Kihagyhatatlan
2023. július 28.egyedül járt itt 55 Igen, tudom, mindent tudok. . . ! Mégis és mégsem: Sosem szerettem felmenni bármilyen nagyszerű kiállításért sem a Magyar Nemzeti Galériába a Budavári Palotába. Ez külön program, rákészülődés, merthogy a közlekedés sem könnyű ide, ma meg már időnként a pár száz méteres gyaloglás is megerőltető számomra.
Kiváltképpen, mert most nagyrészt tényleg építkezési terület jellegű, amin át kell botorkálni a Dísz tértől, közben a nemzetközi turistahaddal és a hőséggel is megküzdve. De persze ez sem tarthatott vissza attól, hogy vidéki lakomból felutazzak a fővárosba megnézni a Gulácsy-kiállítást. Kuriózum, ritkaság, egzotikus és egzaltált szépség, ami a termekben fogadja a látogatót. Jó lett volna, jó lenne szakvezetéssel megnézni a tárlatot, de ez végképp nem fér bele a programszervezésünkbe. Viszont itt is nagyszerű, tartalmas ismertetők szólnak a falakon a művészről, életútjáról és egyedileg a művekről. Nem először tapasztalom ezt mostanában, és nagyon örülök neki. Évtizedekig azzal sanyargatták a kiállítások közönségét, hogy csak a legszükségesebbeket írták ki a tárgyismertetőkre, ezzel szorítva bennünket a roppant drága katalógusok megvételére. Még van éppen egy hónap felmenni és megnézni Gulácsy Lajos, ahogyan magát nevezte: NaConxypan hercegének életmű-kiállítását. Felejthetetlen élmény! És hiába, hogy az épület előtti téren annyi a turista, mint égen a csillag, közülük csak kevesen mennek be a kiállításokat megnézni. Odabent tényleg csak azok vannak, akiket érdekelnek a kiállított értékek, persze ők sincsenek kevesen.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. július 24.a párjával járt itt 55 Ha Szekszárd és Szálka között (vagy fordítva) autózol, készülj a látványra, mert különben vészfékezéssel állsz meg, mint mi is, egy valószínűtlen kis épület mellett, miközben nem tudod eldönteni, ezt a kék gyöngyszemet vagy mögötte a messze nyúló kilátást csodáld.
A kápolna melletti táblát olvasva, majd utólag a neten böngészgetve tudtuk meg, hogy itt, a Görögszó nevű magaslaton 1891-ben emelték a historizáló stílusú kápolnát. Építtetői a szálkai Michael és Anna Mayer voltak, ezért kapta a Mayer-kápolna nevet. Az ükunoka leírásából megtudni, hogy hálából épült a kápolna, mert egy nagy vihar rombolása után ültetett facsemeték itt mind megeredtek. Van azonban egy másik ismert neve is: a Mausz-kápolna. Ezt a nevet a húsvéti Emmausz-járás szokásáról kapta. Ez a bibliai Emmausz, illetve a valamikori Emmausz-járás nevű népszokás nevét őrzi. Az emmauszi vacsora során két tanítvány felismerte a feltámadt Jézust. Már Emmauszba menet találkoztak a Megváltóval, ám ekkor még nem tudták, ki lépdel mellettük. A helyi hívek hagyományosan húsvéthétfőn ide, a kápolnához sétáltak fel a faluból, hogy megemlékezzenek az emmauszi tanítványok és Jézus útjáról. A kápolna a 20. század végére romos állapotba került, de szerencsére felújították, akkor nyerte el mai formáját, és 1992 szeptemberében újraszentelték. Most a Tolna megyei értéktár része, sőt, úgy tudni, műemléknek is számít. Hogy a belsejében milyen értékek maradtak meg, azt sajnos nem tudtuk meg, mert zárva volt az épület. Ehelyett gyönyörködtünk a kilátásban, a szelíd tolnai dombok gazdag szépségében.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. július 22.a párjával járt itt 45 Kalocsa elsőként állított emléket a Batthyány-kormánynak; az első felelős magyar kormányt bemutató szoborcsoport mintegy emlékműként a sétáló utcából nyíló Negyvennyolcasok terén található. Valójában tehát, ahogyan itt a látnivaló alcíméből is kitűnik, nem egyedül Batthyány Lajos szobrát láthatjuk Kalocsán, hanem az 1848-as első felelős magyar kormány, a Batthyány-kormány tagjait ábrázoló szoborcsoportot.
Az emlékmű felállítását 2010-ben fejezték be, ugyanis a szoboregyüttest nem egyszerre állították fel, hanem több év alatt: elsőként 2008. október 6-án, az Aradi Vértanúk Emléknapján Batthyány Lajos miniszterelnök ülő szobrát avatták fel, amely aztán a kompozíció középpontjává vált azáltal, hogy később körülvették őt kormányának minisztereit ábrázoló, posztamenseken álló mellszobraival. Mindez így leírva azt tükrözhetné, hogy megérdemelten kiemelt helyen láthatjuk Benedek György 2010-ben befejezetten felállított szoborkompozícióját. Valójában egy némiképp rendezetlen, gondozatlan és stílusában széteső belsőudvarnak érzékeltük inkább a környezetet, mint méltó térnek. Egyáltalán úgy vettük észre, hogy ott valami van, hogy fagylaltozás közben pár méterre tőlünk észrevettük egy bronzalak bokrok mögül kilógó lábait. . . Közelebb menve derült ki, hogy egy némiképp didaktikusra sikerült, csoportképi mondandót nem igen túllépő, mégis a maga szintjén látványos szoborcsoport rejtőzik egy fa mögött a sarokban. Pár lépésre innen Petőfi bumfordi mészkőfejét viszont le sem fotóztam. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. július 20.a párjával járt itt 45 Annak, aki nem vallásos, mint a párommal mi sem, a templomok főként építészeti, művészettörténeti értéket jelentenek. De mi a helyzet azokkal a jellemzően falusi kis templomokkal, amelyek stílustörténeti szempontból nem különösebbek, történelmi szerepük pedig csak helyileg van, másoknak, az odalátogatóknak nem is ismert?
Nos, itt Szálkán kezdtem megérteni, miért is érintenek meg gyakran az ilyen templomocskák: Mert ez a Szent József tiszteletére épített római katolikus templom szerves része a településnek, ha ma már nem is járnak misére annyian, mint rég, a közösségnek ma is fontos a léte. Nem véletlenül építették szabadon, kiemelkedve a település központjában, egy kisebb dombon, valószínűleg a legmagasabb ponton. A többszöri felújításnak köszönhetően az épület jó állapotú, érdemes hát a romantikus, fasorral kísért lépcsősoron keresztül felmenni a kis egyhajós templomhoz. És ha sikerül mise előtt vagy után érkeznünk, miként nekünk is, a helyiek rendkívüli kedvességgel segítenek eligazodni a vidék látnivalóit, közlekedési viszonyait illetően.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. július 19.a párjával járt itt 45 Már régen terveztük, hogy útban a Tisza-tó felé megnézzük Tiszaigar arborétumát. Most Kunmadaras felújított református templomának megtekintéséhez kapcsoltuk ezt a programot (arról külön írtam). Bejutni ugyan nem volt könnyű, mert mint Magyarországon rendesen, a belépőjegy-automata itt sem működött rendesen!
Némi telefonálgatás után engedélyt kaptunk arra, hogy a forgókapu alatt bebújva jussunk be a területre. Mondjuk, a mi korunkban már ez a bujkálás sem kifejezetten könnyű mutatvány. . . Sétáltunk befelé a hársfák alatt, amikor megláttuk, hogy tőlünk nem messze egy szépséges búbos banka is sétálgat, keresgélte az ennivalót. Nem is nagyon ijedt meg tőlünk. Mi viszont, főképpen a párom, igencsak megijedt a szúnyoghadtól, amely rátámadt, amint beértünk az igazi erdőbe. Sajnos, szúnyogriasztó nem volt nálunk, így ő inkább lemondott a továbbiakról. Nem igazán ideális hát meleg nyárban menni ilyen helyre, mert ahol nincs lomb, ott süt a Nap, ahol meg a hűvös erdőbe értünk, jönnek a vérszívók. De mert engem nem szerettek a kis vámpírok, én tovább barangoltam a szinte haraphatóan friss levegőben, a mélységes csendben, a meglepően nagy területű és főképpen meglepően sűrű, dús öreg erdőben, elgyönyörködtem a mocsárciprus galériában és a többi szépségben. 1867-ben sétakertnek indult a park telepítése, majd a többszöri bővítés, állománygazdagítás nyomán elérte az arborétum minősítést és a természetvédelmi területté nyilvánítást. Szerintem a látnivalók és az utak hossza alapján nem is elég az ajánlott 1-1,5 órát itt tölteni. A közel 20 hektáros park kezelője a közelség ellenére sem a Hortobágyi Nemzeti Park, hanem a NEFAG Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. Amennyire látogatóként meg tudjuk ítélni, a NEFAG mintaszerű gazdája az arborétumnak, fejleszti, bővíti a növényállományt, makulátlan tisztaságot, rendet tartanak itt, az utak és az épületek tökéletesen karbantartva. Jövünk hát még máskor is ide, lehet, hogy valamely szakmai programjukra, mert azt is gyakran rendeznek a közönségnek.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. július 18.a párjával járt itt 55 Grábóc egy picinyke falu a Szekszárdi-dombságban rejtőzve, kicsit lepusztulva, alig másfélszáz lakossal. Ennyi. Hihetné a készületlen látogató. Mi viszont tudtuk, hogy nem ennyi! Olyanok mondták nekünk, hogy itt egy csoda vár ránk, akiknek hittünk, mert tudtuk, kevesen ismerik jobban a helyet, ahová megyünk: a Grábóci szerb ortodox kolostor és templomot.
Mégis, amikor a falu szélétől szinte pár méterre megláttuk a templomot és a kolostort, az elámult meglepetéstől szinte sikongattunk. Kevés ilyen rejtett szépség van az országban! Szerencsére a templomban találtunk szakszerű ismertetőt a monostorról, valamint a Szent Mihály és Szent Gábriel templomról. Ebből írok le néhány fontos információt:
Több mint 400 évig, főleg Dalmáciából érkezett férfi szerzetesek éltek itt, templomukat is maguk építették. Az 1736-ban elkészült, de az idők folyamán teljesen lepusztult, már-már életveszélyes állapotban lévő szerb templomot és a kolostorépületet is teljesen renoválták, felújítása majdnem 10 évig tartott 1980 és 1990 között. Azóta is féltő gonddal óvják, ezért is csodálhatjuk jó állapotában az épületegyüttest, mely ma már női monostor. A kolostor összes épülete 1994 óta ismét a magyarországi szerb ortodox egyház tulajdonában van. Magyarország 40 szerb temploma közül talán a grábóci a legdíszesebb. Az oltárt a világi hívektől elválasztó, fából készült ikonosztáz feltűnően gazdag, és nemcsak azért mert egyes részei aranyfüst lemezzel vannak beborítva, hanem az ikonok száma és kimunkálásának minősége miatt is. A hatalmas kupola külön értéke a templomnak, hiszen ez nem szokásos az ortodox templomokban. És az is egyedi megoldás, hogy itt a férfi és a női templomrészt egy boltíves tömör fal választja el egymástól. Kisétálva a templomból láthatjuk a kolostort, az ivóházat, és más építményeket, kerteket is. Így összességében gazdag szakrális és művészeti értékeket ismerhetünk meg Grábócon.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. július 18.a párjával járt itt 45 Évek óta, ha a Tisza-tóhoz mentünk, elcsodálkoztunk a Kunmadaras központjában álló meglepően nagy, erődszerű református templomon. Miért építettek ide hajdan ekkora építményt a reformátusok, és ma vajon mennyire van rá szükségük? És közben azon is sajnálkoztunk, hogy milyen rossz állapotban van az impozáns épület.
Aztán a Tisza-tavi Templomok Útján című európai-uniós projekt keretében 2014-ben megújult a templom tetőszerkezete és belseje, majd a Nagykunsági Templomok Útján című projekt keretében megtörtént a templomtest teljes körű külső felújítása. Így most, hogy egy vasárnapon elmentünk megnézni, azon kívül, hogy a toronyba nem tudtunk felmenni (nem is biztos, hogy akartunk. . . ) egy megújult hatalmas templomot láthattunk. Ám helyi kísérőnktől megtudtuk, hogy ma már hiába a nagy befogadóképesség, a templom még jeles ünnepekkor sem telik meg. Kunmadaras lakói a török idők és a Rákóczi szabadságharc elmúltával, az 1711-es Szatmári béke után visszatelepedtek (vagyis nem innen-onnan érkezőkkel települt újjá, mint más falvak, városok e vidéken), s Madaras olyan rohamosan fejlődött, hogy a Nagykunságban csak Karcag múlta felül. És mivel már igen korán, az 1500-as években a Reformációt követték, így érthetővé válik, miért építették az 1768-ban felszentelt templomukat nagyra. De a kétezer férőhelyes templom csak 1860-ban nyerte el ma látható végleges alakját: Az épület klasszicista stílusú, belső elrendezésében erősen hasonlít a Debreceni Nagytemplomhoz, szószéke és úrasztala is annak hasonmása. És abban is van hasonlatosság, hogy Kossuth Lajos itt is megfordult, 1849 nyarán lelkesítette szabadságharcos híveit; Kunmadarason érte a hír, hogy az orosz cári csapatok már Tiszafüredet fenyegetik, majd népfelkelést rendelt el, és a nagykunságiak gyülekező helyéül Kunmadarast jelölte meg. Ebben a református templomban is, mint Debrecenben, őriznek egy széket, mint Kossuth-székét. Ezt azonban mi most sajnos nem láttuk, nincs közszemlére kitéve. De láttunk két, ajtóra erősített, kopjafához hasonlatos, bár klasszikus oszlopfő kialakítású faoszlopot. Megtudtuk, hogy ezeket valahonnan kintről a pusztáról hozták be, és azokra a szerencsétlen emberekre emlékeztetnek, akik a Hortobágyra való kitelepítés áldozatai lettek így vagy úgy az 1950-es évek elején. A templom egyik kis beugrójában tablók is szólnak történelmünknek erről a gyászos fejezetéről. És hogy ez mennyire része a helytörténetnek: a település kis parkosított főterén, a II. világháborús emlékműnél külön tábla őrzi a kitelepítés áldozatainak emlékét, erről láthatunk is fotót Ugor bejegyzésében.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. július 18.a párjával járt itt 55 A Szálkai-tó egy meglepően nagy, 57 hektáros mesterséges völgytó, és gyönyörű! Kicsit borongós volt a nyár eleji délelőtt, amikor ott jártunk, az általunk korábban még csak nem is hallott helyen, a Szálkai-tó strandjánál. A fürdőzés akkor a nálunk edzettebbeknek sem jutott eszébe, így szinte kihalt volt a part.
Néhány pecás és néhány vendég a hihetetlenül szép kilátást nyújtó elegáns teraszon, ennyi volt a forgalom. Egyébként pedig csend, nyugalom, béke, természeti szépség!
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. július 17.a párjával járt itt 45 Nem rémlik, hogy korábban, bármely funkciója idején jártam volna ebben az épületben, de a Sisi-kiállítás minket is idevonzott. Volt is meglepetés! Álltunk egy rendezett kis téren, jó rálátással a szemben lévő böhöm nagy, kivagyi épülettel, amelyen máig jól olvasható az eredeti felirat, miszerint ez volt a Budai Vigadó.
Jeles évben, 1900-ban adták át a budai polgároknak, hogy nekik is legyen már vigadójuk, ne csak odaát a pestieknek. És ebben a nagy akarásban felhúztak egy akkora oszlopos, timpanonos stb. építményt, amiről azt hinné a kései utód, hogy inkább valamilyen rangos kormányzati hivatalnak készült, nemcsak úgy hangversenyek, táncmulatságok, polgári igényű miegyebek tartására szolgált. Mostanában, a 2000-es években szépen felújították a kívül eklektikus, belül szecessziós stílusú, de ott is meglehetősen impozáns méretezésű épületet, és lett belőle, nyilván a korábbi szerepeit is követve, a Hagyományok háza. Csakhogy: a nagystílű, pompőz környezetbe nemigen passzol a funkció, lóg, mint tehénen a gatya és az átriumos körfolyosón idegennek ható népies ruhák. A Sisi és a népművészet A csipke vonzásában című kiállítás viszont nagyszerű élmény volt, annak ellenére is, hogy a bemutató címe és a látott tárgyi tartalom nem egészen volt szinkronban. Amit viszont a kihelyezett szakszerű, tartalmas ismertetők ellenére is határozottan hiányoltunk, az egy nyomtatott kiállítás-ismertető. A válasz: erre már nem jutott pénz. . . !
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. július 15.a párjával járt itt 45 Gyűrűkert a hivatalos neve ennek az érdekes szobornak, amely a Béla téren, a régi megyeháza kis előkertjében található. Őszintén szólva meglepett az elnevezés, amikor utólag olvastam, mert mi nem a gyűrűt, hanem egyszerűen csak a nagyon zárt formát, a kört láttuk benne legfeltűnőbbnek, amelyben egy kis világ, Tolna megye jellegzetes vidékei, az ezeréves fennállás emlékei foglaltatnak.
Az avató ünnepségen el is hangzott, hogy a szobor magába foglalja Tolna megye jellegzetes vidékeit, időben átfogja az ezer esztendőt. Az alkotást a megye Millenniumi ünnepségeinek keretében 2009-ben leplezték le, azóta egyike a tér számos szobordíszének.
Milyennek találod ezt az értékelést?
305 értékelés / 31 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.