Érdekes
2023. május 7.a párjával járt itt 45 Alig hogy beértünk Kisújszállásra, már meg is láttuk az emblematikus fagylaltos kocsit a szemben oldalon közeledni. Ezek szerint máig lábbal hajtós kocsiról is árulják itt a tölcséres hideg finomságot. Ennek és a Csukás István alkotta ilyetén alaknak állít emléket a helyi Vigadó épülete előtt közel 10 éve felállított Bagaméri-szobor.
Kisújszállás szülötte és díszpolgára, Csukás István Kossuth-díjas író-költő művének, a Keménykalap és krumpliorr című ifjúsági regénynek egyik figuráját egy kisújszállási fagylaltos, Bagaméri ihlette. Ezért aztán: "Itt van, megjött Bagaméri, ki fagylaltját maga méri! "
"Csukás István Keménykalap és krumpliorr című ifjúsági regényében szereplő fagylaltárus bronzba öntött alakja valós személynek állít emléket. Bagaméri Mihály akkoriban árulta a fagylaltot a múlt század közepén Kisújszálláson, amikor a helyi születésű Csukás István gyermekéveit töltötte a településen. " írta az MTI beszámolójában a szobor átadásakor. Nekünk mégis némi csalódást okozott Bagaméri bronzba öntött figurája, mert Csukáshoz hasonló kicsit köpcös, joviális figurának képzeltük. A fagylaltos kocsi oldalán maga Csukás István és Sajdik Ferenc által megrajzolt, népszerű mesefigurái jelennek meg, hitet téve a szülőváros iránti szeretetről.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. május 7.a párjával járt itt 45Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Még sosem voltunk ebédidőben Kisújon (erre felé így rövidítik), ezért előzőleg itt tájékozódtam a lehetséges helyekről, de azért amikor megérkeztünk, a főtéren megkérdeztünk egy helybéli hölgyet is, melyik éttermet javasolja. Nos, mondott mást is, de elsősorban a Horváth Kert Vendéglőt ajánlotta.
Némi keresgélés után meg is találtuk egy kisebb lakótelep szélén. - lehetne jobb is az útbaigazítás, de a helyiek nyilván ismerik az utat. A középiskolai ballagások végeztével több család is ott ebédelt, ám szerencsére így is volt hely a külső, valamiféle fedett kerthelyiségnek mondható elülső részen. Kellemes hangulatú, egyszerű hely (a belső, elegáns terem asztalai - úgy láttuk - ekkor már vacsorához voltak megterítve). Alig hogy leültünk, egy végtelenül kedves, bájos fiatal pincérnő vett gondjaiba bennünket, és ezt végig tartotta is. A cégtáblán jelzett Kunsági ízek és tradíció. . . -jelleg az étlapon nem nagyon érződik, a talán egyedüli Kunsági birkapörköltön kívül a környék hasonló szintű éttermeinek szokásos kínálatával találkoztunk. Mindketten vasalt csirkecombfilét steak burgonyával és friss salátákkal kértünk a párommal. Nem volt rossz, de a hús kicsit zsíros volt és gyengén volt fűszerezve. Van összehasonlítási alapunk, mert kedvenc szolnoki éttermünkben nagyon jól készítik ezt a fogást. Összességében elégedetten álltunk fel az asztaltól, és nem is fizettünk sokat. Másnap pedig ugyancsak a Horváth-ék főztjét ehettük a Kőrös-Maros Nemzeti Parkban megrendezett Túzokfesztiválon. De erről majd egy másik bejegyzésben.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. március 26.a párjával járt itt 55 A váci Főtér északi humorsarkában Kolodko Mihály Csúzlis miniszobrától pár lépésre Sajdik Ferenc karikaturista, grafikus műveinek állandó életműkiállítása várja a látogatókat a Pannónia Házban. A patinás, régi épületben (hajdan fogadó volt, ahol Petőfi is megszállt) több teremben mutatják be a Munkácsy- és Kossuth-díjas művész eredeti alkotásait.
A Ludas Matyiban töltött hosszú szakmai korszakára, a sajtókarikatúrák alkotója Sajdikra mi nem nagyon emlékszünk, de az azutáni alkotói korszakából származó, máig születő gazdag tartalmú, kedves humorú és többnyire már színes Sajdik-rajzokat, jellegzetes figurákat annyira szeretjük, hogy számunkra kihagyhatatlan volt a Sajdik-gyűjtemény megtekintése Vácott. Különös örömmel tettük, mert előzőleg nem is tudtunk róla, hogy ilyen van. De hogyan is került ide ez a rengeteg remek rajz, milyen kötődése van az alkotónak ehhez a városhoz, amelynek a kiállító házban külön termet is szenteltek? Sajdik Ferenc és felesége gyakran jártak ki sétálni a váci Duna-partra, ahol sokszor megálltak Papp László műgyűjtő és műkereskedő Eszterházy utcai galériájánál. Beszélgetésbe elegyedtek, üzlet és barátság is lett a találkozásokból. tudtuk meg az előzményekről a tárlat egyik ismertető szövegéből. Sajdik aztán Papp László kérésére kezdett táblaképeket festeni, sorra születtek a váci témájú képek. Majd a galériás barát gyűjteményének egy részét 2020-ban megvásárolta a város. ezt láthatjuk a Pannónia Házban elhelyezve, bár arról is olvastam valahol, hogy azóta is gyarapszik a tematikusan rendezett állomány. A váci témájú képeken néhány ismert és máig adomaként is emlegetett történelmi eseményt láthatunk Sajdik sajátos feldolgozásában. Ismert kortársainkról készített, esetenként fanyar humorú, de mindenképpen nagyon találó portréi még talán azoknak is újdonságul szolgálnak, akik jól ismerik A nagy rajzoló műveit. És persze külön Gyermekterem van a meserajzoknak, a híres, szinte mindenki által ismert mesealakoknak. Itt találkozhatunk Pom-Pom-mal, a Nagy ho-ho-ho-horgásszal és a többiekkel. Aztán elhagyjuk a házat, és kimegyünk az udvarra, ahol újabb csoda várja a látogatókat: Vertel Andrea keramikus Tündérkert-je, amelynek megszületése szintén a már említett Papp László műgyűjtőnek köszönhető. Ő kérte fel a keramikus művészt 2013-ban, hogy a Pannónia ház kertjében hozzon létre egy állandó kiállítást munkáiból. Vertel Andrea így ír erről saját honlapján: A horgász kis tónál pecázik, egy heverő béka társaságában, a pávák, bokrok és kerámia fák közül kukucskálnak ki, a napozó hölgy pedig kismadarakkal ül egy kőpadon. A kertrészlet mögötti házfalra, egy öt méter magas fali fát terveztem, sok bimbójával, nagy szétterülő, tűzpiros virágaival, fészkelő és repülő madaraival, élettel teli, sugárzó központja lett a térnek. A kiállításnak a tündérkert címet adtam, Vác városának adományoztam, így a Pannónia ház nyitvatartási idejében bármikor megtekinthető.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. március 19.a párjával járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Mi még sosem láttunk Kolodkó Mihálytól miniszobrot, és a Vácott lévő háromból is csak egyet, a főtéren - Magyarország egyetlen háromszög alakú barokk terének csücskében lévő Csúzlist (de Csúzli-nak is nevezik, miként itt is) sikerült megtalálnunk.
Olvasmányainkból tudjuk, hogy Kolodkó gyakran gerilla módon, titokban, meglepetést okozva helyezi ki picurka szobrait, de ez itt nem lehetséges, mert a csúzlizó kis figura egy szépen kidolgozott mészkő talapzaton található. És arról is találtunk infót, hogy az ismert gerillaszobrász ezt a kis szobrocskát kifejezetten Vác számára készítette. Titokról, titkolózásról tehát itt szó sem lehetett. A 2021 nyarán elhelyezett miniszobor a főtér közepét, mások szerint a tér túlsó szélén lévő Fehérek templomát célozza csúzlijával. Szerintünk viszont fontosabb, hogy a humoros kis alak a Pannónia Ház bejáratánál kapott helyet, ahol Sajdik Ferenc karikaturista gyűjteményes kiállítása található. Ezzel kapcsolatban valahol ezt a leírást találtuk az összefüggésekről: Kevesen tudják, de Sajdik Ferenc szobrokat is készített, ezek közül egyik volt a Csúzli. Az ifjú Kolodkó Mihályt megihlette a történet, így találkozott a két művész egy miniszoborban. Mi pedig örömmel találkoztunk mindkettejükkel!
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. március 15.a párjával járt itt 55 Ismerősök ajánlatára kerestük fel a helyet, mert ha a több évvel ezelőtti itteni véleményezéseket néztük volna, biztosan nem térünk le a szokott útvonalról csak azért, hogy sült csülköt együnk Kőröstetétlenben. De megbízható emberek mondták, hogy érdemes. Így lehajtottunk az M4-esről, és Ceglédről felhívtuk a Barna-Bárt, hogy jövünk.
Mondták jó, megy a csülök a kemencébe. Odaértünk, megtaláltuk, beálltunk a szemben lévő, kulturált kis parkolóba (nem kellett a falusi árokszélen egyensúlyozni), és kora délután benyitottunk az üres étterembe. Egy kedves ifjú felszolgálónő pedig ott termett előttünk, kezében guszta piros zománcos tepsiben a ropogós bőrű sült csülök. Mellette ugyancsak forró sült krumpli és párolt piros káposzta. Mire leültünk, a csapolt hideg sör és az egyéb ital is ott volt előttünk. Meg a mennyország, ami a tepsiben várt ránk! Csak nagyjából az adag felével sikerült megbirkóznunk, a többi a másnapi finom hideg ebédünk lett. Gondolom hasonlóképpen az időközben megérkezett párnak is, akik nem csülköt, valami mást kértek, de ők is elvitték jó részét dobozokban.
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. március 13.a párjával járt itt 45Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Az itteni, felsőfokban dicsérő vélemények vezettek bennünket Vácott tett kirándulásunkon a picurka helyiség Mihályiba, remélve, hogy végre megtalálom azt a süteményfélét, amelyre vágyom. Igaz, azt is írták, nyilván mi is tudtuk előre, hogy ez egy drága hely, de azért mégis. . .
A legutóbbi véleményező tavaly augusztusban azt írta itt, hogy: Érdekes módon a macaronok kb. átlagos árúak voltak 440 Ft-ért. Nos, most több mint duplájába kerültek, és továbbra sem néztek ki valami csodásan. De kínálnak körömnyi bonbont is darabját 900 forintért! Én viszont ahogy megláttam, menten beleszerettem a tényleg fekete Ördöglovas desszertbe. mármint a látványába. Mert hol máshol kap még az ember ilyen éjszínű sütikét? Ráadásul a kedves fiatal kiszolgáló hölgytől megtudtuk, hogy a nagy része mákos mousse a mindössze pár centis kis kockának. Pont ilyen állagú desszertet keresek már régen! Elmondott még számos összetevőt, amivel nem az a baj, hogy elfelejtettük, hanem, hogy ezek az összetevők alig is érződnek a sütemény ízében. Ha ezt tudom, nem eszem meg előre és külön a finoman savanykás sárga díszt a kis kocka tetejéről. . . Mindezt 3160 forintért! Kíváncsiságból egyszer kipróbáltuk hát a Mihályi Patisserie-t. De ha legközelebb Vácon járunk, tovább próbálkozunk majd . . . egy másik cukrászdában!
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
3Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. március 13.a párjával járt itt 45 Nem egyszer szálltunk már meg Gödöllőn az Erzsébet Királyné Szállodában, eddig mégsem vettük észre a hotel egyik kijáratától pár méterre, valójában a város főterén lévő fiúcska-szobrot. Most viszont megláttuk, és bizony elsőre azt hittük, egy mese-macskát formáz, talán a csizmás kandúrt.
Szégyellhetnénk talán ezt a feltételezésünket, mert közelebbről megvizsgálva az alkotást, kiderült, hogy a József Attila születésének 110. évfordulóján, 2015-ben felállított mű az "Altató" című verset, az abban szereplő kis Balázst idézi meg plasztikus formába öntve. A felavatáskori beszédeket, cikkeket visszaolvasva kiderül az is, hogy a szobor megtervezésekor figyelembe vették a gyerekek véleményét is. Most is azt láttuk, hogy a kis Balázs korosztályának tagjai vagy a még kisebbek lelkesen futnak oda a bronz lurkóhoz, megpróbálnak felmászni is rá, valahogy bevonni őt a játékaikba. Csak nekünk, fantáziánkban már meggyengült felnőtteknek jutnak eszébe olyasmik, hogy a versbéli üveggolyó itt már jócskán megkopott, fényét vesztette, hogy hiába próbáljuk a fiúcska arcát is meglátni, az felmászás nélkül nem lehetséges, a talapzatszerűségen a rajzok, a versidézetek csak nehezen kisilabizálhatók. . . Ezek az unalmas tények az alkotásról, a többi kinek-kinek ízlésére tetszésére/nem tetszésére van bízva. Nekünk leginkább az volt a problémánk a kis szoborral, hogy nem találtuk benne a vers hangulatát! De nem baj! Biztosan van, akinek sikerül! Aludj el szépen, kis Balázs. írta József Attila a költemény végén 1935 februárjában egy gödöllői kisfiúnak.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. március 10.a párjával járt itt 45 A Kastélyban működő Tourinform munkatársai ajánlották, hogy ezen az oda közeli helyen ebédeljünk, korábban nem jártunk ebben az étteremben. Az Erzsébet-parkot határoló egyik utcában van, de nem magában a parkban, mégis kellemes, kertvárosias környezetben. Meglehetősen hűvöskés, kora tavaszi napon jártunk most Gödöllőn, így a kerthelyiség még ki sem volt nyitva.
A belső étteremhelyiség kissé alagsori elhelyezkedésű, de nincs ezzel semmi probléma. Fiatalos, barátságosan modern a berendezés, jól esett ide a kissé kései ebédre megérkezni, és kedves fogadtatásban is részesültünk a fiatal felszolgáló hölgy részéről. Az étlap is a könnyedebb választékot kínálja, például a street food-ételek éttermesített változatával. Nekünk ez éppen megfelelt, nem akartuk tele enni magunkat. Ám talán a könnyen emészthetőségre törekvés miatt kicsit fűszerszegényeknek bizonyultak az ételek, amelyeket választottunk. Mégis minden rendben lett volna, DE: Az meg már milyen dolog, hogy egy magát Sörkertként meghatározó vendéglátóhelyen barna sörből csak dobozosat tudtak felszolgálni? Egyáltalán: Dobozos sör egy étteremben? ? Na, ne!
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. március 6.a párjával járt itt 45 Pár napja voltunk Budapesten a IX. kerületi, jószerével a Közgáz-egyetemi negyeddel szemben lévő Bálnában! Még nem jártunk korábban itt, ebben a különleges valamiben, amelyben köztudottan és láthatóan is egyesül a XIX. századi (század végi: 1881-ben átadott) műemlék jellegű, téglaszerkezetű raktárépület és a modern, számítógéppel tervezett, XXI.
századi acél-üveg felfekvő Bálna. Az épület tervezője a holland Kas Oosterhuis, építész, professzor a non standard építészet egyik legismertebb mai képviselője. Ennek az irányzatnak az a jellemzője, hogy az épületek szoborként, városképi elemként is funkcionálnak. - írja az ismertető. Ok, kívülről valóban rendkívül látványos ez az épület-hibrid, az meg, hogy kinek tetszik, kinek nem, ugye azon nem lehet/nem érdemes vitatkozni. Mi mindenesetre adtunk esélyt az épületnek. . . A Bálna honlapja meglehetősen szegényes, kb. egy gépelt oldalnyi fellengzős szöveg, és egyébként nem sok információt tartalmaz. Ilyeneket írnak például: A Bálna belsőépítészeti megformálása hűen tükrözi korunk holisztikus szemléletét, (bla-bla-bla) . . . egyetlen egésszé formálva a belső és a külső teret, a vendéglátás művészetét a művészeti látomással, a vásárlás örömét az öröm látványával. - Aha! A vásárlás örömét! Hogy mit? Mert az egész földszint üres! Kiábrándító sivárság! Egyetlen üzletet nem láttunk! Az üzletnek szánt földszinti helyiségek mind vaküveggel fedetten zárva vannak. De nehéz is lenne jó funkciót találni az épületnek. - Az épületen belül pedig alig is lehet érzékelni magát a Bálnát. . . ! De nem csak úgy a Bálnát megnézni mentünk, hanem az Art and Antique művészeti kiállítás és vásár, 2023. rendezvényre. Egy ilyen bemutató megrendezésére viszont nagyon is alkalmas az építmény első emelete. Nagy és tágas, rugalmasan tagolható részekre. Hatalmas mennyiségű mű volt kiállítva, ám zsúfoltnak még így sem látszott a bemutató. Mi kb. 1,5 órát töltöttünk ott, ennyi - őszintén szólva - a szemünknek és a lábunknak is elég volt az elfáradáshoz. De majd még ismerkedünk máskor is Bálnával. . . Egyelőre: Érdekes. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. február 5.a párjával járt itt 55 Jó pár évvel ezelőtt, virágzó tavaszban már voltunk a Tiszakürti Arborétumban, tegnap viszont téliesen hideg, szeles bár sajnos hómentes - időben mentünk, hogy örökbe fogadjunk egy madárodút, megpróbálkozzunk vesszőből madáretető készítésével, és persze sétáljunk egy jót a kertben.
Az M44-es autópálya elkészülte kicsit kacifántosabbá teszi a falucska megközelítését, de azért oda lehet találni a szépen gondozott, 60 hektáros védett kerthez. A meghirdetett programra a többi érdeklődő is pontosan érkezett, pedig ők kisgyerekekkel jöttek. És el is kezdtük örökbe fogadni a cinkeodúkat, ráírva, rávésve a nevünket. Majd szakvezetővel elindult a kis csapat, hogy részt vegyünk az általunk örökbe fogadott madárodúk kihelyezési munkálataiban. Miközben a gyerekek rendkívül mód élvezték a kocsikázást és az odúk magas fákra kihelyezését, a felnőttek a vezetőnktől tájékoztatást kaptak a kert növényeiről és virágairól. Igen, a virágokról! Mert itt már február első napjaiban is több növény és cserje virága szirmot bont. A szürke, komor időben nagy öröm volt a színes kis virágokat látni, illatukat szaglászni. Legfeltűnőbb természetesen az egész virágmezőket alkotó, sárga virágú téltemető, de volt több illatosan virágzó cserje is. A kisebb-nagyobb tisztásokon, utak mentén pedig találkoztunk több faragott szoborral is, amelyek az 1974-1982 között itt működő alkotótábor alatt készültek. A sétától, csípős levegőtől kicsit elpilledt társaság jól fűtött, tágas közösségi terembe érkezett vissza, ahol házi sütésű tepertős kalács és meleg tea fogadott bennünket. Majd megpróbálkozhattunk a kézműveskedéssel: a gyerekek téli madáreleséget gyúrtak lelkesen, néhány vállalkozó kedvű felnőtt pedig megpróbálkozott vesszőből madáretetőt készíteni. Szép helyen nagyszerű program volt!
Milyennek találod ezt az értékelést?
289 értékelés / 29 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.