Átlagos
2023. február 4.a párjával járt itt 35 Az El Greco kiállítás megtekintésére utaztunk Budapestre, de megrémültünk a Szépművészeti Múzeum lépcsőjén bejutásra várók hosszú, tömött sorától. Ellenkező irányba indultunk hát, és elmentünk az új Néprajzi Múzeummal ismerkedni.
Bemenni azonban erős megfontolás után mertünk csak, mivelhogy úgy néz ki a bejárati rész, mint egy katonai rakétasiló sötét nyílása, hiába csipkézi a fölötte lévő falat keresztszemes hímzésekből ideapplikált sorminta. Bejutva az épületbe már inkább azon töprengtünk, hogy ha nem is rakétasilóban vagyunk, akkor inkább egy repülőgéphangárban vagy egy óriási betonbunkerben, jobb esetben hatalmas ipari raktárban. A múzeumfunkció a legkevésbé jutott eszünkbe, míg a gagyi sárga-fekete figyelmeztető szalagokkal ékesített végtelen hosszú lépcsősoron vándoroltunk a jórészt üresnek látszó hatalmas bunker aljába. Hogy ezután pontosan hol, mikor és mi volt, vissza sem tudom idézni, mert minden olyan nyomasztóan egyhangú szürke vagy kórházi laboratórium-fehér, hogy nem tudom semmihez kötni az apró történéseket. Persze miért várunk megnyugtató, ugyanakkor eligazító pasztell színeket egy bunkerben? A fekete háttér elé helyezett hihetetlen mennyiségű kerámia azonban mégiscsak feltűnt; a férjem rémülten fel is kiáltott, hogy: Hűűű, mennyi köcsög! Megijedt, hogy ezt a több ezer tárgyat mind egyenként fogjuk megnézni. Nos, az hamar kitűnt, hogy a Kerámiatérben bemutatott rengeteg kerámiatárgyat nem így kell szemlélni, és a szokásos aprólékos nézelődéshez itt nem is kap a látogató részletes magyarázatokat. Nem véletlenül nevezik a muzeológusok látványtárnak a csak pénzért kapható(! ), az eligazodást valamennyire mégis segítő kiadványban ezt a két részbe tagolt (A világ kerámiái és Kerámiavilágok) tárlatot. Bár ők azt a reményüket is megemlítik, hogy majd mi végigböngésszük a látványtárat. Nos, szerintem ez képtelenség! Átnézeti képet igyekeztünk kapni egy-egy tematika, illetve egy-egy földrajzi hely, fazekasközpont kerámiáiból, és azon belül figyeltünk a kiugró és/vagy nekünk különösen tetsző darabokra. Ám minden igyekezetünk ellenére is volt olyan összeállítás, ahol elkelt volna a segítő magyarázat, hogy milyen elv alapján történt a tárgyak egymásmellé rendezése. Azért is, mert ahol mégis van a tárlókban, akár szűkszavú magyarázat, az ott sokat segít a megértésben. Mindig is kedvencem volt a kerámia, mint anyag, a belőle készített tárgyak, de itt egy jó óra után nekem is elég volt belőlük. Sőt, mást sem volt már kedvünk itt megnézni. Ezután már csak az volt a feladat, hogy elvánszorogjunk a jókora távolságban lévő lifthez, hogy kijussunk. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2022. december 28.a párjával járt itt 45 Alapvetően nem rajongunk az állatkertekért, a bezárt, természetes élőhelyüktől távol élő állatok látványáért, de ma már az állatkertek az új, ún. élőhely- típusú elhelyezéssel igyekszenek oldani ezt a problémát.
Aztán elfogadhatóbbá teszi még számunkra ezen intézmények létét mondhatni, sajnos az is, hogy tudjuk, számos faj fennmaradását szinte már csak így remélhetjük, és ezt a nemzetközi fajmentő tenyészprogramokban való aktív és sikeres részvétellel a magyar állatkertek is segítik. És hát korunknál fogva már nem vállalkozunk olyan távoli utazásokra, amelyeken természetes élőhelyeken láthatnánk számunkra egzotikus állatokat, így marad az időnkénti állatkert-látogatás, főként, amikor olyan programokat kínálnak, ahol kicsit közelebb lehet kerülni a bentlakókhoz valamiképpen. Most például Debrecenben:
Mi eddig legfeljebb a létéről tudtunk ennek az állatkertnek, készülve viszont erre a látogatásra kiderült számunkra, hogy a Zoo Debrecen a vidéki állatkertek sorában elsőként nyitott meg: 1958 óta várja vendégeit! A Nagyerdő fái között megbújó állatkert nem nagy, mégsem tűnik zsúfoltnak, annak ellenére, hogy igen sok állat él itt, köztük ritkán látható egzotikus fajok is, így például gyűrűsfarkú makik, fehérkezű gibbonok, ázsiai oroszlánok. Az állatkert 1961-től összevonva működik a Vidámparkkal, Nagyerdei Kultúrpark néven. De mivel most, a téli időszakban a vidámparki rész nem üzemel, mi ebből a közösködésből semmit nem tapasztaltunk. Főként gyerekeknek, gyerekes családoknak szóló szünidei programon voltunk tegnap a Debreceni Állatkertben, de meglepő módon nem is voltak sokan, és inkább iskoláskor alatti kicsikkel jöttek a szülők az Állatok Karácsonyára. (Lehet töprengeni az okokon: A nagyobb gyerkőcök ülnek otthon a kütyüjeikkel és/vagy túl drága a belépőjegy ahhoz, hogy a szülők kimozdítsák a gyerekeket otthonról, ha már úgysem akarnak kimozdulni. . . )
Mindenesetre mi nagyon lelkesen mentünk és nem is csalódtunk, remekül éreztük magunkat az állatokkal és gondozóikkal. Már hosszú évekre visszatekintő és egyik legszebb hagyománya ennek a kis állatkertnek, hogy december 27-én Állatok Karácsonyát tartanak, amelyen a náluk élő 200 faj 900 egyede és az őket támogató lelkes állatkertbarátok egyaránt kitüntetett figyelmet kapnak. A program lényege ugyanis: az állatok közönség előtti ún. látványetetése és egyúttal az állatgondozók személyes tájékoztatója gondozottjaikról, az egyes egyedek ún. örökbefogadóinak pedig szülői értekezletet is tartanak. Minket meggyőztek, hogy érdemes máskor is meglátogatni őket! Érdemes hát az állatkert jövő évi programjait is figyelni, mert számos alkalommal tartanak a mostanihoz hasonló vadállat-közeli bemutatókat.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2022. december 19.a párjával járt itt 45 Érdeklődésünkre a szálloda recepciósa ajánlotta, hogy a Smarniba menjünk vacsorázni. A név alapján voltak kicsit fenntartásaink, hogy ez valami egyszerű, házias étkezde lehet, de az egész napos kastélybeli programok után már fáradtak voltunk, a hideg is egyre erősödött, és ide csak át kellett sétálni a főút másik oldalára.
Már ahogy közeledtünk, nőtt a hely iránti bizalmunk, mert egy hajdani gazdasági épületnek kinéző nagyobb házat láttunk igényesen, stílusosan felújítva. Az ablakokon benézve pedig már nem volt kérdés, hogy: Itt a helyünk! Szerencsére kaptunk is egy kétszemélyes asztalt és nagy figyelmet, szakszerű, gyors kiszolgálást! És élveztük a hely megnyugtató eleganciáját, mellettünk a szépen díszített karácsonyfa látványát. Az étlap kicsit meglepő, leginkább a főételeket nézve, mert nem hosszú a kínálati lista, valahogy mégis vegyes képet mutat, nemigen tűnik valamely koncepciót követőnek, és a sokak által nem kedvelt halételeken túl nem különösebben minőségiek az alapanyagok. A párom például szereti a borjú bécsit, itt viszont rántott malackarajt kínálnak. . . Viszont a szarvas ragulevest tökéletesnek ítélte. Én pedig nagyon elégedett voltam a tépett marhaburgerrel, már régen szerettem volna ilyet enni valahol (igaz, a hamburgerzsemlét nem ettem meg, az ugyancsak feltálalt házi steak burgonyát finomabbnak találtam). És a befejezésül választott répatorta! Tegyük hozzá: erősen újragondolva! No, az maga volt a csoda! És ami nekünk külön sokat számít, hogy a vacsorához Takler Merlot-t ihattunk! Majdhogynem aranyárban mérik, de étkezéshez nekünk ez a kedvenc.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2022. november 28.a párjával járt itt 45 Vonatindulás előtti gyors és késői ebédre tértünk be ide, és ezen a szinten rendben lévő a hely. A kínálat nagyon hasonlít a Szent István körúton lévő Szeráj Éttereméhez, ezért itt is a bevált zöldséges csirkeragut kértük bulgur körettel.
A húskockák csirkemellből voltak, így a finom szaft ellenére is olyannyira szárazak, hogy abból meghagytunk néhányat, de egyébként elfogyott a nem is kis adag ízletes étel. Én még itt is kértem egy mézben úszó diós baklavát, ez is hozta szokásosat. A hely honlapján azt írják, hogy több mint 500 nm-en, 70 asztallal, közel 300 ülőhellyel várják a vendégeket, így ez a legnagyobb a magyarországi török éttermek közül. Lehet, tényleg jó nagy az étkezőterülete, mégsem hat kellemetlen hodálynak. Talán azért is, mert rendkívüli tiszta, rendezett a helyiség. Szokás mégis az ilyenekre azt mondani, hogy olyan mint a menza. . . Szerintem meg bárcsak ilyen lett volna, lenne minden menza!
3Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. november 10.a párjával járt itt 55 A Szent Dömötör napi behajtási ünnephez csatlakozva október 22-én idén is megrendezte a Hortobágyi Nemzeti Park a Darufesztivált. Legfontosabb elemének mondhatjuk, hogy Daruszobrot, egy több madárból álló szoborcsoportot avattak a nemzeti park látogatóközpontja előtt, Győrfi Sándor Kossuth-díjas karcagi szobrász és alkotótárs fia művét.
Talán még most, 2-3 hét múltán is ez az ország legújabb köztéri szobra. Nagyon megkapó alkotás a felszálló, táncoló és ezt figyelő darvakról. Különösen mert mi nagyon szeretjük ezeket a szép nagy madarakat, most is láttunk szerencsére sokat a gyülekező helyükön. A szoborcsoport, ha megfelelő ez esetben az elnevezés, logikusan kapta elhelyezését Hortobágy település központjában a Látogatóközpont bejárata előtt, ám mégsem szerencsés, mert ha üres is a térség, nincsenek ott bóklászó látogatók, akkor is úgymond zajos a kép, túl sok látványelem tolakszik a szemünk elé, a darvak köré. Így viszont ösztönösen közelebb mennek a nézők a bronzmadarakhoz, kedvük támad meg is simogatni őket, mert annyira kedvesek.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. november 7.a párjával járt itt 55 A Szent Dömötör-napi Behajtási Ünnepen voltunk a Hortobágyon 2022. október 22-én. Természetesen már máskor is jártunk a nagy pusztán, és láttuk a Kilenclyukú hidat. De ez most egészen más volt! Az őszi borult időben maga a fehér híd is különösen látványos volt.
Délután 2 órakor pedig megkezdődött a Behajtási Ünnep, amikor is a pásztorok áthajtják az állataikat a Kilenclyukú hídon, mint hajdan, amikor a hideg idő beálltával terelték be őket a téli szállásra. A híd tehát mintegy főszereplő lett az attrakcióban, de legalábbis a nagy látványosság jól érzékelhető sajátos színhelye: rackajuhok, csikósok a nóniusz lovakkal, bivalyok és szürke marhák vontatta szekerek vonultak át az izgatott nézősereg sorfala között a most szűknek látszó hídon. Más volt ez, nagyon más, mint néhány pillanat alatt átautózni egy közlekedési létesítményen, legyen az bármily különleges is! Mert az! Különleges.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. október 11.a párjával járt itt 55 A Hősök ligete a város legrégebbi parkja, amelyet az idén újítottak fel, így ma már egy nagyon is rendezett, ápolt kis zöld sziget ez a Fő út mellett, a hajdan kocsmadombnak nevezett enyhe emelkedésű szögletben. A köznapi elnevezést magyarázó épület, a régen Cifra csárda optikailag is jó lehatárolja a helyet, még inkább meghitté téve a parkot.
A liget három emlékműnek is helyet ad:
- Mivel korábban ez a rész számított a falu központjának, itt áll 1922 óta az I. világháborúban elesett vecsésiek előtt tisztelgő Hősi emlékmű. Szinte minden településen található ilyen háborús emlékmű, többnyire meglehetősen jellegtelen műkőoszlopok. Ez azonban szobrászati értékkel bír, ezért is úgy tartják számon, mint Vecsés első köztéri szobrát. Alkotója domborművet faragott rá, megmintázva a jelenetet, amint a háborúba induló katona a családjától búcsúzik. - A Róder Imre emlékoszlop, az 1937-ben felállított második itteni köztéri alkotás is jóval igényesebb megjelenésű a szokásosnál. A Vecsési Hitelszövetkezet alapítójának emlékét őrző bronz dombormű ugyanannak a Branczeiz János szobrászművésznek az alkotása, aki a világháborús emlékművet is készítette. - Legmegrázóbb viszont a legújabb itt elhelyezett műalkotás, a 2019-ben felavatott Málenkij robot című szoborcsoport. Nem tudok róla, hogy bárhol másutt az országban lenne olyan köztéri műalkotás, amely a II. világháború végén Szovjetunióba kényszermunkára hurcolt embereknek állítana emléket. Vecsésről 1945 januárjában több mint 300 civilt vittek el kényszermunkára, zömmel sváb/német nemzetiségieket. Az
Oláh Katalin Kinga által süttői mészkőből faragott alkotáson kis batyujukat vivő civileket terel a fegyverét rájuk szegező szovjet katona. Szívfájdító!
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2022. október 9.a párjával járt itt 45 Sok évvel ezelőtt, amikor megnyílt, új volt ez az étterem, a környéken dolgoztam, és szerettünk ide járni a kollégáimmal. Aztán elkerültem innen, de a múlt héten arra jártunk a párommal, és erősen kései ebédidőben betértünk enni valami keveset. A hajdani kedvenceim még mindig kaphatóak!
Így zöldséges pulykaragut ettünk rizzsel mindketten, én még utána egy diós baklavát is. És minden ugyanolyan ízű volt, mint régen! Ízlett! Dicséretükre legyen mondva, hogy a kora délutáni időpont ellenére még teljes választék volt a pultokban, és a kiszolgálás ugyanolyan kulturált, korrekt, mint a nyitás után. Mivel nem akartunk nagyon beebédelni, óvatosan megkérdeztem, kaphatnánk-e kis adagot a raguból, és minden további nékül kiszolgálták. De azért jobb lenne ezt a lehetőséget ki is írni. És ahhoz képest, hogy kisadagokat ettünk, ma már ez a hely sem mondható kifejezetten olcsónak. De mindent egybevetve, ha legközelebb éhesen arra járunk, biztosan betérünk hozzájuk.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
3Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2022. október 9.a párjával járt itt 55 Vecsés legnépszerűbb látnivalója minden bizonnyal a Bálint Ágnes Emlékház, hiszen az írónő meséin nemzedékek nőttek fel. A Futrinka utca lakói, Mazsola malac, Manócska és Tádé, Frakk és a macskák, Kukori és Kotkoda meg a többi mesefigura sokunk közeli ismerősei a gyerekkorból.
És Bálint Ágnes nemcsak a most is olvasott könyveiben juttatta el olvasóihoz humorosan bölcs meséit, hanem mert ő volt a Magyar Televízió első gyermekműsor-szerkesztője, a magyar gyermek- és ifjúsági televíziós-műsorkészítés egyik megalapozója, a televíziós mesék műfajának megteremtését is neki köszönhetjük. Most pedig még az is időszerűvé teszi a ház meglátogatását, hogy az idén van Bálint Ágnes születésének 100. évfordulója. Az emlékházat a család alakította ki és egy alapítvány működteti Vecsésen abban a lakóházban és kertjében, ahol az írónő több mint 60 évig élt és alkotott. A régi ház önmagában is helytörténeti érdekesség, hiszen a 19. század második felében az Andrássy grófok vadászházaként épült. Az épületben a hangulatos eredeti berendezés és a sok-sok mesefigura elvarázsolja, elbájolja a visszarévedő felnőtteket és a mai gyerekeket is. Az udvarban szabadtéri játékok és meseházak várják a gyerekeket, és alkalmanként bábelőadásokat is tartanak. Így volt ez most is, amikor a Káposztafeszt alkalmából ott jártunk. A házban bent nem szabad fényképezni, ezért csak külső fotóim vannak. Egyéni látogatók számára az Emlékház márciustól novemberig minden hónap első vasárnapján 10. 00-17. 00 óráig nyitva tart.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2022. augusztus 29.a párjával járt itt 45 Buszmegállók, taxiállomás, villamossín és a Klinika főbejárata - ilyen környezetben áll 1984 óta Varga Imre szobrászművész Professzorok című szoborkompozíciója a forgalmas Nagyerdei körúton.
Érthető, mégsem igazán szerencsés elhelyezkedés ez, annak ellenére sem, hogy az Orvostudományi Egyetem (Debreceni Egyetem Orvos-és Egészségtudományi Centruma) tetszetős főépülete előtt áll, és a figyelmet a két férfialak körül elhelyezett magas krómacéloszlopok is az alkotásra kellene, tereljék. Az egyetemre igyekvő diákok és a klinika betegei, az őket látogatók nemigen vetnek pillantást a két csüggeteg bronzalakra; valószínűleg a debreceniek többsége sem tudja kik ők, és miért éppen itt áll a szobruk. A kompozíció Sántha Kálmán agysebész, akadémikus és Kettessy Aladár szemész professzorok alakját idézi, amit jó lett volna valahol jelezni a kiterjedt talapzaton. Ezt a talapzatszerűséget egyébként is érdemes lenne felújítani, mert ottjártunkkor (2022. ápr. végén) úgy nézett ki, mint egy lepusztuló tyúkól padlózata. Egyébként mindkét professzorról van benn a Klinika területén, a szoborkertben is, a Varga műtől lényegesen eltérő stílusú alkotás. Akit érdekelnek a debreceni orvostudomány, a klinikai oktatás jeles személyiségeinek többnyire bronz mellszobrai, annak érdemes besétálni a Klinika területére, és ott az ápolt parkban ezeket megtekinteni.
Milyennek találod ezt az értékelést?
289 értékelés / 29 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.