A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Frigyláda-szobor régóta ékesíti a Gutenberg teret, melyhez különleges legenda fűződik. A 18. században élt egy Weingasser György nevű katona, akit házasságtöréssel és bigámiával vádoltak, így üldözni kezdték őt. A katona a győri jezsuitákhoz menekült védelemért, akik nem voltak hajlandóak kiadni a szökevényt a várparancsnok utasítására sem.
Tovább olvasom >>
Így történt, hogy a katonaság vesztegzár alá vonta az egész jezsuita rendet, akik ennek következtében nem jutottak sem ételhez, sem italhoz. Sinzendorf Fülöp, a győri püspök úgy döntött, hogy védelme alá veszi a katonát és a közelgő Úr napján a körmenet során feltűnés nélkül kijuttatja őt a rendházból és a székesegyházban bújtatja el. Weingassert ministránsruhába öltöztették, ám a Duna-kapunál az őrség felismerte őt és rátámadtak. A dulakodás következtében a püspök kezéből kiverték a monstranciát, melyben az Oltáriszentséget vitték, ami darabokra törött, tehát szó szerint szentségtörést követtek el. A botrány kapcsán VI. Károly német-római császár azonnal elrendelte, hogy állítsanak emlékművet a Frigyláda ábrázolásával. Az Úr napján Krisztus testét és vérét ünnepeljük, mely ábrázolásakor általában a Frigyládát jelenítették meg. A barokk szobrot a Gutenberg téren állították fel, melynek tervezője Joseph Emanuel Fischer von Erlach, a szobrász Antinoi Corradini volt.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Nem nagyon kell erről mesélnem semmit, aki feltette az oldalra a címszót, olyan részletes leírást mellékelt hozzá, hogy az értékelőknek már szinte semmi leírnivaló nem maradt. Nekem azért tűnt fel, mert Szentháromság szobrot szinte minden városban találsz az országban, frigyláda-szobrot viszont nem, én például nem is tudok másikról.
De hát a leírásból kitűnik, hogy milyen rendkívüli esemény kapcsán keletkezett ez az emlékmű, engesztelésül a felhők feletti nagy isteneknek. Az emlékmű mellett áll egy bizarr szöveg, hogy a megsértett isten haragjának csillapítására van ez itt, meg a vakmerőket megbüntetve. . . Szóval itt ilyen a frigyláda, kicsit hasonlít az Indiana Jones-beli frigyládához, kicsit nem. Olyan kis egyiptomi beütést tükröz. Két angyal tartja. Egyébként az ország egyik legszebb barokk emlékműve. nem elmenni mellette!
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.