A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A református templom elődje egy 13. századi román stílusú bazilika volt, mely a premontrei rend számára épült. Írásos emlékekben először 1234-ben említik, mely királyi birtok volt az Árpád-házi uralkodók idején. A premontrei szerzetesek a 16. század közepén hagyták el a kolostort.
Tovább olvasom >>
Ezt követően a török uralom alatt mecsetként működött, majd a reformátusok vették birtokba 1560-ban, akiknek engedélyezte Mária Terézia, hogy felújítsák a templomot. 1897-ben vette kezdetét a műemléki helyreállítás. 1992 után az épületen teljes felújítást hajtottak végre, melyért 1995-ben Europa Nostra díjat kapott az épület. A templom tárlatvezetéssel látogatható, előzetes bejelentkezés szükséges egyéni és csoportos résztvevők számára is.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Nemigen hinné az ember, hogy egy kis faluban, mert akkoriban Ócsa még az volt, ilyen hatalmas templom épült majd 800 évvel ezelőtt. De szerencsénkre az uralkodó az akkor király birtokon monostort alapított a Franciaországból idekerült premontrei szerzetesek számára. Nekik épült a hatalmas, szinte várszerű templom, a XIII.
századi román stílusú, háromhajós, kereszthajós bazilika. Román stílusúnak írják le elsősorban az épületet, de mint annyiszor, itt is bekeveredik a következő stíluskorszak: a templomszentély bordás boltozatán, kapuzaton, oszlopfőkön látjuk, hogy megjelent már a korai gótika is. A Tájházak Napja rendezvény keretében helyi vezetők kalauzoltak át bennünket a templomba, tőlük tudtunk meg egyes részleteket: A török időkben mecsetként (vagy dzsámiként) funkcionált a templomépület (erre enged következtetni a szentélybe beépített mihrab, azaz imafülke), de beengedték a keresztényeket is imádkozni. A 16. század közepétől a reformátusok vették birtokba az akkorra már romos épületet, akik lemeszelték a templom építésével (1275-1300) egyidős, a főszentélyben lévő freskókat. Bár a helyiek inkább úgy tudják, vagy így szeretnék hinni, hogy a törökök meszeltek, mivel az ő iszlám vallásuk tiltja az emberábrázolást. Persze lehet, hogy a reformátusok mostanára már nem szívesen említenék, hogy az ő egyházuk hívei tüntették el szem elől az értékes képeket. . . A freskók egy későbbi tatarozás során kerültek felszínre, restaurálásra. Nem egyedüli a történet, Szatmárban is többször találkoztunk ezzel, hogy a lemeszelés mentette meg a faliképeket, mert ha leverték volna őket, akkor végleg megsemmisülnek. Ma egy Europa Nostra díjjal kitüntetett színvonalon felújított templomban álmélkodhat a látogató a méreteken, az egyszerűség nagyszerűségén. A román kor legértékesebb fennmaradt magyarországi alkotása az ócsai templom, középkori templomépítészetünk egyik legépebben megmaradt emléke.
Kihagyhatatlan 2022. július 20.csoporttal járt itt
55
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Ez a templom egy igazi különlegesség, több szempontból is. A Tájházból szekértő vezető kalauzolásával jöttünk át ide. Már maga a tárlatvezetés is emlékezetes marad, és a templom egyszerűen lenyűgöző. A templom közel 800 éve áll változatlan alapterülettel és falakkal. A tető ugyan leégett 3 alkalommal, emiatt beázott, de egyéb jelentős károsodás nem érte.
Árpád-házi III. Béla király idején a premontrei szerzetesrend Szűz Mária tiszteletére emelte monostorát, amely már 1235-ben is állt. A román stílusú magyar építészet egyik legfontosabb emléke. A történet szerint a francia premontreiek építész csapata volt felelős a gótikus, míg a magyar királyi építőcsapat a román stíluselemekért, akik több mint 30 éven át közösen dolgoztak a templom felépítésén, ami a szerzetesek és a lakosság imahelyeként is funkcionált (a kőpárkánnyal körbevett belső szentélyt csak a szerzetesek használhatták). Illetve az északi kapun a szerzetesek, a déli kapun a világi hívők léphettek be. A templomtól északra állt egykoron a premontrei rendi kolostor. Ócsa teljes lakossága 1560-1600 körül református hitre tért át, s mivel a település egyetlen temploma ez volt, így érelemszerűen református templom lett. A török hódoltság idején mecsetként használták, illetve ekkor is vasárnaponként a vallási megbékélés jegyében református istentiszteletet is tarthattak a helyiek, a törökök engedélyével. A szentély falain látható freskók azért maradhattak fenn, mert azokat fehérre levakolták, azonban a 20. század elején a régészek a vakolatot lefejtve meglelték a régi freskókat, amelyek halvány és töredékes formában, de ma is láthatóak a restaurálást követően. Az apostolokat, Szent Györgyöt és Szent Miklóst ábrázolják a freskók. Mária Terézia engedélyével a 18. században épült meg a karzat és a szószék (késő barokk stílusban). A templom kertje kisebb, mint egykoron és a régi temetőkertet is rég felszámolták már. A lápos-tőzeges talaj miatt altemplom, illetve kripta építésére nem volt lehetőség. Érdemes több napszakban is megnézni, mert egészen más színeit, árnyait mutatja a lenyűgöző épület.
Nos, ha még nincs értékelés, akkor majd most én. Nem először látom a helyet, de annyira megfogja az embert, hogy sok év múlva is emlékszik rá. Először is arra, hogy a református templomok nem ilyenek. A buzogányos tornyok alatt általában dísztelenebb, puritánabb építmények, belső terek találhatók, talán ez az egyik legszembetűnőbb különbség.
Ez meg nem. Abszolút klasszikus katolikus imaházra hajaz. Persze, a premontreiek építették, irdatlan messzeségben az időben, és meghökkentő módon a román és a gótikus stíluselemek keverednek benne. Bent, a főhajót a mellékhajótól elválasztó oszlopsor egyszer gótikus, egyszer meg román, felváltva. . . még a kapu is vegyes építészetileg, az egyik fele ilyen stílusban faragódott, a másik fele meg olyanban. Meghökkentően szép arányai vannak ennek a templomnak. Még ha nem értesz hozzá semmit műszakilag, építészetileg, akkor is látod, érzed. És meghökkentően szép történetek meg legendák is kerengnek az oszlopok között. Volt ez a templom felváltva muszlim és keresztény is, amikor a történelem ideért. Megtudjuk, merre van Mekka, a külső falakon meg most is olvasható arab (török) nyelvű feliratok vannak. De jól is van az, férjenek csak szépen meg egymással a világ különféle hitei. Egyet kérünk, ne bántsák egymást és minket sem. És akkor még sokáig fogunk gyönyörködni az ilyen mészkő-homokkő templomokban, ahol pelikán van a zászlón a szószéken, a falakon meg sárkány, medve, oroszlán stb. faragások is találhatók. . .
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.