Csongrád-Csanád megye egyik legismertebb középkori emlékműve a Csomorkányi templomrom, mely a több mint 420 éve eltűnt falu emlékét őrzi, a mai Hódmezővásárhely területén található. Sajátos jellemzője ennek a tájnak, hogy egykor sok ér, tó és vizenyős terület volt megtalálható itt.
Tovább olvasom >>
Hódmezővásárhely mai területén régebben számos kisebb település feküdt, közülük 15 helységen templom is volt, azonban csak az egykori Csomorkány templomromjai maradtak fent. A templom feltárása 1892-95 között kezdődött meg Szeremlei Sámuel, majd Varga Antal által. Ekkor a templom északi részén található 5 méter magas fal még épen állt. Az 1830-as évek környékén megkezdték a templom renoválását, azonban ez nem járt sikerrel, ugyanis a lakosság széthordta a téglákat. A templomrommal kapcsolatos régészeti-műemlék kutatás ezt követően 1991-ben vette kezdetét.
A romokban napjainkban is látható, hogy az egykori templom hosszú, keskeny, magas épület volt, mely gótikus stílusban épült. Belsejét freskók díszítették, a padlóburkolat égetett cseréplap volt. A rom mai mérete 9 x 2,8 méter, eredeti mérete 25,2 x 6,8 méter lehetett.
Csomorkány feltehetőleg a 16. században, a török hódoltság alatt pusztulhatott el. A török-tatár hadjáratot követően először 1642-ben említik ezt a területet, azonban már pusztaként. A rom környékén egy torony, egy kilátó, egy tűzrakó hely, egy történelmi emlékfal és pár pad került elhelyezésre. A kilátó egy három tengely mentén felkúszó csigalépcsőből áll.
A Csomorkányi templomrom Hódmezővásárhely és Kardoskút között vezető úttól nem messze, Hódmezővásárhelytől körülbelül 17 km-re található.