A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Szent Kereszt római katolikus templom Mór bemutatkozása
A templomot 1887-1888 között Havranek Ferenc és Arányi műépítész tervei alapján építette Csáder Ferenc a korábbi magyar templom helyén. A jelenlegi templom építésénél felhasználták az előző épület nyugati tornyát. Felszentelését 1892-ben tartották.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Mórnak két katolikus temploma is van, ráadásul egymáshoz igen közel, a város központjában. Az égbenyúlóan karcsú kapucinus templomról már írtam, most a másikat mutatom be, amely mind külső, mind belső megjelenésében nagyon eltérő az előzőtől.
Információt nem könnyű találni a Szent Kereszt templomról a neten, és meg is zavarja a keresgélőt, hogy ez a mai, szinte erődtemplom jellegű épület a reformátusoktól visszavett templom, az ún. Magyar templom helyén épült, ezért gyakran ma is ezen a néven emlegetik. Szerencsére a templom bejárati folyosójában pontos történeti leírást találtunk. Eszerint a település központjában lévő, támfallal erősített kis magaslaton 1888-ban megkezdett templomépítés eredményeként egy neogótikus stílusú építmény született, miközben meghagyták, de megmagasították az itt elbontott Árpád-kori templom tornyát és a falakból is azokat a részeket, amelyekre szükség volt. A robosztus, vaskos épület neogót stílusát látva, körbejárva az épületet igencsak meglepő a főbejárat rokokó díszítettsége. Erre azonban végképp nem találtam magyarázatot. A tágas, nagy belsőterű templomban a fából készült főoltár és a szószék is neogótikus stílusú, de a főoltár mögötti, szokatlan elhelyezésű falfestmények már egy későbbi stíluskorszak, a szecesszió idején készültek, 1910-11-ben. Meg kell még említeni, hogy a bejárati kis folyosóban meglehetősen köznapi tárgyakat mutatnak be üvegvitrinben őrizve: két szőlőtövet! Mór jómódját ugyanis századok óta a szőlő, a bortermelés adja, illik hát kellő tisztelettel bánni a szőlőtőkékkel, akár a templomba is bevinni őket, még ha csak a bejárati részbe is.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 1 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.