Érdekes
2024. szeptember 29.a párjával járt itt 45 Kerültük el Veszprémet, hogy haladjunk, nem is terveztünk megállni szálláshelyünk, Csór előtt, de egyszer csak megláttuk az útjelző táblán Öskü nevét. Beugrott, hogy hoppá, itt van egy híres kerektemplom. Gyorsan letértünk a 8-as útról, hogy megnézzük. Dombon van, az igaz, de annyira mégsem magasan, hogy ez alapján találtuk volna meg a faluban.
Kellett a telefon térképes segítsége is. Aztán ott emelkedett felettünk ez a különös építmény, a rotunda, vagyis egy önállóan álló kör alaprajzú templom kupolatetővel. Nem készültünk a megtekintésére, nem olvastunk róla előzőleg, de szerencsére lenn a dombocska aljában van jó tájékoztató tábla. Futotta rá a 10 évvel ezelőtti felújításhoz kapott 11,5 millió Ft közpénz-támogatásból. A kiírásból megtudható, hogy ez az Árpád-korabeli építmény valójában nem is kerektemplom, hanem enyhén ovális alaprajzú. Legyen. Mindenesetre nagyon látványos. Katolikus templomként szolgált 1848-ig, az új plébániatemplom felépítéséig. Most kápolna az építmény egyházi státusza, így nincs itt rendszeres misézés. Ezért is jogos Ugor kolléga morgolódása, hogy belül nem lehet megnézni, mert legalább misék előtt be lehetne osonkodni. Azonban évente csak kétszer tartanak itt szentmisét, a kápolna védőszentje, Keresztelő Szent János és Szent István király ünnepén. De a tájékoztató szövege szerint komolyzenei hangversenyeket is szoktak itt rendezni. Ilyenre azonban erre az évre nem találtam a neten információt. Körbesétálja hát a dombot, majd fenn a templomot a látogató, és azzal vigasztalja magát, amit ugyancsak leírnak neki. Eszerint a templombelső meglehetősen puritán, értsd, nem sok látnivaló van ott, mert az eredeti barokk berendezés már nincs meg. És fentről azt is láthatjuk, hogy lenn a faluban van két templom is, egy katolikus és egy evangélikus. Nem maradnak hát egyházilag gondozatlanul az ilyenre vágyó lelkek.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2024. szeptember 29.a párjával járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Csór egy nagyobbacska község, az idegenforgalmi fővonalaktól nem is messze, mégis alig ismert. Pedig közel van ide Székesfehérvár a maga rengeteg látnivalójával, és nem egy híres-neves kastély is könnyen elérhető innen. Mi is azért választottuk dunántúli barangolásunk utolsó pihenőhelyéül a Fiastyúk Udvarházat, hogy hazaútban megnézzük a közeli Nádasdladányon a Nádasdyak kastélyát.
De mondhatjuk, hogy már előzőleg egy kisebb kastély lakói voltunk, az udvarház ugyanis még szerény megnevezés is a Fiastyúk-háznak. Megérkezik a fáradt utazó, és megpillantja a kicsinyke magaslaton a fantasztikus épületet. Lenyűgöző a látvány! Közelebb menve aztán minden lépésnél kiderül, hogy ez a hely a legapróbb részletekig magas minőséggel van stílusban tartva. Elkerülendő a lépcsőzést, földszinti superior szobát foglaltunk, és kaptunk egy valóban szuper, tágas lakhelyet a pihenésünkhöz. Hatalmas szoba előszobával, fürdőszoba jókora káddal, külön WC-helyiség. A szobában békebeli hangulatú kovácsoltvas ágy és hármas osztatú nagytükör. És a legkedvesebb fogadtatás személyesen az értékesítési igazgató részéről. Aki olyan reggeli kínálattal várt bennünket, ami méltó koronája volt itteni rövid tartózkodásunknak. Majd sétálgattunk még egy kicsit a ház körüli biokertben, ahol a füge már beérett, hamarosan a gránátalma is megérik. Sajnos a ház nagyon jó hírű konyhájának főztjét nem kóstolhattuk meg, mert mi hét elején jártunk ott, az étterem pedig csak hétvégén működik. De talán majd máskor! Mert már amikor eljöttünk, azon töprengtünk, legközelebbi kirándulásaink valamelyikébe hogyan tudjuk ismét beilleszteni a Fiastyúk Udvarházat.
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2024. szeptember 28.a párjával járt itt 35 Őrségi kóborlásaink során vasárnapi ebédre kerestünk helyet, és a Berek Halászkertet ajánlották a Tökfesztivál egyik rendezvényén, mert náluk már elfogytak a népi étkek. Megérkeztünk hát a Bajánsenye határában lévő helyre, és csupa idilli szépség vett körül bennünket.
Nem is annyira kicsi tó, partján lovak legelésznek, hatalmas fák, nyár végén is szép zöld környezet. Az étterem épülete ízlésesen fából ácsolt, hatalmas ablakokkal. Mi mégis inkább kinn ültünk le az egyik filagória alatti asztalhoz, hiszen kellemes, jó idő volt. Jött is hamar egy fiatalember, kérdezte, milyen italt kérünk. Mondtam, hogy mivel az étterem parkjában több Zipfer sört reklámozó lámpát is láttam, azt szeretnék. Hát az nincs. . . Nem baj, hozzon, ami van. Az ételt már egy ifjú pincérnőnél kellett rendelnünk, aki végtelenül kedves és szolgálatkész volt. Eddig hát mindennel elégedettek lehettünk. Csak hát egy étterem megítélésében mégiscsak az ételek minősége a legfontosabb, és itt ezzel nem minden volt rendben. Kértem egy kis adag vasi pecsenyét. Kaptam egy kicsontozott karaj nagyságú húst, ami minden köret nélkül, magában kerül náluk 2000 forintba. Nem lett volna ez gond, ha a konyhán nem cipőtalpat rejtettek volna a paprikás panírba. Sikerült ugyanis a húst úgy 2-3 milliméteres vékonyságúra kiverniük. Nem nevezném a vendég szempontjából kifejezetten jó ár-érték aránynak az ügyletet. . . A párom korhely halászlét rendelt, amin vastag, piros paprikás zsírréteg úszott. Nem igazán gusztusosan. Ráadásul a kanalat alámerítve a zsírnak kiderült, hogy sem tejföl, sem citrom nem járta meg a levet. Külön kellett kérni. Kapott tejfölt és két olyan félbevágott, kicsi és vékony szeletke citromot, amivel semmire sem ment annak érdekében, hogy korhelyesítse a halászlét. Ha már a szakácsnak nem sikerült!
2Ételek / Italok
4Kiszolgálás
5Hangulat
3Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kiváló
2024. szeptember 28.a párjával járt itt 55 Őrségi túránk előtt hosszan keresgéltem itt is, más oldalakon is, hogy majd hol ebédeljünk. Meglehetősen vegyes értékeléseket találtam a vidék éttermeiről, ezért igencsak megörültem, amikor valahogyan rábukkantam a neten Eszti Falusi Vendégasztalára. Éppen hirdette is, hogy az Őrségi Tökfesztivál előtti napon nála lesz ebéd.
Nyomban meg is rendeltem kettőnknek az étkeket. Hosszú autózás után fáradtan, kiéhezve megérkeztünk a szép zöld világ végének tetsző helyre, ahol néhány vendég már jóllakottan állt fel az udvaron lévő asztaltól. Váltottunk néhány kedélyes, vidám mondatot, majd egyedül maradtunk Esztivel. Bár én szívesebben nevezem őt Esztikének a kedvessége, szívélyessége és a kitűnő főztje okán. A fáradt vándornak legjobb étek a tartalmas, meleg leves, ami itt természetesen tökkrémleves volt pirított tökmaggal. Akkora tállal, hogy én nem is tudtam vele megbirkózni, pedig igazán ízlett. A leves után jöttek a húsételek, amelyek finomak voltak, és a vidék egyik specialitásával, a népszerű dödöllével körítettek. Így kezdődött, nagyon jól az őrségi kirándulásunk. Esztike, köszönjük!
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
5Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2024. szeptember 28.a párjával járt itt 45 El tudom képzelni, micsoda őrült forgalom van itt a nyári főszezonban, de mi szeptember második felében voltunk a Mustafa Étteremben. A kissé hűvösödő ősz elején sok étterem már nem is volt nyitva a kikötő, a Balaton-part közelében, ezért a lenyugodott, békés hangulatban az itt sétálók leginkább a Mustafába tértek be ebédelni, vacsorázni vagy csak egy italra.
Nekünk viszont a Mustafa ennél több volt, mert gyakorlatilag egybeépült a szálláshelyünkkel, a Villa Marina Inn-nel, és a reggelit ebben az étteremben kaptuk. Nem kifejezetten reggeliztető hely, de korrektül megoldották. És ha már úgyis idekötődtünk, egyetlen Siófokon elköltött ebédünkre is hozzájuk tértünk be. Széles az étlap választéka, hiszen az Újházi tyúklevestől a gyros-tálon át a pizzákig sok mindent kínálnak. Mi egy kemencés csirkesültet és egy rablóhúst rendeltünk. Rendben volt mindkét étel, csak az a szokásos magyar éttermi probléma adódott itt is, hogy a friss, esetünkben görög saláta délutánra már nem igazán friss. Az ételárak elfogadhatóak, csak a 3 dl-es pohár csapolt Dreher sörért tartottuk kicsit soknak a 850 forintot. De ezért is kárpótolt bennünket, hogy az étterem, a terasz hangulatos, jó volt ott ücsörögni. Örültünk, hogy a Mustafa még nyitva volt ebben az utószezonban.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2024. szeptember 28.a párjával járt itt 35Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Huhh! Nem voltam még ilyen helyzetben, így nem is nagyon tudom, hogyan értékeljem a dolgot. Leírom: Országot átszelő utazásunk közben, az itteni jó véleményeket olvasva, tértünk be a Tulipán Étterembe ebédelni, kicsit szusszanni is. A hangulatos, mondhatni elegáns üvegezett teraszon ültünk le, a kellemes modorú pincér máris hozta a hideg italainkat, és végig nagyon profin szolgált ki bennünket.
Az ízletes, szakmailag igényesen, sőt kreativitással elkészített ételek is gyorsan az asztalunkra érkeztek. Az ár-érték arány is rendben volt. Eddig volt hát a JÓ. Ebéd után, már az épületen kívül jutott eszembe, hogy a még megteendő hosszú autóút előtt jó lenne elmenni a mosdóba. A falon kívülről van is egy iránymutató tábla, hogy merre kell menni a WC-be. Követtem az irányt, és eljutottam az épület másik végébe, ahol, azt hiszem, a büfének nevezett részleg üzemel. Másféle környezet, mint az étterem, de itt még nem fogtam gyanút. Bementem a nőket szolgáló legkisebb helyiségbe. Nem kellett volna! Nagyon nem! Én még vendéglátóipari egységben, még ha az büfé is, nem láttam ilyen mocskot, gusztustalanságot, mint ami itt az ajtón volt. Bár az egész kis helyiség nem volt kulturáltnak nevezhető. Nem is írom le, hogy az ajtó belső oldalán, az általános kosz közepette látható folt keletkezéséről mit gondoltam. De fotón megmutatom. Még ha ez itt nem is az étterem mosdója volt, hanem a büféé, akkor is RÉMES! A többi az illetékes hatóság és a takarítók dolga. Kellene legyen. . .
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
2Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 14., csoporttal járt itt 45 Szervita tér, Szervita templom Budapest Belvárosában. A szavakat, a neveket ismerjük, de kik is voltak a szerviták, azt kevesen tudják, tudjuk. Ezért hát nemrégiben örömmel fizettünk be egy vezetett templomnézésre, hogy megtudjuk a választ. Ám ennél is jóval többet tudtunk meg kitűnő idegenvezetőnktől.
A Szervita Rend, vagy más néven Szűz Mária szolgái, Szűz Mária tiszteletére alakult rend, amelynek elsődleges feladata e hódolat terjesztése. A rendet hét fiatal firenzei nemes alapította 1233-ban, Nagyboldogasszony ünnepén. A hetes szám és a rend címerének ábrázolásai végig is kísérték templomi sétánkat. A Szervita Szerzetesi Rend Pest város török uralom alóli 1686-os felszabadulása után kapott engedélyt, hogy templomot és rendházat építsen azon a telken, ahol addig egy török mecset állt. A templomot és a kolostort 1732-ben fejezték be. Máig csak a templom épülete maradt fenn, amelyet közintézmények és irodák vesznek körül. A templomot pedig egy szokványos katolikus plébánia kezeli ma már, nem a szerviták. Belépve a templomhajóba kis híján visszahőköltem, nehezen viselem a tömény késő barokkot, de hát erre fizettünk be. És a számomra nyomasztó túldíszítettségben felfedezhettünk számos érdekességet:
A nagy oltárkép a főoltár fölött Szent Annát ábrázolja a gyermek Szűz Máriával és Szent Joakimmal. Szent Anna a templom védőszentje. Szent Anna ugyanis a szigorú vallási szempontok szerint nem igazolt hagyományok alapján Szűz Mária anyja volt, így került hát ide, a Szűz Máriát dicsőítő rend templomának főoltárára. Az egész templomhajóban az ismert Pieta szobron kívül talán nem is láttunk más Jézus ábrázolást, ami meglehetősen szokatlan egy katolikus templomban. Itt Szűz Mária a főszereplő. No meg abban is párját ritkítja a szerviták temploma, hogy a hajdani, olvasni jobbára nem tudó hívek szórakoztatva történő okítására több szemléltető elemet is alkalmaztak. Szent Peregrin például falba épített diorámában mutogatja daganatos lábát, amely nyavalyából csodálatos módon kigyógyult, így lett a fekélyes és daganatos betegek védőszentje. Természetesen itt sem hiányozhat a freskó, melyen Szent István királyunk felajánlja a Szentkoronát Szűz Máriának, van aranyozott szobor is Szent Istvánról. Vagyis megvan minden, ami kell egy ilyen helyen. . . Sőt, több is. Mert a szentélyben két oltár is van: az új módi szembe-oltár mögött megőrizték a hajdani háttal misézés oltárát is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. szeptember 12.a párjával járt itt 55 Debreceni Református Kollégium, a magyar református oktatás fellegvára évszázadok óta, 1538 óta áll a mostani helyén. Hatalmas, tiszteletet parancsoló épülete ma is az oktatást szolgálja, ugyanakkor a dicső múltnak is többrétegű múzeumi kiállításokkal állítanak itt emléket.
Amikor nemrégiben ott jártunk egy szombaton, éppen aznap tartották az évtizedekkel ezelőtt végzettek jubileumi diplomaosztási ünnepségét. Ezért nem tudtunk minden kiállítást megnézni. A régi könyvtárra és az Oratórium megtekintésére volt időnk. A Kollégium könyvtárába szüntelenül gyűjtögették a mindenkori haladó tudomány legértékesebb alkotásait, s ezzel a művelt világ legjelentősebb tudományos gyűjteményei sorába emelték. Az Egyházkerületi Nagykönyvtár, műemlékkönyvtár azonban nemcsak 600 ezer kötetes állománya miatt csodálandó, hanem a szépségéért is, nem véletlenül szerepel a Világ legszebb könyvtárai című kötetben. A nagyteremben azonban nemcsak a polcokon sorakoznak a régi könyvek, hanem a polcok előtti kiállító vitrinekben is főszereplők, ahol egy jól összeállított tárlattal mutatják be a könyvkötészet hajdani technikáit. Könyveket szerető látogatóknak tehát többszörös az élmény. Az imaterem, az Oratórium két alkalommal is fontos történelmi helyszín volt. Itt tartotta a magyar országgyűlés képviselőháza üléseit 1849. január 9-étől 1849. május 31-éig. A nagy nevek táblácskáit ma is megtalálhatjuk a padokon. Majd amikor másodszor is az ország fővárosa lett Debrecen, itt szintén az Oratórium falai közt alakult meg 1944. december 21-én az ideiglenes nemzetgyűlés.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 10.a párjával járt itt 45 Éveken át néztük buszból, autóból, amikor elhaladtunk mellette, mint pusztul egy bájos kis katolikus kápolna Szolnok belvárosában. Aztán 2009-ben örömmel láttuk, hogy egy teljes körű rekonstrukciónak köszönhetően felújították nemcsak a barokk kápolnát, hanem annak környezetét is. De nem tudtunk róla semmit, még azt sem, hogy mi a neve a kis épületnek.
Gyanítom, sokan vagyunk így ezzel. Mostanában viszont gyakran van programunk vasárnap délelőtt a megyeszékhelyen (pl. Helyi termékek vására), így már bele tudtuk illeszteni a napba a kápolna déli mise előtti megtekintését. A most vasárnapi látogatás során, majd utánakeresve a neten, sok minden kiderült róla. A mintegy 75 éve műemléki védettség alatt álló szakrális építmény az Ady Endre és a Kápolna utca kereszteződésénél a Xavéri Szent Ferenc-kápolna, amelyet 1733-ban építettek mintegy fogadalmi jelleggel a pestisjárvány emlékére. Az 1700-as évek elején vissza-visszatérő pestisjárvány sújtotta a lakosságot az országban, ami nem kímélte Szolnok lakóit sem. Ebben a reménytelen helyzetben az emberek Xavéri Szent Ferenc segítségét kérték, akihez már halálától, 1552-től nagy bizalommal fordultak a ragályos betegségektől rettegők. Xavéri Szent Ferenc ugyanis elsősorban mint a pestisjárványok csodatévő elhárítója volt ismert. A járványtól megszabadulva Szolnok város lakói Xavéri Szent Ferenc tiszteletére és a járványban elhunytak emlékére emelték 1733-ban ezt a kis kápolnát, még torony nélkül. A hely akkor a város határain kívül esett, ahová a szörnyű járványban elhunytakat temették. A város terjeszkedése folytán azonban ma már a központban van. 1749-ben a megyés püspök engedélyével a szolnokiak megfogadták, hogy december 3-át, Xavéri Szent Ferenc elhunytának napját Szolnok fogadalmi ünnepévé szentelik és évente munkaszüneti nappal megünneplik. Ez az évszám látható a bejárati ajtót övező külső kőkereten, tehát az nem az építés éve. Az 1831. évi országos kolerajárvány után pedig 1832-ben Szolnok város bírája, vezetői és közönsége a város védőszentjévé, patrónusává választotta Xavéri Szent Ferencet. A kápolna a századok során többször is rendkívül rossz állapotba került, de időről időre megújulhatott, majd műemléki védettségének köszönhetően az Ady Endre út kiszélesítésekor és kiegyenesítésekor megmenekült a lebontástól. A 2009-ben végrehajtott felújítás eredményeként pedig egy jó állapotú csöppnyi kis imatérbe léphettünk be, ahol a misére várakozóan imádkozó asszonyok egyike szívélyesen fogadott bennünket, váratlanul beeső nézelődőket, és igyekezett minden benti értéket megmutatni. Köszönet érte! És hogy a szerény kis műemlék, az egyik legrégebbi szolnoki épület sorsa továbbra is gondos kezekben van, azt biztosítja, hogy bekerült a Szolnoki Értéktárba és hogy a Xavéri Szent Ferenc Kápolnáért Alapítvány fő célja a felújítást követő fenntartása és a Kápolna működtetése.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. szeptember 9.a párjával járt itt 55 A Debreceni Zsidó Hitközség Magyarország legnagyobb vidéki zsidó közössége, ehhez illően egy szépen felújított, a vallási és közösségi hagyományokat példaszerűen működtető orthodox zsidónegyedet találtunk a Pásti Utcai Orthodox Zsinagóga köré építve.
A debreceni ortodox közösség késő eklektikus stílusú zsinagógáját 1894-ben adták át hivatalosan, a történeti városközpont közvetlen közelében. A következő évtizedekben e körül épült fel a rituális fürdő (mikve), a téli imaház és a vágoda. Mindezek együttesen ma is jó állapotban megtekinthetők, talán egyedüliként, de mindenképpen ritkaságnak számító módon az országban. A műemlékké nyilvánított zsinagógában 2015-ben nyitotta meg kapuit a debreceni zsidóság történetét, a zsidó vallást és hagyományokat bemutató kulturális-turisztikai központ. Udvarán alakították ki a Holocaust-emlékhelyet a vészkorszak debreceni áldozatainak emlékére. A betonból és fémből készült emlékfalra a Holocaust több mint hatezer debreceni zsidó áldozatának nevét vésték be. Olyanokét, akik munkaszolgálat közben, koncentrációs táborokban vagy a gettóban veszítették életüket. Ez év májusában nevezték el a Pásti utcai zsinagóga előtti teret Debrecen korábbi főrabbijáról, Krausz Vilmosról, aki 1891-től 1921-ig szolgált a Debreceni Zsidó Hitközségben. Előzetes bejelentkezés alapján rendkívül szívélyes és szakszerű vezetéssel ismerkedhetünk meg a Pásti utcai zsidónegyeddel.
Milyennek találod ezt az értékelést?
289 értékelés / 29 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.