Kihagyhatatlan 2020. márciusban, barátokkal járt ittÉrtékelt: 2020. augusztus 8.
Ajánlom a helyet másoknak is!
A különleges, hazánkban egyedülálló, barokk stílusú zsinagóga 1795-ben épült és több mint 150 évig szolgálta a helyi haszid zsidókat. Építését két gazdag család, a Brener és a Teitelbaum testvérek finanszírozták, akik borkereskedőkként telepedtek le Mádon. A padok 130 hívó számára biztosítottak ülőhelyet a földszinten, a férfiak számára, mivel a nők imahelye a nyugati oldalon kialakított karzaton volt. (Az egyik Teitelbaumot, Mózest csodarabbiként tartották számon, akinek Sátoraljaújhelyen van a sírhelye.)
A második világháború után a zsinagóga elvesztette eredeti funkcióját, mivel a falu zsidó lakosságának 90%-a meghalt. A zsinagógát és a rabbiházat a telekkel együtt tanácsi kezelésbe vették. A rabbiházban lakásokat alakítottak ki, a zsinagóga épülete teljesen tönkrement.
A épület külső helyreállítási munkálatai 2000-ben kezdődtek meg, 2004-ben adták át a felújított épületet. Az egykori rabbiképzőben zarándokszállást alakítottak ki, valamint helytörténeti és helyi vallástörténeti kiállítás látható.
A szállásadónknak köszönhetően nyílt lehetőség arra, hogy nyitvatartási időn kívül, napnyugtakor megnézzük a zsinagógát.
Mád gyönyörű barokk/részben copf stílusú, több mint 200 éves zsinagógája a második világháború után elvesztette eredeti funkcióját, mivel Mád zsidó lakosságának 90%-a elpusztult. A holokauszt után csak kevesen tértek vissza, később ők is elköltöztek innen, a hitközség megszűnt, az épületet az...
Egészen sajátos, hogy ilyen történelemdarabkákat lehet találni valahol a hegyek között. Valahogy most olyan elképzelhetetlen, hogy a csodarabbik itt éltek, ebben a házban, a magyarországi haszid zsidók egy ilyen különös zárványt alkottak a múltban, még az országban máshol tomboló zsidótörvények...