A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az emlékmű Karsai lldikó, Bánvölgyi László, Bodó Jenő és Török Péter tervei alapján készült. A 2014. szeptemberében felavatott szoborral állítanak emléket a neológ zsinagóga építésének, valamint a holokauszt 70. évfordulójának.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Az Alföld első zsidó közössége Makón alakult ki, emiatt emlegették a várost Kis Jeruzsálem néven, akik először hagymakereskedelemmel foglalkoztak - nemzetközi szinten. Az izraelita egyházszakadást követően ortodox és neológ közösség is működött szép számban (sőt, hászidok is voltak), ezért két zsinagóga volt a városban, azonban mára csak egy maradt meg, az ortodox.
Az 1914-ben felavatott neológ zsinagóga a II. világháborúban megsérült, majd 1965-ben lebontották. Nagyon érdekes és misztikus történet, hogy a makói zsidók közül nagy számbán túlélték a II. világháborút, ám visszatérve szeretett városukba az államosításokat és a Rákosi-diktatúra jogfosztásait ők sem tudták elkerülni. Több hullámban vándoroltak ki a zsidók Makóról, a többség Amerikában kezdett új életet. A zsidó közösség gyakorlatilag megszűnt létezni pár évtized alatt. 2014-ben a lerombolt neológ zsinagóga helyén olyan emlékművet hoztak létre, amely az itt élt zsidó közösségnek és a vészkorszak áldozatainak is emléket állít. Hatágú csillag alaprajz, valamint a közepén egy fekete-fehér karcolat az egykori monumentális zsinagógáról egy üvegfalba zárva, míg a hátoldalán kövek kis kupacba rakva. Hát, elég szomorú.
Makón ugyebár, ahogy sok helyen máshol is, jelentős ortodox zsidó közösség is élt, meg velük párhuzamosan neológok is. Olyan lehet ez, mint nálunk, keresztényeknél a katolikus és református szétágazás. Ez itt a neológ holokauszt emlékmű, és a neológ zsinagóga emlékhelye, ami egészen közel esik az ortodox zsinagógához, talán 100 méter sincs a kettő között.
Ahogy a képet elnézzük az üveg alatt, monumentális építmény lehetett. Egyébként a rendőrség épülete előtt van ez az egész, ami nem is baj, mert például 2010-ben Ferge Zsuzsáék, amikor éppen a makói holokausztra akartak emlékezni, durva antiszemita ellentüntetésbe botlottak a városban. (Ferge Zsuzsa nagyapja 1944-ben mártírhalált halt makói főrabbi volt. ) Szóval ez maradt, ezek az indulatok, csontok a föld alatt, romok eltakarítva, csontvázak a szekrényben, néha kidőlnek, meg ez az emlékmű a zsinagóga képével, a hátsó oldalán a zsidó gyászt jelképező kövekkel, a jelképes sírra tett történelmi szégyenünkkel.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.