Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont KMNP Dévaványa
Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont KMNP Dévaványa
4,3
4 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont KMNP Dévaványa bemutatkozása
Európa legnagyobb testtömegű repülésre képes madara a túzok, mely a magyar puszta és a Körös-Maros Nemzeti Park emblematikus állatfaja. A fél évszázada folyó természetvédelmi tevékenységnek köszönhetően Dévaványán él Közép-Európa legjelentősebb állománya.
Tovább olvasom >>
Az országban egyedülállóan a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban találkozhatnak vele az érdeklődők.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Na, egyik reggel aztán már nem bírtuk tovább, elindultunk túzokot nézni! Magyarország egyik híres természeti értéke ez a madár, alaposan meg is ritkult egy időben, hát védeni, menteni kell csodabátran. . . Megérkezvén az aligárnyékos parkolóba, betámadtuk az információs pénztárépületet, ahonnan a kedves, barátságon nő ki is sétált velünk és nagyon szívélyesen körbemutogatta, hogy mit hol látunk, találunk.
Elindultunk hát a három élő és itt szolgáló túzokkakas felé a kis zárt rezervátumhoz, párszáz méter után meg is találtuk őket a körbezárt élőhelyük sarkán, zajosan pihegtek a hőségben. Fantasztikus hangokat ad ki egy ilyen túzok. Talán azt hörgi a saját nyelvén, hogy azonnal engedj ki innen, te piszok rabtartó! Van egy kis kilátóféleség is a rácsaik mellett, felmásztunk, de sokkal többet nem láttunk onnan sem. Így hát a túzokmegcsodálat után elsétáltunk a bivalyok felé, melyek éppen okosan dagonyáztak a dögmelegben, és fantasztikus látvány volt, amint egy-egy behemót állat kimászik az agyagos sárból és frissen, ezüstösen, fényesen csillog rajta a sár napfényben. . . talán a képeken látszik is. A legmagasabb kilátóhoz nem sétáltunk el, az állítólag akkor érdekes, amikor a vadon élő túzok szertartásaikat járják, hát akkor ezt kihagytuk most, helyette megtaláltuk a kis pákász-kunyhót, aztán még egy másik hasonlót is, a tanösvény visszavezetett a gazdasági épületek közé, volt állatsimogató, de nem akartuk hergelni az állatokat, megnéztük a bárányokat, majd a szürkemarhákat is, aztán egy picit besétáltunk a múzeumba is. Nagyon jól telt az idő, leszámítva a gyilkos napsugarakat. Kötelezően ajánlottnak tekinteném a helyet! Nagyon sok ok van rá, hogy ide elgyere! Még büfé is akad a múzeum épületében, és ajándékbolt is a recepción.
Nem először voltunk a Réhelyi Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban, pár évvel ezelőtt már meglátogattuk: akkor megnéztük a múzeumi épületben lévő kiállítást, körbejártuk a központ épületeinek bemutatóit, és láttuk a jókora bekerített területen, a volierben élő két túzokkakast.
Majd a Nemzeti Park egyik szakemberével terepjárós madárnézésre mentünk, és máig emlékezetes, mennyi madarat (több mint 20-at! ) sikerült egészen közelről megfigyelnünk. Így most már nem ismeretlen helyre mentünk nagy lelkesedéssel a 2023. május 6-án megrendezett VI. Túzokfesztiválra. Mivel a szakmai program első pontjaként hajnali túzokles szerepelt, amelyen mindenképpen szerettünk volna részt venni, ott aludtunk a viszonylag egyszerű, de nagyon kulturált és jó kialakítású, kényelmes vendégházban. Ellátás nincs, de remekül felszerelt konyha van, ahol a reggelire vitt ennivalót kényelmesen elfogyaszthattuk, főzhettünk teát, kávét. És mindenben kaptunk segítséget az ott dolgozóktól. Mindezt kettőnknek egy éjszakára kb. 10 ezer forintért. A hajnali csoportos túzokles sikeres volt: ácsolt magas toronyból jó távcsövekkel és spektívvel láttunk legelésző túzokokat, és más madarakat közelebbről is. Illetve jól megfigyelhettük a bivalyságot is, az itt felnevelt és felnövelt bivalycsordát. Visszaútban most is néhány méterről találkoztunk a nagy területen kerítés mögött élő két túzokkakassal, amelyek éppen megmutatták a túzoknászt jelentő dürgéshez viselt szép tollruhájukat. A Túzokfesztivál programja igen gazdag volt, és jött is sok vendég. De a berendezett terület elég tágas volt, a programok sokszínűek, így nem lett elviselhetetlen a zsúfoltság, és mindenki kedvére talált érdekességet, elfoglaltságot. A Látogatóközpont egész évben nyitva tartó részein a kifutókban, udvarokon testközelből ismerhetők meg olyan régi magyar háziállat fajták, mint a magyar szürke marha, a racka és a cigája juh és mások. A tanösvényen haladva kis szerencsével - láthatjuk az ott élő madarakat, de őzeket, vadnyulakat is, illetve a Dévaványai-Ecsegi puszták jellegzetes növényfajait ismerhetjük meg.
A kapun után kulturált parkolóhelyen álltunk le. Szép túzok szobor fogadott minket, majd a múzeum épületébe mentünk be. Nyitva volt, de senkit nem láttunk, elkezdtünk nézelődni. Nagyon érdekes, kiállítás a park élővilágáról és természet védőiről. A kitömött állatokon túl, fafaragások, növények fotói és még sok minden látható.
Utána a központi épületben jegyet vettünk és kis suvenirt. A pénztáros tájékoztatott, hogy merre mi található. Sok őshonos állatot láttunk, sétáltunk a tanösvényen, felmentünk a kilátókba majd a büfében túzok sört vettünk. Érdekes hely, újra megnéznénk.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 1 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.