A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
1750 körül Plájes Imre állítatta Nepomuki Szent János szobrát. Jelenlegi helyére, a Magyar-kút mellé a restaurálás alkalmával helyezték át, melyre 2001-ben került sor. A szobor Nepomuki Szent Jánost teljes papi ornátusban ábrázolja. A szobor feltehetőleg festett volt eredetileg.
Tovább olvasom >>
A talapzaton látható felirat erősen megkopott, azonban a felső sor felirata után feltételezik, hogy a „Nepomuceno” felirat szerepelhetett. Rákos Péter restaurátor végezte a szobor renoválását.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
A település központi részén, a Magyar-kút mellett áll Nepomuki Szent János szobra. Mellette egy táblát helyeztek el, amely azt tartalmazza, hogy kiknek köszönhetően - adományukból - kerülhetett sor a kb. 1750-ben készült eredeti szobor felújítására és az újra-elhelyezésére 2001-ben, de nem az eredeti helyszínen.
Eredetileg valószínűleg nem ilyen fehér, "kőszínű" volt, hanem festett, de ez már lekopott . Kezében Jézust tartja a feszületen. 170 cm magas talapzaton az ugyanilyen magas szobor, tehát mondhatjuk, hogy valós méretű az ábrázolás. A barokk talapzat és a szent szobrának anyaga is mészkő. A folyók, hidak, hajósok, vízimolnárok és halászok védőszentje. Egyes helyeken a vízben fuldoklók, illetve a bányászok és a sóbányászok védőszentjeként is számon tartják. A XIV. században élt Csehországban, majd halt vértanú halált (a Károly-hídról a Moldva folyóba dobatta a király). A XVIII. században avatták szentté. Közép-Európában, főként a barokk korban, számos szobrot és templomot emeltek a tiszteletére, hazánkban is sok szobra látható ma is.
Nepomuki Szent János szobraival tele van az ország, alig emlékszem olyan településre, ahol ne lett volna. . . itt azért is érdekes, mert a folyók, hidak hajók stb, védőszentje és idekerült a víz partjára, nem itt állt eredetileg. Az etyeki Magyar-kút külső részévé vált.
Ez is az a tipikus mozdulat, ahogy a legtöbb helyen látjuk, a cseh pap a feszületet tartja úgy, mintha egy kisdedet dédelgetne.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.