Művelődési Központ, Könyvtár és Múzeum - Borsodi Tájház Edelény
Művelődési Központ, Könyvtár és Múzeum - Borsodi Tájház Edelény
5
1 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Művelődési Központ, Könyvtár és Múzeum - Borsodi Tájház Edelény bemutatkozása
A múzeum épületegyüttese szinte skanzen jelleggel három porta lakóház és gazdasági épületcsoportját foglalja magába. Együtt és külön-külön is a Bódva menti népi építészet szinte érintetlenül megmaradt reprezentánsai. A város a százholdas kisnemes Szathmáry-Horkay család portáját 1987-ben vásárolta meg az örökösöktől múzeumi célra.
Tovább olvasom >>
Nyitva tartás:IV. 1- X. 31. : K-V 9-17KiállításokKovácsműhely, kádárműhely, Kerékgyártó műhely, cipészműhelyA porta gazdasági épületeiben a gazdálkodás számos eszköze látható. A kiállított tárgyak a Bódva mente kézműves hagyományainak, mesterembereinek állítanak emléket. Katona emlékekRégi rádióinkXX. század eleji konyhaOlvasóköri szoba a két világháború közötti évekbőlA gyűjtemény először Trízsben, majd Égerszögön volt látható. 1998-ban a borsodi Ragályi Tamás fiókkönyvtárban nyert elhelyezést. Ennek megszűntével, 1999 telén a gyűjtemény a múzeumba került: "Olvasóköri szoba a két világháború közötti időszakból" címmel látható a Horkay-ház utóházában. Népi lakáskultúra a Bódva mentén a 20. század első felébenA kiállítás egy középparaszti család életkörülményeit mutatja be a néprajzi tárgyi gyűjtemény anyagának felhasználásával. Nevezetes emberek Edelényből és a Bódva völgyébőlHodossy család csengőkolomp és juhászkampó gyűjteményeAz Edelénybe települt család több generáción keresztül, a hagyományos kovácsmesterség gyakorlása mellett csengőket, kolompokat és kampókat készített a pásztoremberek számára. Bódva-völgyi könyv és Könyvtártörténeti GyűjteményA "hátsóházban" elhelyezett anyag gyűjtésének az egykori Járási Könyvtár igazgatója, Slezsák Imre (1932-2002) és Augusztinyi Béla módszertani előadó végezte. A méhészet eszközeiEgy kisnemes család tisztaszobájaA kiállítás emléket állít a vidéki kisnemesek múltjának, kultúrájának: a Horkay-ház első házában a család néhány eredeti bútorával a népi lakáskultúrából a polgári lakáskultúrába való átmeneti kettősség állapotát igyekszik megragadni. Csipkeszoba, népiszőttesek, vászonhímzések a Kachelmann textilgyűjteménybőlA Kachelmann-textilgyűjteményt 1996-ban ajándékozta a múzeumnak Kachelmann Róbert, aki évtizedeken át gyűjtötte a nagynénik s a rokonság legkülönbözőbb korú és technikájú kézimunkáit, és vásárolt is hozzájuk. Így e gyűjtemény az elmúlt 200 év kézimunkáinak tárháza lett. Főként polgári lakástextilek, viseleti darabok, de jelentős mennyiségben népi szőttesek és vászonhímzések is megtalálhatók benne. Értékes része a vertcsipke anyag is. A Borsodi Földvár - Egy államalapítás kori megyeszékhelyA történeti Borsod megye egyike a Szent István által, az államalapítás során létrehozott megyéknek. E korai megyék élén egy-egy, a király által kinevezett és neki felelőséggel tartozó ispán állt. Szerepe a megyei közigazgatás, bíráskodás és az adószedés irányításában, valamint a katonai feladatok megszervezésében állt. Bányász emlékekA paraszti gazdálkodás eszközei a 19. században
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2019. március 10.barátokkal járt itt
55
Az edelényi L'Huillier-Coburg Kastélyban tett látogatás végén mindenki kapott ajándékba egy belépőt a Borsodi tájházba. Ha már itt voltunk, érdemesnek tartottuk felkeresni. Sajnos egy szlovák buszos csoporttal egyidőben sikerült érkezni, így a tumultust elkerülendő, inkább kivártunk, kényelmesen körbenéztünk, elolvastuk az információs táblákat.
A tájház 3 egymás melletti régi portán került kialakításra, amelyeket nem egy időben, hanem több év alatt vásárolt meg az állam muzeális célokra, majd újított fel és rendezett be korhűen. A kisnemes Szathmáry-Horkay család háza az első portán az 1860-as években épült, a mellette álló Szűcs-Kiss-Szarka-ház 1905-ben, míg a Vadászy-ház 1903-ban épült. Mindegyik épületet szépen felújították, a melléképületekkel együtt, bár átalakításokat tettek. Az egykori istállóból 2 szintes bemutatótér lett, míg a borospince eredetileg nem abban az irányban futott. Látható itt tisztaszoba két házban is, konyha, régi rádiógyűjtemény, kovácsműhely, kádárműhely, kocsigyűjtemény, környékbeli településekről összegyűjtött népviseletek és kerámiák, valamint környékbeli régészeti ásatásokból származó leletek. A tájház mögött emelkedő domb valójában Borsod földvára volt egykoron. A vármegyének nevet adó, a megye nevében jelenleg is szerepelő település - Borsod - mára gyakorlatilag eltűnt, önállóan már nem létezik. Az egykori jelentős Árpád-kori településközpont az évszázadok során jelentéktelen faluvá zsugorodott, végül 1950-ben Edelényhez csatolták. A tájház előtt parkoló került kialakításra.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.