Múzeum fő feladatának a geográfiával, magyar utazókkal kapcsolatos tárgyi emlékek, kéziratok felkutatását, gyűjtését és közkinccsé tételét tekinti. A kiállítások, szervezett tárlatvezetések mellett nagy hangsúlyt helyezünk a helyi általános és középiskolákkal való kapcsolatra.
Nyitva tartás:K-V 10-18KiállításokföldRajz 2020.
Tovább olvasom >>
01. 20. - 2020. 11. 22. Grafikák földrajzi keretbenCholnoky Jenő, egyik legsokoldalúbb földrajztudósunk, akinek 2020 nyarán ünnepeljük születése 150. évfordulóját, igen határozott nézetet vallott a geográfia és a grafika kapcsolatát illetően, miszerint nem lehet jó geográfus az, aki nem tud rajzolni. A kiállítás erre a gondolatra fűződik fel, körbejárva a földrajz és rajz kapcsolatát, kísérletet téve arra, hogy bemutassa, mit, hogyan és miért rajzoltak a 19-20. századi nagy geográfusaink.
3276 expedíciós nap, Balázs Dénes, a múzeumalapító geográfus újraolvasvaBalázs Dénes, a Magyar Földrajzi Múzeum alapítója, 130 országra kiterjedő utazásai során kimagasló eredményeket ért el a karsztvidékek, a sivatagok, az őserdők, a jég világa és a vulkánok tanulmányozásában. A kiállítás ezeken a tematikus egységeken végighaladva mutatja be a világjáró geográfus munkásságát. Szabadulás nélkül 1945. január 6-án a megszálló szovjet hadsereg katonái mintegy háromezer civil embert gyűjtöttek össze Érdről és vittek el kényszermunkára a GULAG/GUPVI táborrendszerébe. Az elhurcolás megrázó történetét, a málenkij robot okait, valamint a foglyok, illetve az itthon maradottak további sorsát mutatja be a kiállítás. Magyar utazók, földrajzi felfedezőkAz 1983-ban megnyílt első állandó kiállításunk hat egységre bontható. Külön teremben mutatjuk be a Magyar Földrajzi Társaság történetét. A XIII-XVIII. század utazói közül Julianus barát 1235-ös őshazakutató útját, Benyovszky Móric ázsiai, amerikai és madagaszkári tevékenységét, Sajnovics János és Hell Miksa 1768-69-es lappföldi utazását és a Dél-Amerikában tevékenykedő magyar jezsuita misszionáriusokat idézik fel a tárlók. A Kárpát-medence feltárói, Magyarország tudományos felfedezőiAz 1988-ban megnyílt kiállítás azoknak a magyar tudósoknak állít emléket, akik élenjáró munkásságukkal Magyarország feltárásához, hazánk tudományos "felfedezéséhez" járultak hozzá. A "Cholnoky-szoba" fő berendezési tárgyai a nagy tudós hajdani dolgozószobájából származnak. A tudós, író és festő Cholnoky Jenő jelképesen "itt látja vendégül" tanítómesterét, Lóczy Lajost, a Balaton kutatóját és annak két tanítványát, Teleki Pál államférfit, a hazai polgári gazdasági földrajz megalapítóját és Prinz Gyulát, az ún. Tiszia-elmélet kidolgozóját. Hely- és sporttörténeti kiállításA Magyar Földrajzi Múzeum legújabb kiállítási egysége az érdi Hely- és Sporttörténeti kiállítás. A négyteremnyi tárlat a város történetét a neolitikumtól a XX. századig mutatja be régészeti, néprajzi, helytörténeti emlékeken keresztül.