A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az 1300-as és 1400-as években Magyarországra érkező jászok és kunok lényeges kiváltságokat kaptak az akkori uralkodótól. A rendkívüli jogokért cserébe azonban kötelesek voltak hadba állni háború idején és nekik kellett biztosítaniuk a nádor fizetését is.
Tovább olvasom >>
Az 1700-as évek elején a király azonban eladta Jászkunság területét a Német Lovagrendnek, és csak később, Mária Terézia királynő uralkodásának idején aláírásával hitelesítette a kiváltságaik gyakorlását újra lehetővé tevő rendelkezést. Ezt a történelmi eseményt nevezzük egy latin kifejezéssel élve redemptionak, amely magyarul önmegváltást jelent, ugyanis szabadságukért cserébe nem kevesebb, mint 520 ezer rajnai forintot gyűjtöttek össze. A Jászkun Redemptio Emlékharang erre a napra emlékeztet bennünket.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Már sokadszor figyelmeztetnek minket az emlékműveink, hogy nem úgy van ám az! Itt megint a jászok-kunok (nem magyarok) sorsáról van elsősorban szó, tulajdonképpen ők is eltűntek a térképről a török hódoltság ideje alatt. Amikor a nyugateurópai seregek kiverték az Oszmán Birodalmat innen, nem tudom, kinek adták volna oda ezt a földet, mert magyarok, kunok,, jászok, azok nem voltak.
Így az egész Jászkunságot odaadta Lipót császár a német lovagrendnek. De azok nem nagyon tudtak vele mit kezdeni, a pesti invalidusoké lett. Mint a Capitalyban. . . jött a következő játékos, hatost dobott, és megvette zsákaranyért a vidéket tokkal-vonóval, emberrel, jószággal, mindenestül. (Már nem azért, de a magyar szolgalélek még mindig szobrokat emel és hajlong ezek előtt a királyok, császárok, szentek előtt, mert ez valami nemzeti hagyomány. ) Szóval, volt lázongás a régi jogok elvétele miatt, Mária Terézia végül aláírta a "redemptiót", azaz a megváltást, így aztán lehetett gyűjtögetni, összeadni és végül valahogy pénzért visszaszerezni némi függetlenséget a pannon ég alatt. Ennek állít emléket ez a harang is, mely csak pár lépésre áll attól a szobortól, ahol Béla atyánk szimbolikusan először találkozik a régi időkben Kötöny kun kánnal.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.