Érdekes 2023. novemberben, kollégákkal járt ittÉrtékelt: 2024. január 28.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Ajánlom a helyet másoknak is!
A Széchenyi-téren lévő szökőkút Isterről, a Duna folyó ókori latin elnevezéséről kapta a nevét, amely egyébiránt Esztergom város nevében (Eszter - Ister) is felismerhető. Egy viszonylag új kútról van szó, amelyet 2007-ben, a tér felújítását követően helyeztek itt el. A nyolcágú csillag alakú medencéből öt nőalak emelkedik ki, kagylók, tengeri csigák, igazgyöngyök környezetében. Szóval annyiban sántít egy kicsit ez az ábrázolás, hogy ilyen típusú tengeri csigák, kagylók az édesvízű Dunában nemigen éltek/élnek meg. A szobor célzottan mediterrán hangulatú, az olasz városok reneszánsz kútjait idézi meg stílusában.
A magyarság egy része az Ister és a sumér Istar istennő között felfedezni vélte a párhuzamot, amely a kút szimbólumai között szintén beazonosítható, de ebbe a sumer-magyar kontinuitás elméletbe most nem mennék bele sem pro, sem kontra oldalon.
Az öt nőalak szobra egy szomorú, tragikus történelmi eseményre is emlékeztet mintegy mementóként. A tatárjárás idején 1241-1242 telén a Zenia Palota - akkoriban a város legszebb magánépületének tartották - előtt 300 esztergomi asszonyt fejeztek le kegyetlen módon a tatárok, akik egyébiránt kegyelemért könyörögtek, hogy érjen véget a város ostroma.
Esztergom amúgy tele van - mint köztudott - mindenféle szenvedő szentekkel, depresszív, fájdalmas, bűnbánó figurákkal, akik ráadásul mindig valami függönybe vagy falikárpitba vannak csomagolva, hát ehhez képest tényleg üde színfolt Párkányi Raab Péter Ister-kútja. Valahogy humánusabb. Ister a...