Érdekes
2024. szeptember 9.a párjával járt itt 45 A Medgyessy sétány szoborparkjában, az Ady-szoborral szemben található egy feltűnően jó szobor- kompozíció, amelyről még nem hallottunk, nem tudtunk korábban. Simán szobornak vagy éppen emlékműnek nevezni talán nem lenne pontos, ezért írom kompozíciónak.
Miután az Ady-szobrot, amely ugyancsak nem egyszerű mű, már alaposan megnéztük, átéltük, nem messze tőle észrevettünk egy másik figyelemre méltó alkotást. Egy bronz fej viszonylag magas posztamensen, mögötte robosztus könyvespolc áll, rajta súlyos könyvek. Kicsit már szürkületi este volt, amikor első alkalommal a nem különösebben gondozott parkrészletben bóklásztunk, így nem azonosítottuk rögtön, hogy kivel szembesültünk. Bevallom, a masszív könyvespolc alapján először Szerb Antalra asszociáltam, hiszen ő nemcsak író, de irodalomtörténész, műfordító is volt. Viszont nem volt kötődése Debrecenhez. Nem így Szabó Lőrincnek, akinek úgymond felnevelő városa volt Debrecen, és az ő emlékét őrzi itt a Nagyerdőben Schaár Erzsébet alkotása. Mert azt viszont azonnal felismertük a mű stílusáról, hogy Schaár Erzsébet művét találtuk meg. Vissza is mentünk másnap a fotókat elkészíteni. Szabó Lőrinc költő és Schaár Erzsébet szobrászművész, a maguk alkotói idején mindketten az adott kor jelentős művészének számítottak. Mára mindkettőjüket jobbára elfeledte az utókor.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. szeptember 9.a párjával járt itt 55 A debreceni Nagyerdő területén a városhoz kötődő jeles személyiségek szobrai állnak. A Medgyessy sétányon több jeles magyar író, költő szobrát találhatjuk meg. Ady Endre itteni szobra is Melocco Miklós alkotása, miként benn a városban is van tőle egy Adyt ábrázoló mű. Azt még nem láttam, a fotók alapján nem is érdekel különösebben.
Na de ez itt! Ez maga Ady, ahogyan áll a súlyos bronzalak nehézkes nagykabátba zárt tömbként, és néz szembe a saját halotti maszkjával. Ady rövidebb megszakításokkal 1896 őszétől 1899 végéig élt Debrecenben. Szülei unszolására érkezett ide, hogy jogot hallgasson a Református Kollégiumban. De persze a jogi tanulmányoknál jobban érdekelte a színház és az írás. Debrecen büszkén hirdeti, hogy két évig otthont adott a modern magyar költészet ikonikus alakjának, de nemigen hiszem, hogy Ady ugyanilyen nagyra értékelte volna az itt létét. Nem sok közös lehetett benne és a hideg, rideg cívisvárosban. A szobrot 1977-ben, a Kádár-korszak kellős közepén állították fel a Nagyerdőben, Ady Endre születésének 100. évfordulója alkalmából. Az évfordulós alkalom és a szobrász alkotói indíttatása esett egybe, hiszen, ahogy Melocco fogalmaz: a magyar költészetből ő áll hozzám a legközelebb. Ő tetszik a legjobban. - Hozzám is. Nekem is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 8.a párjával járt itt 45 Hosszú hétvégéztünk Debrecenben, mert most volt az Állatkertek Éjszakája, és mi szeretjük az ottani kis állatkertet a Nagyerdőben. Izgalmas volt, de hamar sötét lett és nagy lett a tömeg, így nem néztük végig a programokat. És mert az éjszakázás miatt ehhez a programhoz akartunk közel lakni, a Nagyerdőnek ezen a szállodai, szórakoztató negyed részén a Villa Hotelben töltöttünk három éjszakát.
Nem messze a szállodánktól és a híres-hírhedten drága stadiontól, van egy szökőkút, amelyről azt hirdetik, hogy esténként multimédiás ködszínházként szórakoztatja a nagyérdeműt. De sajnos, mi nem voltunk szerencsések, nem láttuk a műsort, pedig mindhárom ott töltött esténken kimentünk, hátha. Debrecennek vannak ilyen furcsaságai. . . Mindenesetre és minden estére a színes fényekkel megvilágított szökőkút játéka magában is kellemes látvány volt a medence partján ücsörögve. A tipegőköveken mi nem próbálkoztunk a vízen járni, de a gyerekek nagyon élvezték. Reggelente pedig, még a hűvösben kisétáltunk a közeli tavakhoz nézelődni. Itt még egészen ritka virágos növényeket is felfedeztünk a parkban a fák alatt.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 4.a párjával járt itt 45 Debrecen kulturális belvárosában, a híres Református Kollégium, a Déri Múzeum és mások közelében, tulajdonképpen a Kölcsey Kulturális Központtal összeépítve nyílt meg 2006-ban a már monumentális külseje miatt is feltűnő MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ.
A MODEM időszaki kiállításai esetenként nemzetközi hírnevet is szereznek, de mindenképpen a modern művészet hazai kedvelőit vonzó hellyé vált az intézmény az elmúlt közel két évtizedben. Anno, a megnyitása idején egy kedves grafikus barátom is részt vett itt egy kiállítás megrendezésében, és azt mondta örvendezve, hogy végre egy olyan hely, amely teljességgel alkalmas ilyen célokra. Mindezidáig nem volt alkalmam, hogy meggyőződjek állítása igazáról, de most egy különleges bemutató miatt a MODEM is bekerült debreceni hétvégénk programjába. A Los Angelesben élő török Refik Anadol, a kortárs művészet, a mesterséges intelligencia (MI) által generált varázsos installációk sztáralkotója először állít ki önállóan hazánkban, itt, a MODEM-ben. Anadol 32 m2-es LED-falat igénylő videómunkáját mutatják be, mely a 13. században élt Mevlana Rumi, perzsa költő, filozófus, tudós és szúfi misztikus emlékére készült. A kiállítás célja, hogy szemléltesse, hogyan lehet a digitális és a hagyományos művészetet egymással vegyítve magával ragadó élményt teremteni. Egy hatalmas, sötét terem egyik végében helyezkedik el a LED-fal, előtte mindössze három ülőke. Amikor mi a párommal ott voltunk, rajtunk kívül nem volt más a jókora térben, csak a két felvigyázó. Ha egyszerre több a látogató, akkor nem is tudom, ők állnak? Néhány perces csak a videó-összeállítás, de ahogyan a recepción a hölgy is mondta, ajánlatos legalább háromszor megnézni, hogy értsük egy kicsit. Jobb ezt ülve megnézni. A műről viszont nem kell itt írnom, nem is vagyok műkritikus, csupán a helyet minősítem. Azt a helyet, amely 18 évvel a megnyitása után is olyan, mintha csak pár hete kezdte volna el működését. Sivár, üres, nincs belakva. Hatalmas, fölöslegesnek érződő terek egy betoncsarnokban. Nem működő Zöld kincs nevű kávézó műfüves díszítményekkel. . . Lélektelen betonbunker.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2024. szeptember 4.a párjával járt itt 45 Hosszú hétvégéztünk Debrecenben, mert most volt az Állatkertek Éjszakája, és mi szeretjük az ottani kis állatkertet. Az éjszakázás miatt ehhez a programhoz akartunk közel lakni, ezért a Nagyerdő szállodai, szórakoztató intézményi részén a Villa Hotelben töltöttünk három éjszakát.
Magánvillának épült valamikor az 1930-s években, ahogyan van is még mellette két hasonló épület. Ezt igényesen felújították, berendezték és szállodaként üzemel, illetve van benne egy jó étterem is, a Krúdy, hangulatos terasszal, ahová úgy vettük észre a város polgári közönsége is kijár ebédelni, vacsorázni, esténként koktélozni. Mondhatni, a romantikus környezetben egy elegáns ékszerdoboz ez a kis szálloda, fantasztikusan berendezve. Leginkább a ritkán előforduló empire stílusúnak gondolom a bútorzatot, a mi superior kategóriájú szobánkban biztosan az volt. De mindenképpen rendkívül minőségi környezetben töltöttük itt a hétvégét. A Krúdy Éttermükkel korábban voltak nem a legjobb tapasztalataink, ami az étel milyenségét illeti, de ezzel most nem volt semmi probléma, finomakat ettünk, ittunk a teraszon. Nagyon szívesen adnék hát itt maximális öt pontot a szállodának, de több apró negatívum összeadódott egy pont levonására:
Alighogy megérkeztünk, fáradtan, éhesen lerogytunk a teraszon ebédelni. Így nem igazán volt kedvünk a kelletlen pincérrel megküzdeni, aki személyes sértésnek tekinti, hogy a vendég kérését teljesítendő neki meg kell mozdulnia. Szerencsére nem ő szolgált ki az egész ebédnél bennünket. Másnap, az első reggelizésünkkor a 10 óráig tartó reggeli időszakban fél 9-kor mentünk le az alagsori terembe. Jóformán semmi nem volt az asztalokon, szinte minden le volt pusztítva a kínálatból. Az álmatag ifjú hölgy, akinek a feltöltést kellett volna végeznie, kérésre, nagy nehezen, kimért lassúsággal hozott gyümölcsleveket, ennivalót. Szerencsére a következő két reggelen nem volt ilyen gond. A kánikulai melegben délelőttönként ismerkedtünk a várossal, múzeumba, kiállító helyekre jártunk. Így megfáradva ebéd után szívesen szunyókáltunk volna egy kicsit a kellemesen légkondicionált, kényelmes szobánkban. De nem lehetett, mert a késői ebédvendégek rendelésére valahol éppen alattunk kitartóan klopfolták a húst. Úgy tudjuk, valamikor késő ősszel felújítják a Villa Hotelt, ezidőre be is zárnak. Remélhetőleg ennek során megoldják a konyhai zajok terjedése elleni hangszigetelést is. Mert jönnénk még ide máskor is, összességében annyira tetszett itt nekünk.
4Személyzet
5Tisztaság
4Ár / érték arány
5Kényelem
4Szolgáltatások
5Étkezés
5Elhelyezkedés
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. augusztus 19.a párjával járt itt 55 Gólyaelengedéses Gólyaünnepet rendez a mostani, aug. 20-i hosszú hétvégi napokon a Hortobágyi Madárpark Madárkórház. A különböző sérülésekkel hozzájuk került és sikeresen meggyógyított gólyák közül összesen 80 madár nyeri vissza szabadságát. Mi az első napon voltunk, amikor elkezdődött az elengedés, az első hét gólya útra kelt a Nagyröpde melletti kunhalomról.
Ez volt a főpróba, és sikeres volt. Vadon élő társaik többsége az elmúlt napokban már elindult délre a Hortobágyról. De ahogy mentünk oda, az útközbeni gólyafészkek is üresek voltak. Ezért mondják régóta, hogy a gólya a legmagyarabb madár, hiszen augusztus 20. táján megy el tőlünk, és március 15. körül érkezik vissza. Két fontos nemzeti ünnepet köt hát össze ittlétével a fehér gólya. A szabadon engedésre előzetesen lehetett jelentkezni a Hortobágyi Madárpark - Madárkórház Alapítvány Facebook-oldalán, de mi nem voltunk olyan bátrak, hogy ezt merjük vállalni. Egy felnőtt gólya 3-4 kg súlyú, és a bezártság után szabadulni, repülni szeretne. Nem gondoltuk, hogy meg tudnánk tartani egy ilyen madarat és segíteni a levegőbe emelkedésben. Pedig hát a Madárkórház híres igazgatója, dr. Déri János mindenkinek, kicsinek, nagynak és a gólyáknak is segített. Mi mégis megelégedtünk azzal, hogy megnézzük a kirepülést. Nagy élmény volt! És amikor a gólyaröptetés sikeresen megtörtént, megtekintettük a madárgyógyítás, -gyógyulás folyamatait a Látványkórházban. Megjegyezve, hogy ma már némileg pontosításra szorul a bevezetőszöveg állítása, mivel bárhonnan fogadnak ellátásra szoruló madarakat, ha meg lehet oldani az odajuttatásukat. Tavaly több mint 7000 sérült madarat fogadtak és láttak el, természetesen nemcsak gólyákat.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. augusztus 16.a párjával járt itt 55 A Kazincy utcai ortodox zsinagóga a pesti zsinagóga-háromszög harmadik csúcsa, a Dohány és a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógák mellett a zsidónegyed harmadik, legkésőbb, az 1910-es évek elején épült nagy zsinagógája. A Korzózz Velünk szervezésében, nagyszerű történészi vezetéssel sikerült éppen a megfelelő sorrendben végigjárnunk, megnéznünk a három szépséges épületet.
Egyetemista koromban, a szocializmus idején laktam egy ideig a Kazinczy utcában, erről a zsinagógáról viszont legfeljebb félszavakat hallottam az ott élő nem zsidóktól. . . Nem is tudom, lehetett-e annak idején látogatni és voltak-e itt az ortodox közösségnek istentiszteletei. Minden bizonnyal voltak akkor is vallási összejövetelek itt, hiszen a Kazinczy utcában nemcsak egy zsinagógát épített az ortodox közösség, ez egy teljes épületkomplexum, egy ortodox-sziget. A templom mögött, egy zárt belső udvarból megközelíthetően, a komplex közösségi épületegyüttesben ugyanis van lakóház (községháza), zsidó iskola és egy 1920 óta működő kóser étterem, de még más intézmények is. Sőt az udvarban a vallási szabályoknak megfelelő esküvőt is lehet tartani az ehhez kialakított helyen. A zsinagóga homlokzata egyszerűségében, attól fogva hat monumentálisnak a beépíthető szűk telekméret ellenére. Az építmény belső díszítettsége viszont kifejezetten gazdag, a kor népies motívumokat felhasználó szecessziós stílusában. De nemcsak magyaros tulipán- és rózsamotívumok díszítik a falakat, hanem számos zsidó szimbólummal is megismerkedhet a látogató, Ebben nemcsak szakavatott vezetőnk, hanem egy ortodox vallású kísérőnk is segített. A képeimen azonban csak a mennyezet és a felső traktusok képe látható, mert lentebb felújítási munkálatokat folynak. Ez a program a nyári meleghez igazított rövid séták körébe illeszkedett. Hogy további kérdésekre is választ kapjunk, tovább ismerkejünk a zsidó kultúrával, szívesen elmennénk majd még a Kazinczy utcába, végigböngészni például a bejárati folyosó falaira kihelyezett archív fotókat vagy az őszi sátoros ünnep alkalmából.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Gyenge
2024. augusztus 11.a párjával járt itt 25 Az itt megadott név a hivatalos elnevezése a helynek, ami korrekt, de nem túl vendégvonzó. Nekem jobban tetszik, ami ki van írva a bejáratnál, hogy ez itt a Lélekfalatok Gluténmentes Cukrász Manufaktúra, meg hogy Mentes Sütemény és Kávéházikó. Kétségtelenül több ez a hely, mint cukrászda, hiszen mentes élelmiszereket is árulnak, mégis az ilyen sütikkel lettek népszerűek.
Bár mi mindenevők vagyunk, nem keressük kifejezetten az ún. mentes ételeket, de egy jó kis sütizős helyet Szolnokon már régen keresünk. Reméltük, hogy a Fincsi Free-ben megtaláljuk, hiszen nem baj az, ha egészséges is, ami finom. De sajnos, ez nem lesz a kedvenc helyünk! Ide többet nem jövünk! A szokványos cukrászati Mozart tortát általában szeretem, így itt is örömmel fedeztem fel a Mozart kockát, gondoltam, egy mentes-helyen csak könnyebb lehet, mint az eredeti. Hát nem. És nem tudom, miért, nem értek a sütikészítéshez. De már a felénél úgy éreztem, hogy tele vagyok tőle, nehéz, elnehezít, tömény. Ráadásul a hagyományos marcipán pótlására szolgáló rétegben valami természetellenes színű ételfesték, és gyaníthatóan aromával ízesített krém van. Azt írják a közösségi oldalukon, hogy ez cukormentes Szamos marcipán! Legyen, de akkor maradok az igazinál. Szívesen eszem a sütik mellé egy gombóc fagyit, így kértem egy kókuszost, a párom pedig egy gombóc barackosat. Ahogy megkaptuk, már mentünk is leülni egy asztalhoz, ami úgy 2, max. 3 méter távolságot jelentett. Mire leültünk, már állt a kehelyben az olvadt lé a gombóc alatt, és nem is győztük azt a csöppnyi adagot elég gyorsan enni, hogy versenyre keljünk az olvadással. Lehet, hogy mindez, ami nekünk itt nem tetszett, természetes ezeknél az ilyen-olyan mentes készítményeknél, de mi inkább tovább keressük a jót a klasszikus kínálatú cukrászdáknál, vagy most tudtuk meg, van Szolnokon innen nem messze egy másik cukrászda, ahol árulnak hagyományos és mentes sütiket is. Legközelebb ott próbálkozunk.
2Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
3Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2024. augusztus 9.a párjával járt itt 45 Úgy rémlett, hogy ezen a helyen a Maláta Sörkert nevű vendéglátóegység működik, de úgy látszik, régen jártunk erre, mert ma, amikor ebédelésre próbáltuk volna ki az ún. gasztropubot, kiderült, hogy itt már egy nagyon is hagyományos, erdélyi kínálatra szakosodott étterem van.
Benéztünk, kellemes nagy a kerthelyiség, ha nem is sokan, de vendégek is voltak, akkor meg miért ne próbáljuk ezt ki. Minden mesterkéltségtől mentes, természetesen kedves fiatal felszolgálónő fogadott bennünket, és nyomban hozta is az étlapot, amely valóban nem tartalmaz túl sok ételt, de azért lehet választani. Közben pedig csapolt sört iszogatni, amit mi nagyra értékelünk. A savanykás csorba levesek közül a tárkonyos csirke változatot rendeltük, amely gusztusos fedeles cseréptálkában érkezett. Jó ötlet, mert nem hűl ki a leves a többszöri szedéssel sem. Érdekes, hogy a csirkehús darabok kicsit pirítva kerülnek a levesbe, sőt megtudtuk, hogy a zöldségek is, bár ezt nem éreztük. És sajnos a fűszerezést sem éreztük elég gazdagnak. Főfogásként a nyaralásokon megismert húskolbászkákat, a micset, más néven mititeit (jelentése picikék) választottuk, ami a román konyha jellegzetes étele. Marha-, sertés- és birkahús keverékéből fokhagymával és fekete borssal fűszerezett, kb. 10 centiméter hosszú rudakat készítenek, amelyet grillen sütnek meg. Általában mustárral és muzsdéjjal fogyasztják. Itt az étlapon kifejezetten erdélyi mustárt ígérnek az ételhez, amiről viszont mi nem voltunk meggyőződve, mivel az ismert hazai mustár ízét éreztük benne. A fokhagymás mártás, a muzsdéj pedig szinte íztelen volt. Még a fokhagymaíz sem nagyon jött ki belőle. A mics fűszerezése is gyengére sikerült. Miért fél itt a szakács ennyire az ízektől, a fűszerektől? Ezektől az ételektől így egy medve sem táncolna örömében, szerintünk. De mi ennek ellenére, mindent összevetve elégedetten távoztunk.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
4Hangulat
4Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. július 24.a párjával járt itt 45 Volt egyszer egy szoborcsoport, na nem egyszer, hanem közel 250 évig az út szélén, hol kukoricásban, hol búzakalászosban, mikor mit vetettek az út széli szántóföldbe a gazdák. Egy különös, három lábon álló tetőzet alatt töltötte az időt 1775 óta Fegyvernek határában a Berényi Terézia grófnő állíttatta Nepomuki-szoborcsoport az utak szögletében, de inkább az volt az elhelyezést befolyásoló körülmény, hogy a Büdös-ér mellett, annak a hídjánál.
Merthogy Nepomuki Szent János a folyók, hidak, vizek, hajósok, vízimolnárok, halászok, sőt a fuldoklók védőszentje. Van ezeknek a Nepomuki-szobroknak egy lelkes kutatója, Terbócs Attila, aki eddig úgy 900, közterületen vagy közösségi térben álló Nepomuki Szent János-szobrot talált és dokumentált Magyarországon. De ő is azt mondja, hogy ez itt Fegyvernek-Szapárfalu határában kifejezett ritkaság, mert nem egyszerű Nepomuki-szobor, hanem egy több szereplős kompozíció, hiszen Nepomuki nem egyedül, hanem Szűz Máriával és a kis Jézussal áll egy szoborkompozícióban. Csakhogy ez a barokk ritkaság sem állta egy idő után a pusztulást, na meg aztán a szándékos rongálást, ezért aztán nemrégiben, aki arra járt, már kezét, fejét sem láthatta az alakoknak. Hiába volt, hogy 1958 óta műemléki besorolást kapott a szoborcsoport és tetőzete, valójában semmi sem védte a rongálástól, rongálódástól. Ezért 2020 őszén elvitték védett helyre, illetve elszállították restaurálásra. Elkészült a gondos felújítás, de a kompozíció nem kerülhetett vissza eredeti helyére az út szélére, a szántásba, a magasfeszültségű villanydrótok alá és villanyoszlopok közelébe. Ahol egyébként az érdeklődők nem is tudták volna igazából megközelíteni. Ezért ez év május végén a 4-es főút másik oldalán a Szűz Mária Keresztények Segítsége kápolna előtti zöld területen állították fel és szentelték újra Szűz Mária, a kis Jézus és Nepomuki Szent János megújult, megszépült szoboregyüttesét.
Milyennek találod ezt az értékelést?
289 értékelés / 29 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.