A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A vasipar fellendülése tette lehetővé, hogy a Garanda-patak mellé 1812-ben kohó épüljön, és ennek táplálásához a Garanda- és a Szinva patakok elgátolt tavát mesterségesen megnagyobbítsák. A mára hátrahagyott, Európában is ritkaságnak számító ipari emlék Lillafüred és Ómassa között áll, közvetlenül a Lillafüredi kisvasút vonalán, így érdemes a szurdokokban, hegyoldalakban kialakított vasúton megközelíteni a Fazola-őskohót.
Tovább olvasom >>
Vele szemben a szabadtéri Műszaki Skanzen és a Massa Múzeum ad további látnivalókat.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2021. december 23.csoporttal járt itt
55
Lillafüredre a legtöbb utazó a Palota Szálló, a Hámori-tó vagy a barlangok miatt látogat el. Szívemnek legkedvesebb látnivaló itt azonban az újmassai őskohó, amely hazánk fontos ipari műemléke, Európában is ritkaságnak számít, bár én már jártam hasonló, szintén romos épületben Olaszországban és Ausztriában.
A kohó mellett található a Massa Múzeum, egy korabeli, rekonstruált vasverő, illetve egy szabadtéri műszaki skanzen mindenféle nehézgépekkel. Az őskohó Fazola Frigyes (Fazola Henrik fia) nevéhez fűződik, a Selmecbányán végzett, kiváló képességű kohómérnök 1813-ban Újmassán új kohót épített, s a kohóüzemek munkájához, a hámorok működtetéséhez víztározót épített, ez lett a mai Hámori-tó. Az újmassai kohó termelését kb. 50 évvel később, 1866-ban állították le. Ettől fogva állapota folyamatosan romlott, mígnem 1951-ben elkezdődött műemléki helyreállítása. Az őskohó mellett, a Garadna patak partján áll a Massa Múzeum épülete, amelyben a vasmű történetének legfontosabb eseményeit, dokumentumait, valamint az ott használt és készített korabeli szerszámokat és termékeket lehet megtekinteni. Nagyon szép zöld környezetben egy izgalmas, nem mindennapi építmény.
Ha az ember megáll, mondjuk a Vendéglő a Pisztrángoshoz nevű helyen, igazán nem távolság átsétálni megnézni ezt a 100 méterre lévő ipari emlékművet. De vendéglő nélkül is érdemes. Fazola Henrik és Fazola Frigyes nevét tanuljuk itt meg, ha eddig nem ismertük. A Hámori tó is ezeknek az ősinek mondható kohóknak köszönheti létét.
A mai kor embere meg álmélkodva körbesétálhatja és megcsodálhatja. Ajánlom bárkinek! Mint egy régi vár, csak itt nem az öldöklés, hanem az alkotás, a haladás vágya adta az építés indíttatását.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 12 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.