A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Árpád-házi Kálmán herceg bronzból készült lovas szobrát 1931. szeptember 27-én állították fel, a jelenlegi Szent István Egyetem előtt. Kálmán herceget apja, II. András tette meg Halics királyának 6 éves korában, mely királyi címet élete végéig viselte, bár felkelések miatt el kellett menekülnie innen.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Ha valaki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemre, azaz MATE-ra megy (leánykori neve: Szent István Egyetem, azaz SZIE), szinte elkerülhetetlen, hogy ne fusson bele Kálmán herceg lovasszobrába, hiszen a főépület előtti parkos részen magasodik. Igaz, most éppen nagyszabású felújítások zajlanak az egyetemen, így nem is sikerült olyan fotót készíteni, amiben nem látszanának a munkagépek, és a földmunkák.
Az egyetem főbejáratát és előtte a "VIP" parkolót nem is lehet most emiatt használni, hanem oldalról van a bejárás az épületbe. A bronzból készült lovasszobrot 1931-ben állították fel ide az akkori premontrei rendház főépülete előtt, Róna József szobrász készítette. Árpád-házi Kálmán herceg II. András királyunk fia volt, aki 6 éves korában már Halics királya lett (1213-1219 között). Mivel Halicsból a sorozatos felkelések miatt menekülnie kellett, utána a szepességi grófságot kapta meg király apjától. Itt került kapcsolatba a jászói monostorukat építő premontrei szerzetesekkel, akiket egész életében bőkezűen támogatott. 1226-ban lett horvát bán, majd fordulatos élete a muhi csatában szerzett halálos sérülései következtében ért véget 1241-ben. A gödöllői intézetet részben a Kálmán hercegtől kapott birtokok jövedelméből tudták megalapítani. A szobor talapzatának két oldalán a muhi csatában elesett Ugrin kalocsai érsek és Montreáli Jakab, templomos lovagrendi nagymester képe látható.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.