Érdekes
2023. szeptember 27.a párjával járt itt 45 Szegény-szegény Klebelsberg Kuno: Nevét mostanában kitartóan lejáratják, a galambok pedig a szobrát nem tisztelik! Az ország jeles vallás- és közoktatásügyi miniszterét ábrázoló szobrot 2018-ban avatták fel a Debreceni Egyetem Főépülete előtt a Klebelsberg-nap keretében. (Eddig nem is tudtam, hogy ilyen is van! De minek is?
)
Ekkor már itt állt az épület másik oldalszárnya előtt az általa hajdan felavatott, majd ide-oda szállítgatott Tisza István-szobor, most tehát immár mindketten szoboralakban újra találkoztak, és együtt állnak. Tisza István arcán arisztokratikus komolysággal és szigorral, Klebelsberg Kuno tanító bácsis, jóindulatú félmosollyal.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 27.a párjával járt itt 45 A Debreceni Egyetem 1921-ben vette fel a Tisza István, a korábbi miniszterelnök nevét. Szobrát 1926-ban avatta fel Klebelsberg Kuno, vallás- és közoktatásügyi miniszter a Tudományegyetemi Klinikák központi épülete előtt, ott, ahol most a Professzorok szoborkompozíció áll a Nagyerdei körúton.
Tisza István nevét a Debreceni Egyetem egészen 1949-ig viselte, de hogy a 2. világháború után pontosan mikor és miként került el innen a szobra, arról különböző magyarázatokat találni a neten. Majd csak 2000-ben állították fel ismét, az eredeti helyétől kicsit távolabb (a Debreceni Klinika bejáratától balra, kb. 10-20 méterre), egy meszelt téglakerítés előtt, némiképp méltatlan környezetben. Legutóbb aztán 2016-ban a Debreceni Egyetem főépülete elé helyezték át Kisfaludi Strobl Zsigmond bronzból készült alkotását, nagy ünnepélyességgel és sajtónyilvánosság közepette újraavatva azt. Mi is ehelyütt láttuk most és fotóztuk.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. szeptember 25.barátokkal járt itt 45 A Kulturális Örökség Napjai alkalmából sikerült megnéznünk Tiszaroffon a Borbély Kastélyt és kertjét, mivel évente csak ezen a két napon lehet - akkor is csak vezetéssel! - megtekinteni. Tiszaroff birtokosai az 1720-as évektől egészen a 2. világháborúig a Borbély család tagjai voltak.
A kastélyt 1789-ben építette Borbély Sándor földesúr, klasszicizáló késői barokk (copf) stílusban. Annak ellenére, hogy a kastély műemléki védelem alatt áll, mint építészeti örökségünk egy darabjáról biztosan kevesen hallottak, még a megyében is. Arra viszont többen is emlékezhetnek, hiszen élénk sajtóvisszhangot keltett, amikor 2014-ben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megvásárolta a korábbi években négycsillagos kastélyszállóként működő épületet és a hozzá tartozó kertet, hogy a dolgozói ott pihenhessenek, vagy ott tartsanak szakmai továbbképzéseket. Tartósan azonban mégsem bizonyult ez a fajta hasznosítás jó ötletnek, vélhetjük, hiszen 2020-ban az MNB átadta használatra a kastélyt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesületnek. Az Egyesület azonban nem használja az épület műemléki védettségű részeit, azokat a helyiségeket, amelyek a tényleges kastélyszállót jelentették. A szerényebb épületszárnyban és az ugyancsak felújított, korszerűsített kiszolgáló épületekben fogad hátrányos helyzetű településeken élő gyerekeket táborozásra, szervez szakmai továbbképzéseket, konferenciákat. Sőt ukrán menekültek is laktak már itt. A vezetett épületlátogatás során csak az innen-onnan összevásárolt (mert az eredeti bútorzat eltűnt, megsemmisült) antik bútorokkal berendezett műemléki lakosztályokat, és az ezekhez tartozó könyvtárat, szalont stb. látogathattuk meg, de itt fotózni nem szabadott, és mint megtudtuk, ez egybehangzó kérése volt az MNB-nek és az üzemeltető Máltaiaknak. Körbesétálhattuk viszont vezetőnkkel a kastély 3,5 hektáros, rendezett parkját, láttuk a hatalmas - egyikük több mint 200 éves - kocsányos tölgyfákat. Ennyi volt, érdekes volt. De Tiszaroffon van más látnivaló is, érdemes hát benézni a faluba is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 24.a párjával járt itt 45Hosszúra nyúlt Jubileumi oklevél-átadási ünnepség után léptünk ki az egyetem központi épületéből, ezért arra már sem időnk, sem erőnk nem volt, hogy messzebbre sétáljunk, és szemből lássuk az épületet és az előtte kialakított látványos szökőkút-folyamot. De a szökőkút, a szobrok, a távolság látványa ebből a nézőpontból is lenyűgöző volt.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. szeptember 20.a párjával járt itt 55 Egy volt egyetemi társunk ajánlatára, a közeli Corvinus Egyetemen tartott ünnepi esemény után érkeztünk ide könnyed vacsorára. Nem akartunk mereven elegáns helyre menni, de azért mégis legyen stílusa, színvonala az étteremnek. Nos, pontosan ezt és még mást is találtunk a Cafe Intenzo-ban:
A befogadó tér jókora, hiszen van kinn az épület előtt a téren is több asztal a teraszon, benn két terem, majd a kerthelyiség.
Mi ez utóbbiba mentünk, és elképedtünk, milyen helyre is kerültünk! Az éttermi asztalok-rész mögött egy jókora zöld udvar, hatalmas fával a közepén. És egy ülő női szobor, amelyről csak a neten való kutakodás után tudtuk meg, hogy a Száva folyót jelképező alak a hajdan az Erzsébet (Engels) téren volt Danubius-kút egyetlen, közel épségben megmaradt eleme. Mindez szinte hihetetlen látvány a városi zsúfoltságban, a Kálvin tér és a Ráday utca találkozásánál. Az étlapon található kínálat pontosan megfelelt a kívánságunknak: A párom sertés szűzérmés fogást rendelt, én grillezett kecskesajtot ettem salátával. Mind finom volt, majd pedig nem tudtam ellenállni a pillekönnyű túrógombócnak. Mire mindezt elfogyasztottuk, leszállt az est, sötétedett, a pincér meggyújtotta asztalunkon a gyertyát. Kell még más? Mi nagyon elégedettek voltunk. És amikor kijöttünk, már az utcai terasz is tele volt a téren.
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyható
2023. szeptember 20.a párjával járt itt 25 . . . a Kulturális Központban. Óhh, ízlések atyja, ne hagyj el! De őket mindüket, akiknek e szobornak a felállításában szerepe volt, elhagyta! Még a szobor alkotóját, Pogány Gábor Benőt is, aki pedig úgy egyébként Szolnok szobrásza (a mű egy kevésbé látható helyén: PGB jelzéssel).
Grófo-Kozák László énekes (a kis Grófo apja) előadóművész mellszobrát 2023. június 30-án avatták fel Szolnokon, az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ első emeletén, az Erkel kiállító terem ronda szürke, foltos padlószőnyegén. úgymond illusztris közönség jelenlétében. A szoborállítás politikai vonatkozásait az avatás idejének környékén a sajtó bőven tárgyalta. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 17.barátokkal járt itt 45 A Vigadó Kisújszállás régi-új kulturális központja. A 110 éve, 1911-ben épült szecessziós palota Csipkerózsika-álmából 2015-ben ébredt fel: meseszépen felújítva, új funkciókkal bővítve. írják róla. Meg azt is, hogy ez a ház a HAGYOMÁNY ÉS A HALADÁS különleges, jól eltalált ötvözete.
Ők tudják, ők élnek ott, ők használják az épületet és szolgáltatásait. Mi tegnap a Kivilágos Kivirradtig Fesztiválon, Kisújszállás legnagyobb gasztronómiai, illetve családi rendezvényén jártunk ott, és ebből az alkalomból néztük meg belülről a Vigadót is. Egy éppenséggel kihalt épületben bolyongtunk, hiszen mindenki kinn volt a fesztiválon az utcákon, a rendezvényeken. Voltak ugyan kis kiállítások is a házban, de ezeket meglehetősen gyengécskének láttuk a szomorkás retró környezetben. Amitől viszont irigykedő álmélkodás kapott el bennünket, az a szépséges moziterem! Egy igazi, hagyományos vidéki MOZI! Ahol még vannak vetítések, amit a bordó bársony székeken ülve lehet élvezni! Ilyet szinte gyerekkorunk óta nem láttunk, de mindenképpen évtizedes nosztalgiák ébredtek bennünk. Aki tehát erre jár, és teheti, maradjon itt egy mozizásra!
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. szeptember 13.a párjával járt itt 55 A szennai Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény a ma is eredeti funkciójában használatos, 1785-ben létesített református templom köré épült, ezzel szinte azt az érzületet keltve, mintha egészében egy élő faluban járnánk. A templom egy kicsike dombon állva kiemelkedik környezetéből, fölébe magasodik az idetelepített lakóházaknak.
De még ebben az elhelyezkedésében sem tűnik robosztusan nagy építménynek, ezért meglepődik a látogató belépvén a fantasztikusan gazdagon díszített, tágas belső térbe. Festett kazettás famennyezet leggyakrabban református templomokban található, amelynek eredetét egyes művészettörténeti elemzések a főúri paloták, tekintélyes középületek példáinak népies átvételével magyarázzák. Végül is a legismertebb, mert egykor a leginkább elterjedt református művészeti alkotás a festett kazettás mennyezet lett, amelynek a díszítése jellemzően virágok, növények, indák voltak, így színes virágos mezőre tekintett fel a gyülekezet. Egy időben, személyes kötődések okán, lelkesen jártuk a Felső-Tisza-vidéki református templomokat, így azt hittük, már nem láthatunk kazettás famennyezetes műfajban újat, az addigiaknál nagyszerűbbet. Nos, Szennán sikerült! A templombelsőt itt 1787-ben készült pompás festett berendezés díszíti, és nemcsak a mennyezeten, hanem majd' mindenütt, olyan gazdagon, hogy az istentiszteleten ülők bárhová néztek, valamilyen dús mintázatot láttak. Így aztán biztosan nem unatkoztak akkor sem, ha éppen nem volt a prédikáció nagyon figyelemfelkeltő. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. szeptember 12.a párjával járt itt 45 A szekszárdi borvidék természeti adottságai, jellege és talán fejlődéstörténete alapján is, úgy tűnik, más módon várja a borturizmust, mint a többi történelmi borvidék. Itt inkább az egyes nagy borászatok építettek ki akár szálláshelyet is kínáló bor-gasztronómiai fogadóhelyeket.
A másutt oly nagyon népszerű pincesorokat itt csak egy helyen találtuk meg, azt is tulajdonképpen benn a városban, annak déli részén, az Istifán gödrében. Ez a II. világháború előttről ránk maradt pincesor az egyetlen olyan hely Szekszárdon, ahol pincéről-pincére járva lehet bort kóstolni. De hogy mikor, azt nem tudom, mert mi egy meleg nyári hétfő délelőttjén jártunk ott, amely nem igazán az ilyen programok ideje. Talán ha két pinceház volt nyitva. Viszont május 25. , vagyis Szent Orbán napja környékén az Istifángödre utcai pincesoron is megtartják a hagyományos Szent Orbán-napi borünnepet. Ilyenkor aztán meglocsolják borral Szent Orbánnak a pincesor bejáratánál álló faszobrát is. A borászok, kádárok, kocsmárosok védőszentjének Törő György fafaragó népi iparművész által elkészített szobrát a neki szentelt nap közelében, 2006-ban állították a gazdák adományaiból.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. szeptember 11.a párjával járt itt 55 Szenna a Zselicség "fővárosa", írják a falucskáról, de a nem arra élőknek a Magyarországon harmadikként megnyílt skanzen otthona, arról ismerik a nevét. Aki Somogyba indul kirándulni, bizonyosan a megnézendő látnivalók kiemeltjeként készül Szennára.
Ez a falumúzeum azért is különleges, mert az országban egyedülálló módon egy élő település központjában helyezkedik el, és ahhoz a területén lévő, ma is szolgáló református templom révén szervesen kötődik. A szabadtéri múzeum ezzel a működő templommal jelent szépséges egységet, de arról majd külön írok annál a címnél. A Szennai szabadtéri néprajzi múzeum célja Belső-Somogy és a Zselicség népi építészetének, lakáskultúrájának és életmódjának bemutatása a 19. század közepétől a 20. század első feléig eredeti, áttelepített épületekkel, hiteles tárgyakkal. Az áttelepítés a hitelesség igényével, az eredeti faelemek lehető legnagyobb mértékű megtartásával, a hagyományos anyagok és technika alkalmazásával történt. A Szennai Skanzen az épületek sikeres és hitelese újratelepítéséért 1982-ben megkapta az Európa-Nostra Díjat. Jelenleg öt porta - vagyis az öt lakóház és gazdasági épületei - található az egy utcából álló, múltidéző épületsoron. Számunkra, a fában szegény Alföldről érkezetteknek igencsak érdekes volt itt látni az ún. talpas-favázas házakat: A földet jól ledöngölték, ráhelyezték a talpgerendákat, erre erősítették a függőleges, majd erre pedig a tetőt tartó koszorúgerendákat. A falakat sárból tapasztották. Ha elkészült, a házat a talpain keresztül el is tudták vontatni másik helyre. Ilyen házvontatást persze nem láttunk, de elképzelni is fantasztikus. Olyat viszont láttunk, hogy a konyhai bejárat előtt meg nem várva a fa kikopását, egyszerűen kivágtak egy részt, nehogy átessenek a gerendán. . . Bekukucskálva a szobákba, konyhákba, kamrákba, a korabeli életvitelről is képet kaphatunk. Sárral tapasztott méhkasokban gyűlt a méz, a füstös konyha szellőzését szolgáló lyukon át a macska járt ki-be, a kisgyerek pedig nemcsak állt a katiban (az állószékben), hanem játszott is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
305 értékelés / 31 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.