A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Návay Lajos alakját 2016. október 28-án emelték fel a Széchenyi téren. Kiss Jenő Ferenc, Győrfi Lajos, valamint Szentgyörgyi István alkotása. Érdekesség, hogy 1935. szeptember 22-én már emeltek egy szobrot Návaynak, de csak 1945-ig állt az alispán szobra.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Návay Lajos monumentális, több alakos szoborcsoportja a Megyeház - ma a Polgármesteri Hivatal és a Kormányablak - hófehér klasszicista épülete előtt magasodik, jobb kéz felől. A földbirtokos, politikus, országgyűlési képviselő, a Képviselőház alelnöke, majd rövid ideig elnöke is lett, Eötvös József unokája volt.
Ennek ellenére neve országosan szerintem eléggé a feledés homályába veszett. A Tanácsköztársaság idején a vörös terroristák rabolták el és gyilkolták meg unokabátyjával együtt 1919-ben. Az első, eredeti szobrát 1935-ben állították fel ünnepélyes keretek között, 1945-ben azonban a kommunisták lebontatták, majd 1949-ben a mostani Kossuth szobor került az eredeti Návay-talapzatra. A mellékalakok a budatétényi Rózsakertbe kerültek, nem vesztek el. TA rendszerváltást követően több éves tervezés és "rákészülés" után 2016-ban avatták fel a mostani, új Návay szobrot, a restaurált régi mellékszobrokkal együtt, szintén nagy ünnepség, Návay-emlékév keretében. "A szoborcsoporthoz hármas lépcsősor vezet. A kompozíció közepén önálló talapzaton Návay Lajos egész alakos szobra áll. A főalak mögött húzódó félköríves talapzat két oldalán helyezkednek el a mellékalakok, Anya a lányával és Apa a fiával. " A talapzat süttői mészkőből készült.
Ezen a vidéken sok emlék kötődik hozzá, mondhatnánk, nagy kultusza van Návay Lajosnak. Lehet, hogy az ország más területein ismeretlen a neve. Nos, innen nem messze, Földeákon született helyi földbirtokos, aki többek között báró Eötvös József unokája volt, jelentős volt az országos politikában is, az utolsó magyar király szerette volna felkérni miniszterelnöknek, de nem fogadta el, később belügyminiszter lett - volna -, de ezt a kormányt meg a történelem sodorta el.
Itt úgy maradt meg az emléke, mint jóságos földesúr, a szobra tulajdonképpen szoborcsoport, kétoldalról apák és fiúk, meg anyák és lányok repesnek a szeretve tisztelt nagyságosért. Mondjuk sokat elárul, hogy a kislány meg anyukája mezítláb repes, de azért boldog. Egyébként a főalakot, Návay szobrát ledöntötték, beolvasztották, mint reakciós, régi arisztokratát, ezért később, másik rendszerben pótoltál újra, ha odamész, látod, hogy más anyagból van, más kidolgozás, mint a mellékalakok. A földesúr története nagyon szomorú véget ért, a Tanácsköztársaság vöröspribékjei elfogták, elhurcolták, majd a kiskunfélegyházi vasútállomáson meggyilkolták, ahol emlékmű őrzi az esemény emlékezetét. Tessék rákeresni arra is, az is megtalálható az oldalon!
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.