Kihagyhatatlan
2024. szeptemberben, a párjával járt ittÉrtékelt: 2024. október 6.Ajánlom a helyet másoknak is!
Most még az eddigi állami kezelési rend szerint lehet látogatni a privatizálásra meghirdetett kastélyokat, így a szépen felújított dégi Festetics-kastélyt is, ahová dunántúli kirándulásunk során elsőként betértünk. Dég közel van a Balatonhoz, így könnyen összeilleszthető volt a két úti cél.
A dégi Festetics-kastély az egyetlen olyan klasszicista stílusú kastély, amely a mai napig látogatható Fejér megyében. Ezenkívül egyedi az is, hogy itt található Magyarország legnagyobb, 300 hektáros angolparkja, amely körülöleli a kastélyt, és több mint fele a látogatók által is bebarangolható. Az épület látványa, főként a hátsó oldali, valójában főbejárati homlokzat pedig sokaknak lehet ismerős, ha nem is jártak még Dégen. A nagy sikerű Kincsem című film több jelenetét ugyanis itt vették fel.
A kastély az 1810-es években gróf Festetics Antal megbízásából épült, aki a tervezéssel az általa már korábban is foglalkoztatott neves építészt, a magyar klasszicista építészet kiemelkedő képviselőjét, Pollack Mihályt bízta meg. Olyan magyarázatot is olvastunk itt, hogy az építésznek ez a kastély volt egyfajta előtanulmány a Magyar Nemzeti Múzeum megtervezéséhez.
Párját ritkító Dég kastélya azért is, mert találkozhatunk gazdájának a szabadkőműves mozgalomhoz való kötődésének emlékeivel. A rejtélyes, tiltott, titkos mozgalom bemutatásának külön termeket szenteltek az emeleten. Nem állítom, hogy elolvasva az ottani magyarázatokat most már jól értjük, mi is volt ez a szervezet, de akit érdekel, ezen az alapon elindulhat. Mi inkább a földszinti ovális teremben gyönyörködtünk belülről, merthogy kívülről a titkos összejövetelek elrejtése érdekében, nem nagyon feltűnő az ott léte.
Az viszont feltűnő, hogy szinte egységes, empire stílusú a ház berendezése, ami Magyarországon nem gyakori stílus. Megtudtuk, hogy egy magángyűjtemény darabjait láthatjuk.
Érdesség az is, hogy a szépen felújított és berendezett helyiségek kontrasztjaként bemutatnak néhány eredeti állapotában meghagyott kis szobát is.
A kastélyban óránként indult vezetett látogatás, amikor ott jártunk. Sok érdekességet megtudtunk és kérdezhettünk is a vezetőtől.
Mondhatni, kötelezően megtekintendő még a parkban egy kis tavacska mellett található Hollandi-ház, amely ugyancsak ritkaság, de nekünk a késő nyári melegben erre már nem volt erőnk. Inkább pihegtünk egy kicsit, és finomságokat fogyasztottunk a kastély kitűnő kávézójában.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Fényképek (20)
Még több kép (10 db)
Festetics-kastély további értékelései
2023.10.01a párjával
Kihagyhatatlan
![]()
A kastély szépen felújított, gyönyörű szobrokkal. A parkja lenyűgözött bennünket. Rendezett, csodás fákkal, gyönyörű híddal. Egy igazi csoda
2023.09.30családjával
Kihagyhatatlan
![]()
Miután a családom ebből a Fejér megyei kis faluból származik , így természetes volt , hogy folyamatosan a kastély parkjában kalandoztunk az őshonos fák, növények között. A kastélyt Pollack Mihály tervezte, és az egyetlen látogatható klasszicista kastély, az ország legnagyobb angolparkjával. A...
2023.09.29barátokkal
Kihagyhatatlan
![]()
Nagyon szép park, sok látni való, kirándulásra sétára tökéletes időtöltés, és romantikázni.
Népszerű szállások a környéken
Fried Kastély Hotel Simontornya
77.648 Ft / 2 fő / 2 éjtől félpanzióval
198.930 Ft / 2 fő / 3 éjtől teljes panzióval
69.900 Ft / 2 fő / 2 éjtől félpanzióval