak közül Csókakő vára az egyetlen, amely nem erdőben, hanem a hegység peremén áll. A vár építésénél ez fontos szerepet játszott, hiszenn így nem volt szükség nagy létszámú várőrségre. Először a felsővárat építették meg, majd később az alsóvárat, melynek ismertebb része a kaputorony. Napjainkra a vár nagy része teljes renováláson esett át, a fal körbeér a vár körül, a kaputornyot is újjáépítették egy felvonó híddal, rostéllyal és kapuszárnyakkal. A várkápolna is megújult. A várból a Móri-árokra nyílik kilátás, valamint a Keleti-Bakonyra.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2023. augusztus 8.barátokkal járt itt
55
Csókakőről első ízben a csókakői kolbászleves kapcsán hallottam, majd Mór környékén autózva lettem figyelmes a várra. Volt időnk, így megálltunk a parkolóba. Mielőtt felmentünk volna a várba, körülnéztünk a szívmelengető Nagy-Magyarország téren is. A várnak utánaolvastam kicsit, megtudtam hogy a tatárjárás után épült ide a stratégiailag rendkívül fontos út ellenőrzésére.
Ez az út a híres Fehérvárra menő hadi út, a tihanyi apátság alapítólevelében szerepelt legelső magyar nyelvű írott emlékünk. A vár létezéséről egy 1299-ben kelt irat számol be először. Az 1241-42. évi tatárjárás hozott alapvető változást a magyar várrendszerben, a korszerűtlen, fa szerkezetű, rosszul védhető várak helyett számos kővárat építettek. A térség a 13. században a második legjelentősebb hatalmi központ volt, Székesfehérvár után. Csókakő a Csák nemzetség fennhatósága alá került, amit 1326-ban más uradalmakért cserébe Károly Róbert király szerzett meg tőlük. Később a vár Rozgonyiak tulajdonába került, akik a XV. század folyamán mintegy háromszorosára bővítették a várat, a felsővár köré megépítették az alsóvárat. A vár három oldalát meredek sziklafal védi, ezeket mesterséges sziklaárokkal is elhatároltak. A 16. században védelmi jelentőségét elvesztette, mert a török hódítók hatalmas túlerejével szemben már kicsinek számított az erődítmény. Csókakő 1687 őszén szabadult fel, ám a későbbiekben már nem volt hadászati jelentősége. A vár pusztulása nem a Habsburg várromboláshoz köthető, itt csupán az enyészet dolgozott. A vár 1691-től üresen állt. 1953-ban műemlékké nyilvánították, majd 1960-ban új feltárási és helyreállítási munkálatok kezdődtek, melyek három évvel később félbe maradtak. Csókakő vára életveszélyessé vált, ezen csak az 1995-ben megalapított Csókakői Várbarátok Társasága változtatott. 2014 tavaszára a vár nagy része teljesen újjáépült, a fal körbeért a vár körül, elkészült az újjáépített kaputoronyhoz vezető felvonó híddal, rostéllyal, kapuszárnyakkal, valamint a toronyhoz kapcsolódó délnyugati várfalszakasz pártázattal, fa gyilokjáró folyosóval és feljáróval. A várból csodás kilátás nyílik a Móri-árok völgyteknőjére és a Keleti-Bakonyra. A vár ingyenesen látogatható.
Ahogy a bodajki kegyhelyről kijöttem, az út nemsokára elágazott, Bicske vagy Székesfehérvár? Gondoltam, nem tartom itt fel a forgalmat a töprengéssel, éppen itt van szemben Csókakő, nézzük meg közben azt is. . . borult volt az idő,, meg esteledett is.
A vár alatt egy parkolóban letettem az autót, itt azonnal le is fejtek 500 forintra vigyorogva a semmiért, azután rájöttem, hogy az az ember csak úgy ott van néha, néha meg nincs. . . meg arra is rájöttem, hogy ha nem állok ide be, akkor simán felmehettem volna a várhoz autóval. Így meg hullafáradtan felmásztam a meredek úton. De várat nézi jó. Ezt a várat is építik éppen. Na, ez a héten már a sokadik várépítés. Nyilván lezártt területek, idemenni meg odamenni nem szabad. Hát így jártam. A részben megújított várrészek valahogy elütnek stílusokban a régi falaktól, de mindent meg lehet szokni. Felmésztam a tetejére, onnan pillantgattam szét. . . amúgy megérte, szép látvány. Néha meg arra is gondolok, hogy ennél jobban azért már nem kéne "rendbehozni" egy-egy várat. Néha a romokat jobban szeretem, mint az odaképzelt k9iállításokat. A lenti parkolóban meg kicsit nyomasztó volt a hungarizmus. Talán nem kellene feltétlenül ide.
Párommal egy röpke kirándulást szerettünk volna tenni, ezért esett a választásunk a Várra. A vár aljában egy elég nagy parkoló van, ahonnan indulhattunk felfelé. Először az erdő irányába indultunk el, ahol egy elég meredek lépcsőn lehet feljutni. Ezt őszintén bevallom nem mertem megtenni.
:) Ezért visszamentünk és a rendes aszfaltos úton jutottunk fel a várhoz. Onnan a kilátás nagyon pazar, bár pechünkre bezárva találtuk a várat. Lent a büféknél isteni finom kürtöskalácsot ettünk, ezt ajánljuk mindenkinek!
Kihagyhatatlan 2018. szeptember 6.gyerekekkel járt itt
55
A csőkakői vár a szüleim csákberény-orondpusztai telke mögött húzódó hegygerincen található, így gyerekkorom óta ismerem ezt a várat. Akkoriban (30-35 évvel ezelőtt) még sokkal romosabb állapotban volt, a felújítás és hasznosítás csak az ezredforduló környékén kezdődött el a Csókakői Várbarátok Társaságának kezdeményezésére.
2017-ben bekerültek a Nemzeti Várépítési programba, így elegendő forrás is akad a további fejlesztésekre, renoválásra. A Vértes vonulatában 479 méter magasságban emelt vár Fejér megye egyetlen középkori eredetű, a török időkben is használt vára. A vár alapját adó sziklaplatót a helyiek Csóka-hegynek nevezték. A Gaja-patak völgyében haladó utat ellenőrizték innen, amely azonos a Tihanyi Alapítólevélben említett "Fehérvárra menő hadi úttal". A honfoglalás-kori település és a vár elődje a Csák nemzetség birtokához tartozott, majd a Rozgonyiak birtokolták. Az ún. Felsővár a 13. században épült. Székesfehérvár törökök általi elfoglalását követően (1543) a csókakői várat is elfoglalták a törökök, és a fehérvári vár előretolt megfigyelőhelyeként töltött be szerepet egészen 1687-ig, a vár visszafoglalásáig. Érdekesség, hogy a török hódoltság ideje alatt egy mecset is működött a várban, ezt a korabeli leírásokból tudni, nyomai nem láthatóak. A 19-20. század folyamán már zajlottak kisebb régészeti feltárások. A vár közvetlenül a faluban található, a vár lábánál ingyenes parkolási lehetőséggel, továbbá van egy kis játszótér és pihenőpadok. Szerpentinúton kb. 15 perces séta a vár kapuja, de van egy rövidebb, viszont meredekebb út is lépcsőn a sziklaszurdokban. Jelenleg a vár ingyenesen látogatható, nyáron este 8-ig nyitva van. Legutóbb a nyáron jártunk fel a nagyszülőkkel és a gyerekekkel.
Kissé emelkedős a várhoz való feljutás. Ajánlom a falu felőli megközelítést, ahol még a bátrabbak autóval is fel tudnak menni. Lent fizető parkoló, óriási tér, Wc, evési lehetőség, fent belépő, felújított terek, gyönyörű kilátás. Ajánlom családoknak, délután focizhatnak is, tollasozhatnak.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 6 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.