Érdekes
2023. június 28.a párjával járt itt 45 Maga a katolicizmus, maga a tömény barokk, ami ezen a téren látható. Nekem nem kedvencem ez a nyomasztóan túlburjánzó stílus és amit képvisel, amit úgymond közvetíteni kíván. De elfogadom értéknek az alkotói, művészi teljesítményt, amely létrehozza ezeket a műveket.
Itt most egy nagyszabású téren, annak minden elemére kiterjedő felújítás után, némiképp még közben, láthatjuk az alapos restaurálással újjávarázsolt Szentháromság-oszlopot immár áthelyezve, új helyén az Érseki Palota előtt, de mondhatjuk inkább, hogy a nagy tér ezen részének középpontjában. Szentek alakjai, bibliai jelenetek és más alakzatok láthatók az oszlopon, sőt a templom, a tér másik oldalán álló Nagyboldogasszony székesegyház építését is megörökítette rajta az alkotó. Hosszan lehet hát nézegetni, amíg az 1780-as évek végén készült alkotás minden részletét felfedezzük.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Gyenge
2023. június 28.barátokkal járt itt 25 A nyári melegben, városnézéstől elpilledve rogytunk le a hangulatos hely teraszán, remélve, hogy egy sörözőben van némi sörválaszték, még ha a napernyők a Sopronit hirdették is. Volt. . . ! A csapolt világos Sopronin kívül dobozos Heineken. . . Mi nem ilyen szegényes, kommersz kínálatra számítottunk, de a szomjúság nagy úr.
Megfordult még a fejünkben, hogy itt ebédelnénk, hiszen olyan szép lenézni innen az árnyas fás Garay térre, de a szomszédos asztaloknál ebédelő családok neveletlen fiúgyermekei unalmukban bejátszották a teraszt, illetve olyan gusztustalanul tömték magukba az ételt (mondhatni kézzel-lábbal faltak), hogy inkább megittuk a gyenge sört és távoztunk. Találtunk jobb helyet!
3Ételek / Italok
3Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. június 27.barátokkal járt itt 55 Még sosem voltunk a Gemenci erdőben, így nagy várakozással készültünk a kisvasutas kirándulásra. A Gemenci Állami Erdei Vasút, népszerű, köznapi nevén: a Gemenci kisvasút ilyenkor nyáron hétvégente és ünnepnapokon naponta hat vonatpárral közlekedik, ezekből három-három füstös, gőzmozdonnyal vontatott nosztalgia szerelvény.
Nekünk is egy ilyet sikerült elérnünk Pörbölyön délelőtt 10 órai indulással. Tényleg siker volt az elindulásunk, mert kis társaságunk szinte az utolsó pillanatban érkezett a kiinduló állomásra, így szükségünk volt a pénztáros gyorsaságára és az indító jóindulatára, hogy rajta legyünk a vonaton. Köszönet érte! Aztán elindultunk csühögve, és majdhogynem gyermeki módon visongtunk örömünkben, miközben az egyre sűrűbb erdőben haladva egyre sűrűbb füst csapott az arcunkba a mozdonyból. Ami azért is jó volt, mert távoltartotta a hozzánk bezúdulni akaró szúnyogfelhőket. Útközben elhaladtunk az ún. vadmegfigyelő mellett, amelynek egyik részében különböző korosztályú vaddisznók szaladgáltak bekerített életterük lecsupaszított, poros földjén. Az utasok közül néhányan ilyen-olyan, de nem az állatoknak való ételdarabkákat dobáltak nekik. . . Nem volt ennyire szomorú a gímszarvas családot látni, mert ők magas fűben, aljnövényzetben legelésztek, biztos távolságban a sínektől, a dobálóktól. Később, már bentebb az erdőben láttunk egy magányosan, ám szabadon bóklászó vaddisznó süldőt. Észre sem vett bennünket, rá sem hederített a betolakodókra. Mi meg is elégednénk ezzel, vagyis, hogy bízzuk a természet véletlenjére, lát-e a kisvonatozó közönség vaddisznót, szarvast az erdőben. Ne zárjunk őket kerítések közé mutogatni. Az ártéri erdő hatalmas fái, sűrű elegyes erdeje ilyenkor, nyár elején harsogóan zöld, ahogy halad a vonat, mintha bársonyosan zöld élőfal mellett utaznánk. Aztán megérkeztünk a nagy kerek erdő közepébe, vagyis a kisvonat Malomtelelő elnevezésű végállomására, ahol 20 percünk volt a sétára, nézelődésre, és aki akart, a közeli kilátóra is felmászhatott. És már indultunk is vissza.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2023. június 27.a párjával járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Nem volt könnyű Szekszárdon vasárnap nyitva tartó és számunkra elfogadható éttermet találni, amikor úgy 2-3 óra körül megéheztünk. Aztán, amikor a városközpontban nem jártunk sikerrel, eszembe jutott, hogy itt milyen egyöntetűen kitűnő minősítéseket olvastam erről a helyről.
Az sem volt könnyű, hogy várost nem ismerve ezt a helyet megtaláljuk a dombra futó szűk kis utcácskában, de akkor már nem adtuk fel. És igazán megérte! Nem láttunk a hely sajátosságaihoz igazodóan kialakított hangulatos teraszon üres, illetve előre nem foglalt asztalt, de a főúr átnézte a foglalásokat és megkaptuk a legjobbat! Talán nem érkeztek meg az előre bejelentkezett vendégek. Ezzel velünk nagy jót tettek. A választással kicsit gondban voltunk, mert nem eszünk halakat, vasárnapi ebédre pizzát sem kérünk, de a sertéshúsos főételek között találtunk nekünk tetszőt. Gombás fogást választottunk mindketten: gombás tagliettét sertés szűzzel és gombás sertéskarajt, hozzá vegyes friss salátát. Mindkét húsétel csodás volt és nekünk bőséges adag. A saláta pedig tényleg friss, de kicsit ízetlen. Néhány csepp balzsamecet nem elegendő egy tálkányi zöldfélére. És hát barna sör kedvelőként nagyon örültem, mikor kiderült, van náluk Dreher Bak, de. . . De már akkor sem volt elég hideg, amikor megkaptam, és mivel az ételeink frissen készültek, a 30-40 perces várakozás alatt a sör az üvegben egyre csak melegedett. De nem akkora problémák ezek, hogy emiatt ne legyen 5-pontos az értékelésem. Köszönjük a nagyszerű, finom, ízletes ételeket!
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2023. június 19.a párjával járt itt 45 Elhúzódott a kiállításlátogatásunk és az épületnézés a Budai Vigadóban (amiről majd ott írok), emiatt kicsit kicsúsztunk az ebédidőből. Egy hétköznap délután 4 óra körül nagy étkezésre már nem vágytunk, és szomjasak is csak mérsékelten voltunk.
Nem könnyű feladat, de ráleltünk az éppen nekünk való helyre, a stílszerűen Vigadó Étteremre a Batthyány téri csarnok melletti kis utcában. Bár az ún. terasz valójában a járdára kitett asztalokat jelenti, ami önmagában nem túl hangulatos, viszont, aki jó irányban ül, az látja az Országház impozáns épületét a túlparton. Kedvesen fogadtak bennünket és az igényünket, hogy csak kis adag ételt és egy-egy pohár sört szeretnénk. Van csapolt sörük, nemcsak világos, hanem barna is, ami nálunk már jó pont. Én grillezett kecskesajtot kértem salátával, a párom gulyáslevest kis piros lábaskában. Annyiban ő volt szerencsésebb, hogy a leves melegen érkezett, az én grillsajtom viszont éppen csak langyosnak bizonyult. Hogy lehet egy grillezett ételt majdhogynem kihűlten a vendég elé tenni? Mikor a vendégek zöme ebben az időben nem is kért enni, így a konyha nem lehetett nagyon leterhelve. Viszont a saláta kifejezetten kreatív, ízes és ízléses volt! Ennyi volt, és még csak nem is volt drága.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
4Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. június 17.a párjával járt itt 45 Egy szokatlan ábrázolású, fejét a kezébe hajtó, bánkódó Szolnokon inkább merengőnek látott és mondott barokk Krisztus szobor menekült meg nemrégen a város hangulatos, mondhatni szakrális és régi polgári negyedében.
Több vagy kevesebb mint 200 évig (nem tudni pontosan) állt két utca találkozásában a különös Jézus-alak, mígnem az idők folyamán itt véghezvitt gondatlan emberi cselekmények , sőt szándékos rongálások és a környezeti ártalmak a pusztulás szélére juttatták. A szolnokiak már nagyon várták a megmentését, felújítását. A mindössze két hete, június első vasárnapján átadott felújított szobor és fölötte az ugyancsak megújított, ritkán alkalmazott baldachinos felépítmény a Bánvölgyi László restaurátor által elvégzett fantasztikus munkát dicséri. A Krisztus-szobor felújítása során eltüntette a korábbi színes festéseket, letisztította a faragványt és ahol kellett, kijavította a hiányosságokat, így most mintha egy újonnan készült mészkőszobrot látnánk a tető alatt. A tető alatt, amelynek alsó részében tükröket helyeztek el, így különös hatásoknak voltunk tanúja, amikor körbejártuk az együttest. És ez a körbejárás is kellemes élmény, mivel a baldachinos szobrot egy új talapzatra állították, a környezetét pedig igényesen kialakított terecskévé szépítették, ahol le is lehet ülni, egy kicsit Krisztussal együtt merengeni.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2023. június 8.a párjával járt itt 55 A Debreceni Református Nagytemplomról tanulmányaink alapján mindannyian tudjuk a legfontosabbakat, ha csak el nem felejtettünk időközben ezt-azt. . . Akkor pedig a fenti összefoglaló ismertetőben olvashatjuk, így hát fölösleges lenne megismételnem.
Mostanában gyakran járunk Debrecenbe, így terveztem már egy ideje, hogy a régen volt iskolai tanulmányi kiránduláson tett templomlátogatást megismételjem, felelevenítsem. Múlt héten megtettem! Készültem persze az élményre, olvasgattam, fotókat nézegettem előzőleg, jórészt tudtam, mire számíthatok, hiszen ez az épület Debrecen jelképe, a magyar reformátusok szimbolikus jelentőségű főtemploma. Belépve mégis meglep a hatás, a hatalmas belső tér díszítetlen puritán fehérsége, és a nagy fehér falfelületek által kiemelt, gazdagon aranyozott empire stílusú szószék és az előtte lévő intarziás úrasztal látványa. A szószék fölött elhelyezett orgona mely az ország második legnagyobb mechanikus orgonája híres darab. Olvasom, hogy az 1996-os felújításának eredményeként az ország egyik legszebb hangzású orgonája lett. Biztosan, mert amikor ott jártam, éppen hangolási munkák folytak rajta, de még így is szépen szólt. Ám nemcsak a templomnézésre készültem egy ideje, hanem arra talán még inkább, hogy legyőzve a tériszonyomat, végigsétáljak fenn a tetőn, a két torony közötti panorámajárdán. Sikerült! Sikerült, mert a lift felvisz a padlásszintig, onnan pedig már csak kb. egy emeletnyi magasságot kell falépcsőkön felmenni, és közben a fordulókban még szusszanni is lehet. Amikor pedig kinn áll az ember a tetőn, az maga a szabadtér-érzet, és az is nagy élmény volt, hogy a párom lenn állt a téren és így integethettünk egymásnak: én fentről, ő lentről. A fentről mutatkozó városkép nem különösebben izgalmas, de a közelben az egyik tűzfalon nagyszerű falfestést látni: Az egész falat beborítja Werbőczy István Hármaskönyvének a magyarra fordított címlapja. A tűzfalfestés az első helyi nyomda megalakulásának 460. évfordulójára készült el 2021-ben, és emlékeztet, hogy a híres kiadványt az itteni Alföldi Nyomda jogelődjében nyomtatták. - tudtam meg az átadáskori híradásokból.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. június 6.barátokkal járt itt 45 Nemrégiben voltunk Albániában egy körutazáson, ahol szó szerint úton-útfélen lehet találkozni Szkander bég szobrával, festett arcmásával, freskókkal a falon, amelyek központi szereplője az albánok legnagyobb nemzeti hőse.
Látványemlékeink legmaradandóbbika lett hát onnan a legendás harcos, a törökök ellen népe szabadságáért kitartóan küzdő, máig mélyen tisztelt hős képmása, fején a hegyi kecske koponyás harci sisakkal. Így amikor most kicsit sétálgattunk Budapesten a Városligetben, azonnal felismertük, de egyáltalán nem értettük, hogyan, miért került ide a nagy albán szépen kidolgozott mellszobra. Nos, kicsit utánaolvasgatva kiderült, hogy az eredeti nevén George Castriota fejedelem 2021-ben felavatott szobrát nem kisebb személyiség, mint Ilir Meta, Albánia akkori köztársasági elnöke - Áder János köztársasági elnök jelenlétében adta át, Tirana város ajándékaként a magyaroknak. Az avatóbeszédben természetesen elhangzott az utalás arra, hogy Szkander bég Hunyadi Jánossal szövetségben bár egymással sosem találkoztak harcolt az Oszmán Birodalom terjeszkedése ellen. És ahogyan ezt Albániában hallottuk, ők máig élő megbecsülésükben, tiszteletükben tartják a magyar törökverőt, Nándorfehérvár hősét is. Összehasonlítva a Krujában, a Castriota család fellegvárában látott mellszoborról készített fotónkat a városligetivel, egyértelmű az azonosság: A Budapesten elhelyezett emlékmű mellszobra az Odhise Paskali, az egyik legismertebb albán szobrász 1939-ben készült művének az engedélyezett másolata. (Az eredetiről is csatolok ide egy képet. )
A Budapesten elhelyezett szobor talapzatán nem a felavatás 2021-es évszáma, hanem 2019 szerepel, utalva arra, hogy a szoborajándék egyfajta köszönet az Albániát sújtó 2019-es földrengés után és a koronavírus-járvány alatti magyar segítségnyújtásért.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. június 4.barátokkal járt itt 45 Első látogatásunk, első találkozásunk volt a hétvégén a Magyar Zene Házával a Városligetben. Számítottunk rá, hogy erősen más jellegű építménybe megyünk, mint az idelátszó rakétasiló x ipari raktár hibrid (hivatalosan Néprajzi Múzeum), és így is volt: Nagyon szépen kialakított és gondozott, profi kertészet színvonalú parkon keresztül lehet eljutni a lyukacsos nagy ementáli sajthoz.
Meresztgettük is nyomban a szemünket, tekergettük a nyakunkat, hogy lássuk, mi van fölöttünk. A meleg, sárgás színhatás és a fák közelsége kellemes érzetűvé teszi az alanti tereket is, de az építészeti ötlet csak lebeg a fejünk felett, valahogy nem ér le a földig, és a föld alá sem, mert a -2 szinten, ahová a népszerű időszaki kiállításért mentünk, a szomszéd házból már ismert rideg klinikai fehérség és végtelenül leegyszerűsített közeg fogadja a látogatót. A Nekünk írták a dalt! címmel megrendezett magyar poptörténeti kiállításra a reggel 10 órás nyitáskor már nem volt csak délutáni belépőjegy, mert a zsúfoltság elkerülése érdekében korlátozzák az egy időben beengedett nézők számát. Mi szerencsére a neten vettünk előzetesen jegyeket, így a választott időpontban bebocsátást nyertünk. Korosztályunk ifjúkorának zenéjéről szól a tárlat, de nem nagyon szólított meg bennünket. . . És nemcsak azért, mert esetenként nem is szólaltak meg a kihelyezett fejhallgatókban a zenék. . . Mindössze ennyi volt hát az első találkozásunk a Magyar Zene Házával. Szeretnénk majd még máskor is jönni, jobban megismerni az épületet is, az intézmény szolgáltatásait is. Mi még adunk magunknak és a Háznak közös esélyt!
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2023. június 4.barátokkal járt itt 45 Ha valaki a 4-es úton haladva csak átautózik Kenderesen, akkor is feltűnik neki, nemcsak egyszerűen meglátja, a település abszolút központi helyén, egy kis dombocskán álló református templomot. Az asztallap simaságú alföldi vidéken erődszerű támfallal megerősített kis halom tetején egy kalotaszegi stílusú templom? Ki érti ezt?
Számtalanszor láttuk már úgymond lentről az épületet, most a helyi református közösség nemrégen itt szolgáló lelkésze vezetésével végre sikerült közelről és belülről is megtekintenünk a közelmúltban minden elemében igényesen felújított templomot. Természetesen ennek a vallási helynek is hosszú évszázadokra visszanyúló múltja van: Már a XII. században állt itt templom, szentséghely; a felújítás során a templom alatt gótikus szentélyt tártak fel. A középkori eredetű templom tehát számos építési periódusban nyerte el mostani alakját, megjelenését. Amit a mai látogató láthat: egy hajdani temetkezési dombon álló, az 1930-as években Horthy Miklós kormányzó segítségével épült korábbi gótikus elemeiből is megőrző - kalotaszegi stílusú református templom. Trianon után az 1920-as/30-as években több középület, főként templomok épültek Magyarország megmaradt területén ún. erdélyi stílusban. A kenderesi református templom is ezek körébe sorolható. A kalotaszegi jelleghez igazodóan a templom vászonneműit is kalotaszegi írásos hímzés díszíti. A templomnak ezen a környéken egyedinek számító - festett kazettás famennyezete lehetett, amelyből a megmaradt táblákat a felújítás során beépítették az újraácsolt mennyezetbe.
Milyennek találod ezt az értékelést?
305 értékelés / 31 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.