Kihagyhatatlan
2023. szeptember 13.a párjával járt itt 55 A szennai Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény a ma is eredeti funkciójában használatos, 1785-ben létesített református templom köré épült, ezzel szinte azt az érzületet keltve, mintha egészében egy élő faluban járnánk. A templom egy kicsike dombon állva kiemelkedik környezetéből, fölébe magasodik az idetelepített lakóházaknak.
De még ebben az elhelyezkedésében sem tűnik robosztusan nagy építménynek, ezért meglepődik a látogató belépvén a fantasztikusan gazdagon díszített, tágas belső térbe. Festett kazettás famennyezet leggyakrabban református templomokban található, amelynek eredetét egyes művészettörténeti elemzések a főúri paloták, tekintélyes középületek példáinak népies átvételével magyarázzák. Végül is a legismertebb, mert egykor a leginkább elterjedt református művészeti alkotás a festett kazettás mennyezet lett, amelynek a díszítése jellemzően virágok, növények, indák voltak, így színes virágos mezőre tekintett fel a gyülekezet. Egy időben, személyes kötődések okán, lelkesen jártuk a Felső-Tisza-vidéki református templomokat, így azt hittük, már nem láthatunk kazettás famennyezetes műfajban újat, az addigiaknál nagyszerűbbet. Nos, Szennán sikerült! A templombelsőt itt 1787-ben készült pompás festett berendezés díszíti, és nemcsak a mennyezeten, hanem majd' mindenütt, olyan gazdagon, hogy az istentiszteleten ülők bárhová néztek, valamilyen dús mintázatot láttak. Így aztán biztosan nem unatkoztak akkor sem, ha éppen nem volt a prédikáció nagyon figyelemfelkeltő. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 12.a párjával járt itt 45 A szekszárdi borvidék természeti adottságai, jellege és talán fejlődéstörténete alapján is, úgy tűnik, más módon várja a borturizmust, mint a többi történelmi borvidék. Itt inkább az egyes nagy borászatok építettek ki akár szálláshelyet is kínáló bor-gasztronómiai fogadóhelyeket.
A másutt oly nagyon népszerű pincesorokat itt csak egy helyen találtuk meg, azt is tulajdonképpen benn a városban, annak déli részén, az Istifán gödrében. Ez a II. világháború előttről ránk maradt pincesor az egyetlen olyan hely Szekszárdon, ahol pincéről-pincére járva lehet bort kóstolni. De hogy mikor, azt nem tudom, mert mi egy meleg nyári hétfő délelőttjén jártunk ott, amely nem igazán az ilyen programok ideje. Talán ha két pinceház volt nyitva. Viszont május 25. , vagyis Szent Orbán napja környékén az Istifángödre utcai pincesoron is megtartják a hagyományos Szent Orbán-napi borünnepet. Ilyenkor aztán meglocsolják borral Szent Orbánnak a pincesor bejáratánál álló faszobrát is. A borászok, kádárok, kocsmárosok védőszentjének Törő György fafaragó népi iparművész által elkészített szobrát a neki szentelt nap közelében, 2006-ban állították a gazdák adományaiból.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. szeptember 11.a párjával járt itt 55 Szenna a Zselicség "fővárosa", írják a falucskáról, de a nem arra élőknek a Magyarországon harmadikként megnyílt skanzen otthona, arról ismerik a nevét. Aki Somogyba indul kirándulni, bizonyosan a megnézendő látnivalók kiemeltjeként készül Szennára.
Ez a falumúzeum azért is különleges, mert az országban egyedülálló módon egy élő település központjában helyezkedik el, és ahhoz a területén lévő, ma is szolgáló református templom révén szervesen kötődik. A szabadtéri múzeum ezzel a működő templommal jelent szépséges egységet, de arról majd külön írok annál a címnél. A Szennai szabadtéri néprajzi múzeum célja Belső-Somogy és a Zselicség népi építészetének, lakáskultúrájának és életmódjának bemutatása a 19. század közepétől a 20. század első feléig eredeti, áttelepített épületekkel, hiteles tárgyakkal. Az áttelepítés a hitelesség igényével, az eredeti faelemek lehető legnagyobb mértékű megtartásával, a hagyományos anyagok és technika alkalmazásával történt. A Szennai Skanzen az épületek sikeres és hitelese újratelepítéséért 1982-ben megkapta az Európa-Nostra Díjat. Jelenleg öt porta - vagyis az öt lakóház és gazdasági épületei - található az egy utcából álló, múltidéző épületsoron. Számunkra, a fában szegény Alföldről érkezetteknek igencsak érdekes volt itt látni az ún. talpas-favázas házakat: A földet jól ledöngölték, ráhelyezték a talpgerendákat, erre erősítették a függőleges, majd erre pedig a tetőt tartó koszorúgerendákat. A falakat sárból tapasztották. Ha elkészült, a házat a talpain keresztül el is tudták vontatni másik helyre. Ilyen házvontatást persze nem láttunk, de elképzelni is fantasztikus. Olyat viszont láttunk, hogy a konyhai bejárat előtt meg nem várva a fa kikopását, egyszerűen kivágtak egy részt, nehogy átessenek a gerendán. . . Bekukucskálva a szobákba, konyhákba, kamrákba, a korabeli életvitelről is képet kaphatunk. Sárral tapasztott méhkasokban gyűlt a méz, a füstös konyha szellőzését szolgáló lyukon át a macska járt ki-be, a kisgyerek pedig nemcsak állt a katiban (az állószékben), hanem játszott is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2023. szeptember 11.a párjával járt itt 35 Gettó emlékkő a Hild téren, amely az egyik belvárosi sétáló, találkozó és kulturális központi helye Szolnoknak. Itt állt a város első zsinagógája és 1944-ben ide zsúfolták, majd innen hurcolták a megsemmisülésbe zsidó polgártársainkat. A hely tehát adott. . .
, mégsem alkalmas arra, hogy ez a szerény emlékkő felhívja magára, arra a történelmi tragédiára a figyelmet, amelyre emlékeztetni kíván. Szinte észrevenni is csak véletlenül lehet ebben a betondzsungelben, egy összevissza fémlábas építmény, vagyis egy állítólag zenélő valami mellett. Mi is jártunk arra, mellette sokszor, mire aztán egyszer feltűnt a gránitkövön egy kicsike bronz dombormű, egy szegre akasztott mintha csak ott felejtett - sárga csillagos kabát. Akkor már elolvastuk a vésett táblákon a szövegeket is. Így tudtuk meg, mire emlékeztet.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. szeptember 10.a párjával járt itt 55 Városházát látogatni Magyarországon nem tipikus turistaprogram, de azért van néhány híresség ebben a körben is. Nekünk most a somogyi kirándulásunk után Kaposvár városházája a legszebb! Amikor elkezdtem a túránkra felkészülni, és olvasgattam, fotókat nézegettem, nem igazán értettem elsőre, hogy mi ez a még egy templom a főtéren.
Aztán rájöttem, hogy ez a rendkívül látványos, csúcsos-tornyos épület nem templom, hanem a városháza. A 19. század végétől kezdve Kaposvár rendkívül gyors fejlődésnek indult, lakossága rövid idő alatt megtöbbszöröződött, így szükség volt egy új városházára, amely az 1900-as évek elején el is készült: az ünnepélyes avatására 1904. március 15-én került sor. E neoreneszánsz stílusú épület esetében is azt látjuk, mint több más kaposvári háznál a belvárosban, hogy az épület tér felőli sarka 45 fokban levágott (ezzel segítve a tér-képzést), ahol toronyszerű építményeket alakítottak ki. A polgármester ötlete alapján 20 éve a tornyon számítógép által vezérelt harangokból álló harangjátékot helyeztek el, ami óránként lejátszik egy-egy dallamot. Ezt mi is többször hallottuk, igazán kellemes volt füleinknek. De van még a torony elülső oldalán integető erkély meg még egy, kisebb erkély, meg bádogból formált vízköpők. szóval rendesen fel van szerelve a városháza tornya! És ha már jól kicsodálkoztuk magunkat a városháza külső megjelenésén, kérjünk engedélyt a belső megtekintésére. Ha éppen nincs képviselőtestületi ülés, vagy valamilyen ünnepi rendezvény, akkor be lehet menni és végiggyönyörködni a díszes lépcsőház szépségeit, egészen a karzatszerűen megtekinthető, csodás famennyezetes díszteremig. Nekünk szerencsére sikerült! Rögtön az első lépcsőfordulónál találjuk egy üvegvitrinben a 300 éves Gugyuló Jézus barokk faszobrot. (gugyuló = guggoló? ) Nem itt volt eredetileg, hanem egy utcai szoborfülkében volt elhelyezve, de 20 évvel ezelőtt ellopták, és a rendőrség megtalálta. Ekkor hozták be ide a városházára, az utcai fülkében pedig egy másolatot helyeztek el. Továbbhaladva felfelé pedig a látogató csak ámuldozik a falfestések, a Róth Miksa által készített festett üvegablakok és felülvilágító, majd a díszterem gazdag szépségén. Közben pedig egy modern szoborral is találkozik az emeleti lépcsőfordulóban. Amit szabadtéri-lakótelepi eredeti helyén többször is megrongáltak, ezért kellett idehozni. Még jó hogy van ez a szép városháza, lehet tovább díszíteni másutt ellopott, megrongált szobrokkal. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 10.a párjával járt itt 45 Dunaföldváron a városközpontban sétálgattunk, kicsit ismerkedtünk, amikor rövid pihenőre megálltunk itt. Már fagyiztunk, már láttunk érdekes szobrot, amikor egyszer csak a Béke tér sarkán egy lepusztult épület koszos falán megláttuk a Puskás Ferenc-emléktáblát. Igencsak meglepődtünk, mert nem tudtuk, hogy Öcsi bácsinak kötődése van és ha igen, milyen ehhez a városhoz.
Gyors kutakodás a neten, és a Part-Oldalak Kulturális Egylet oldalán ezt találtuk: 1982-ben, mikor enyhült a politikai légkör, először látogatott haza Magyarországra feleségével együtt. Adódott egy probléma, hogy hol lakjanak? Nem volt lakásuk itthon. Akkor irány a földvári rokonság, akik szívesen befogadták a világhírű családot. 1982 nyarán több mint két hónapig laktak az akkori takarékszövetkezet fölött a Béke téri társasház egyik emeleti lakásában. Napjainkban ennek falán áll az emléktábla.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 7.a párjával járt itt 45 Kaposvár főterének, a Kossuth térnek a Városháza mellett másik meghatározó épülete a Nagyboldogasszony Székesegyház. A város egyik jelképe, amely 1886-ban plébániatemplomként épült neoromán stílusban, majd 1993-tól a kaposvári püspökség székesegyháza lett.
Világos, kevéssé díszített belső terű templom, amelyet mise időn kívül egy biztonsági üvegfalon keresztül lehet megtekinteni. A leírások szerint a Nagyboldogasszony-székesegyház az ország egyik legnagyobb temploma, bár ezekkel a minősítésekkel jobb egy kicsit óvatosnak lenni, mert a legnagyobbat hol így, hol úgy számítják. . . Mindenesetre amikor ott jártunk, és próbáltuk meghatározni, hogy milyen is ez a templom, milyennek látjuk leginkább, akkor mi is ezt mondtuk: JÓ NAGY! A székesegyház oldalán a tér felé néző Szent István-szobor-díszkút található, amelyen a trónon ülve láthatjuk I. István bronzból készült domborművét. Mindenképpen figyelemreméltóbb alkotásnak értékeltük, mint a templomon belüli márványból készült szent-szobrokat.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 7.a párjával járt itt 45 Általában az ilyen nagy, helyi-megyei múzeumok szoktak lenni a kötelező unalmas látnivalók. Igyekeztünk hát előre behatárolva eltervezni, hogy mit fogunk megnézni: elsősorban is a Bárdudvarnok/Bárdibükkön időszakosan, de évtizedek óta működő üvegművészeti alkotótábor idekerült alkotásait és Rippl-Rónai József testvérének, Rippl-Rónai Ödönnek, a jeles műgyűjtőnek itt őrzött gyűjteményi darabjait kerestük (Rippl-Rónai Ödön Gyűjteménye: képző- és iparművészeti kiállítás címmel).
A nyomasztóan nagy, kiemelkedő klasszicista műemléképületben a Rippl-Rónai Múzeum és a somogyi vármegyeháza (2022-ig megyeháza), vagyis a Somogy vármegyei önkormányzat társbérletben működik. A múzeumi rész sem más tehát építészetileg, mint az 1830 körül épült monstrum más részei. És ami hasonló múzeumoknál is előfordul: rend van, de azért a folyosón otthagyott létra árválkodik, a plafon beázott, ilyesmik. Az üvegművészeti alkotótábor művei már rögtön a bejáratnál egy vitrinben láthatóak, ám nem különösebben attraktívan elrendezve, és a művészek nevét sem találtuk műveiknél. A Rippl-Rónai Gyűjtemény termei a gazdag örökség tárgyaival zsúfoltak, és ami a rengeteg étékes festmény bemutatását illeti, mi hiányoltunk valami követhető, sőt segítő rendezési elvet, vagy ha van, akkor nekünk nem tűnt fel. Találgatni kell például, hogy mi az, ami időben Rippl-Rónai Ödön gyűjteményéből származhat és mit vásárolt a múzeum már későbben, teljesebbé téve a kollekciót. De ezeket a szellemi tevékenységeket, sőt magát a nézelődést is egy idő után lehetetlenné tette számunkra a múzeum termeiben uralkodó párás meleg, a levegőtlenség. Ezért a tervezettnél kevesebb időt töltöttünk itt, pedig. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 5.a párjával járt itt 45 Somogyba tartottunk, amikor Cecén áthaladva egyszer csak észrevettünk egy nagy telken egy feltűnően rendben lévő, polgári jellegű házat, előtte egy ismerős arc szobrával. A neten gyorsan ellenőrizve igazolódott az ismerősség: Csók István arcmását láttuk az ő emlékháza, emlékmúzeuma előtt.
A mi vidékünkhöz is kötődik, itt is sokat dolgozott nyaranként, ezért volt ismerős. De hogy Fejér megyéből származik és hogy az általunk csak a paprikájáról ismert Cecén élt a családja, ezt bizony nem tudtuk. Így megszerveztük, hogy pár nap múlva a visszaútban megnézhessük az Emlékmúzeumot. Pontosabban csak telefonálni kellett, hogy a nyitva tartást ellenőrizzük. Sajnos vezetést nem kaptunk, az ott strázsáló két kedves idősebb úr mondta, hogy a hölgy, aki azt tartja, most éppen nincs szolgálatban. De hát a kiírások informatívak, Csók Istvánról itthonról is volt már valamennyi tudásunk, így nem csak úgy bóklásztunk a szobákban. A kiállításon szereplő műtárgyak java része festmények, bútorok és egyéb személyes tárgyak 1962-ben a festő lányának, Csók Júliának (Züzü) a nagylelkű ajándékaként kerültek az emlékházba. olvastuk a leírásokban. Ezt a hagyatékot egészítették ki a Magyar Nemzeti Galéria néhány szép festményével. És amint egy család emlékmúzeumához illik, a képek zömén a családtagokkal találkozhatunk: a szülőkkel, a gyönyörű feleséggel, a bájos kislánnyal. Olyan hát ez a ház, amilyennek Csók festészetét is látjuk: békés, idilli.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. szeptember 5.a párjával járt itt 55 Avagy apartman a titkos kertben. Annak köszönhetjük, hogy négy éjszakát ebben a szépséges titkos kertben és a Zöld Oliva Apartmanban tölthettünk, hogy valaki visszamondta a foglalását, és mi éppen jókor jelentkeztünk. Különben talán sosem tudjuk meg, hogy ilyen is létezik!
A szelíd somogyi dombvidéken egy jókora, ápolt kertben tányérnyi hibiszkuszvirágok nyílnak és érik a füge, a kényelmes apartman ablaka előtt estefelé elegáns lovon ballag haza a gazda, és mindeközben CSEND VAN, csodás csend a csodás zöldben. Még a tulajdonosék két szép kutyája is csendben követeli ki és adja a szeretetet. Határozott programtervvel érkeztünk Bárdudvarnokra, az ország meglehetősen távoli részéből, ezért ezeket a terveket és a még ott kapott túrajavaslatokat is szerettük volna teljesíteni, hiszen nem valószínű, hogy hamarosan, ha egyáltalán, még egyszer arra járunk. De minden reggel, amikor a mély nyugalomban töltött éjszaka után elindultunk, fájó szívvel hagytuk el az Olajhegyen lévő csodás Zöld Oliva-birodalmat. Aki tehát teheti, hagyjon magának ott pihenő időt is, élvezze ki a zöldet és a csendet.
5Személyzet
5Tisztaság
5Ár / érték arány
5Kényelem
5Szolgáltatások
5Elhelyezkedés
Milyennek találod ezt az értékelést?
289 értékelés / 29 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.