Időpazarlás
2024. június 24.a párjával járt itt 15 Hát nem, nagyon nem. Sajnáljuk, de a nagy várakozás után, amellyel mentünk, nagy csalódást jelentett nekünk a Gozsdu udvar. Reméltük, hogy egy fárasztó városnézési program után majd itt kényelmesen leroskadunk egy éttermi teraszra, és jót ebédelünk.
De beigazolódott, amit előzőleg valahol olvastam, hogy ez a udvar és etető helyei a külföldi turistákra vadásznak, tőlük nagyobb bevételt remélve, mint tőlünk, hazaiaktól. Mi ezt olyanképpen láttuk igazolva, hogy nem elégszenek meg az étlap, itallap feltűnő kihelyezésével, még egy becsalogató, vendégfogó embert is kinn posztoltatnak a bejáratnál. Márpedig mi ezt ízléstelennek tartjuk, és külföldön úgy tapasztaltuk, hogy ezzel a módszerrel nem a jó éttermek szoktak élni. . . Le is mondtunk az itteni ebédelésről. De volt még egy úgynevezett attrakció, ami idevonzott bennünket, a hétvégenként megtartott Antik Vintage Market. Nos, ez aztán végképpen elvette a kedvünket, hogy időt töltsünk itt. Az egész olyan gusztustalan, hogy még fotót sem készítettem róla. Szinte kimenekültünk a még gagyinak is gyenge, tényleg csak a legigénytelenebb turistákat megcélzó kínálattól, a Gozsdu udvarból.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. június 24.a párjával járt itt 45 Láttam már korábban is a kerítésen át ezt az emlékfát, amikor arra jártam. Mert szerencsére az utcáról is látni, és aki észreveszi, ha nem is tudja pontosan, mit jelképez, talán csak elgondolkodik rajta, hiszen a híres Dohány utcai nagy zsinagóga mögött található kis parkban, kertben áll az alkotás.
Hivatalos elnevezéssel ez a Holokauszt-emlékpark, és itt látható a Varga Imre szobrász által tervezett, vörös gránit talapzaton álló, Holokauszt áldozatainak emlékfája. Több szimbolikát is egyesít az alkotás, mert elsőre például egy szomorú fűzet látunk, ami az elveszejtett lelkek miatti szomorúságot jelképezi. De ha jobban megnézzük és még magunk előtt látjuk az itteni Zsidó Múzeumban kiállított menórákat, amelyek maguk is szimbólumok, egyfajta életfa ábrázolások, akkor feltűnik, hogy a többágú fa egy lefelé fordított menóra alakját mutatja. Közelről nézve azt is észrevesszük, hogy a krómacél plasztika levelein a holokauszt áldozatainak nevét örökítették meg. Aki igazolni tudja, hogy ebben a rettenetben hunyt el valamely hozzátartozója, és ekként kíván emléket hagyni róla, akkor kérheti azt. Az alkotás létrejöttét Tony Curtis által életre hívott Emanuel-alapítvány támogatta, ezért hívják a művet Emanuel-emlékfának.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. június 20.a párjával járt itt 45 Sárkányölő Szent György-kút, amely II. világháborús emlékmű. Első látásra kicsit furcsállottuk, bizonyos szögből felnézve ugyanis úgy tűnik, mintha a harcos lova nem ágaskodna, hanem éppen fejre állna és hátsó lábai merednének az ég felé.
De jobban körbejárva az oszlopot, és más szögekből is megnézve a sárkánnyal folytatott küzdelem jelenetét, látszott, hogy a paripa a harcban ágaskodik. Itt tartottunk a felismerésben, amikor az is kiderült, hogy több ez, mint a szokásos sárkányölő Szent György-szobor. Egy málladozó kerámia-könyv lapjára írva vagyon, hogy ez a II. világháború móri áldozatainak emlékműve. Az oszlopon spirális csíkban olvashatjuk az áldozatok nevét is. Vagyis Szent György-szobor is, világháborús emlékmű is, de még kút is, merthogy az oszlop egy elalgásodott vizű, inkább pocsolyának látszó kis medence partján áll. Nekünk sok volt ez a többszörös funkció így együtt. Talán kevesebb több lett volna, és hát a karbantartásra is ügyelni kellene.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. június 20.a párjával járt itt 45 Kicsit bóklásztunk a faluban, hogy ne csak a Károlyi-kastélyt ismerjük meg valamennyire, és a temetőhöz vezető úton egyszer csak a lombok takarásában megláttunk egy kisebb fajta piramist. Közelebb menve kiderült a feliratból, hogy ez az I. világháborúban elesett hősi halottak emlékműve, alatta szöveg: Az nem lehet, hogy annyi szív hiába onta vért!
A feliratok fölött kétoldalt angyalok által tartott magyar középcímer korona nélkül. Az emlékmű hátoldalán pedig gránit táblán szerepel a községből elesett 74 hős katona neve. Különös emlékmű, egyáltalán nem hasonlít a szokásos I. világháborús emlékművekhez. Talán azért, mert nem szakmabeliek tervezték, nem is követték az akkori ezzel kapcsolatos akkori iránymutatásokat. Az 1924 nyarán felállított piramis-emlék tervezői Károlyi József gróf és Zámbó Ernő uradalmi segédtiszt voltak. Kétségtelen, ráférne az emlékműre a felújítás, környezetére a rendezés, de nekünk így, ebben a romantikusan megbúvó omladozásában is nagyon tetszett.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2024. június 19.a párjával járt itt 45 Úgy szerveztük a napunkat, hogy két kiállítóhelyi program között legyen időnk egy kis pihenésre, könnyű ebédre. Előzetesen átkutattam a neten a Corvin tér környékének éttermi kínálatát, de nem találtam nekünk való helyet. Két véglet mutatkozott, a procc túlárazottak és a lepusztult magyaroschak.
Majd mivel az első tárlat, amiért a fővárosba jöttünk, a Budai Vigadóban, a Hagyományok Házában volt, a legkézenfekvőbb ebédelési lehetőséget választottuk, az épület előtti Corvin Cafe és Bistro-t. Eddig nem néztük meg közelebbről, ezért valami gyenge büfének gondoltuk. Nos, szerencsénkre nem az! Abszolút a mi mostani igényünk szerinti könnyű bisztró ételeket kínálnak, megfelelő minőségben. Ezek közül választottunk egy csirkés és egy marhahúsos wrapot. A sör csapolva jó hideg, az üveges sajnos nem annyira, de megoldottuk, összekevertük a kettőt. Mindeközben a napvitorlák a tűző naptól is megóvtak bennünket. A foci EB mérkőzéseit, úgy láttuk a készülődésből, kivetítőn nézhetik a vendégek. De mi ezt már nem vártuk meg, elégedetten indultunk a következő tárlatnézésre.
4Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
5Ár / érték arány
3Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. június 12.a párjával járt itt 45 Móron, a Lamberg Kastélyban mondta vezetőnk a Wekerle-emlékszobában, hogy már annak is örül, ha a vendégek a fővárosi Wekerle-telep nevét fel tudják idézni ismereteikből. A nevezett telepet elég jól ismerem, azt is tudtam, hogy a névadója valamikor miniszterelnök is volt, de többet bizony én sem.
Előző este, amikor első ismerkedő sétánkat tettük a városközpontban, kellemes kis parkban találtuk szembe magunkat a hatalmas emlékművel, mert inkább az, mint egyszerű szobor Nagy Benedek, a városban élő művész alkotása. Wekerle Sándor a forradalom évében, 1848-ban született Móron, majd fényes politikai karriert futott be. Legelébb a Szapáry-kormány pénzügyminisztere volt 1889-től, majd az ország első polgári származású miniszterelnöke, ismét pénzügyminiszter, megint miniszterelnök, összesen háromszor, majd különböző szakminisztériumok első embere egészen 1918-ig. Hihetetlen pályafutás, amelyet a Móron 2011-ben, halálának 90. évfordulóján felállított monumentális köztéri emlékművel becsül meg a jobbára tájékozatlan utókor. De itt legalább precízen fel van sorolva, jól olvasható, milyen pozíciókban szolgálta a hazát Wekerle Sándor, e különös tehetségű, mára sajnos megkopott emlékezetű nagyember.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. június 11.a párjával járt itt 55 Évek óta készülünk elmenni Fehérvárcsurgóra, a Károlyi Kastélyban és kertjében megtartott Európai Dísznövény és Kertművészeti Napokra. Most sikerült, ez volt a mondhatni jubileumi, 20. rendezvény a sorban. És ilyenkor nemcsak a hatalmas virágkínálatból lehet vásárolni vagy a konferencia előadásaiból szemezgetve meghallgatni dolgokat, hanem vezetett túrán a kastély és a hatalmas kert is megtekinthető.
A Károlyi Kastély Magyarország kiemelten védett állami műemlékei közé tartozik, amely egy sajátos vagyonkezelői konstrukció folytán a legjobb kezekben van a Nemzeti Kastélyprogram keretében végrehajtott felújítás után is, hiszen Károlyi-leszármazottak őrzik, védik, de működtetik is gazdag kulturális programkínálatnak helyet adva. Mi is befizettünk egy kastélylátogató túrára, amely során megtudtunk néhány érdekességet a család és az épület közös múltjáról. Olyan gazdag berendezést azonban senki ne várjon itt, amilyet más kastélyokban láthat, a kastélyban nincsenek eredeti bútorok, mivel 1979-ig gyakorlatilag mindent elpusztítottak vagy elvittek. De van itt is sok értékes tárgy és műalkotás, a főúri hangulat itt is megérinti a vendégeket. A látogatócsoportok maximális meghirdetett létszáma 50 fő, ami akár kényelmetlenül sok is lehet, de amikor mi voltunk egy déli indulással, akkor biztosan kevesebben voltunk. Mégis kellemetlen volt, hogy egyéni vendégként néhányunkat egy sajátos intézményi csoporthoz társítottak. Őket külön kellett volna végig vezetni a házon. . . Mindenkinek jobb lett volna. De mi így is élveztük a túrát.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Időpazarlás
2024. június 10.a párjával járt itt 15 Mondhatni, elképesztően ízléstelen ez a valami! Szerintünk. A Székesfehérvár látnivalóit bemutató netes oldalakon előzetesen nem találtunk semmit, nem olvastunk róla, így felkészületlenül ért bennünket a le sem merem írni, mire hasonlító látvány. A körülötte kialakított kis parkban elhelyezett gránittábla szövegéből tudtuk meg, hogy ez a szobrászati alkotás a II.
világháború során elhunyt hősi halottak, polgári áldozatok, antifasiszták és a deportáltak emlékműve. Nem igazán tiszteletteljes emlékműve, teszem hozzá. De a törött harangra, mint főmotívumra még ez sem adott magyarázatot, hiszen a harangokat az I. világháború során rekvirálták el, hogy fegyvereket készítsenek belőlük. Aztán gyorsan rákerestünk a kozterkep. hu oldalon, onnan tudtuk meg, hogy az emlékmű a Nepomuki Szent János templom második világháborúban lezuhant és megsérült harangjának felhasználásával készült. De a kíváncsiság nem hagyott nyugodni, hogy valahogy mégis meg kellene ezt a csúfságot jobban érteni, ezért közelebb menve hozzá kiderült, hogy eredetileg egy kis vizes medence is része a kompozíciónak, ami viszont víztelen, üres. Ezzel hát nem lett érthetőbb. Itt tartottunk az ismerkedéssel déltájban, majd később újra ott jártunk, és éppen ismét besétáltam volna a kis kertecskébe a műhöz, mellesleg óvatosan, a lépőköveken, amikor egy jól megtermett közterület felügyelő férfiú figyelmeztetett, hogy ez tilos, van is ezt mutató, bár nem igazán feltűnő jelzés is kihelyezve. Én ezt a lyukas talpas, szürke táblácskát előzőleg, a szembe tűző napsütésben észre sem vettem! Talán tegyenek ki egy záró láncot, és akkor egyértelmű a tiltás. Amit egyedül én szegtem meg, akaratlanul, más nem is érdeklődött az emlékmű iránt. . .
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. június 10.a párjával járt itt 45 Impozáns megjelenésű, hatásos elhelyezkedésű ez a magas, karcsú templom, mivel a Kapucinus tér lépcsőzetesen megközelíthető magaslatán áll. Mór egyik jellegzetes épülete. Ahogy a viszonylag keskeny téren felsétál az ember a templom felé, valóban az épület hatása alá kerül, és szerencsére mi az esti mise idején értünk oda, így be is tudtunk menni, hogy megnézzük.
De ez azt is jelentette, hogy csak óvatosan nézhettünk szét a templom főhajójában és a hozzátoldottnak látszó oldalhajóban. Az ismertetők szerint mindhárom oltárképe Johann Norbert Baumgartner bécsi kapucinus festőtől származik. Az oltár mellett az 1848-ban meggyilkolt Lamberg Fülöp Ferenc vörösmárvány emléktáblája áll. A kiterjedt Lamberg család több tagját a templom altemplomában temették el. Ezeket viszont nem tudtuk megnézni. Általában probléma, hogy a templomokban csak a misék előtt, amíg gyülekeznek a résztvevők, lehet körbenézni és fotózni. Vezetett körbejárás csak a nagyobb, híresebb templomokban van. Viszont Móron a templom előtti Kapucinus tér kárpótolja a látogatót, a maga szépségével is, de azért is, mert három szent szobrát is megtekintheti: A templom előtt közvetlenül áll Nepomuki Szent János szobra, a téren pedig Szent Flórián és lejjebb Szent Sebestyén.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. június 10.a párjával járt itt 45 Fejér megyei túrázásunk egyik súlypontja az itteni híres kastélyok meglátogatása volt. Elsőként Móron néztük meg a Lamberg-kastélyt a város központjában. Gróf Lamberg Ferenc betelepedett németként lett a város első embere, ő kezdett itt 1762-ben költséges kastélyépítkezésbe, amihez Fellner Jakabot bízta meg a tervezéssel, így a magyar barokk kastélyépítészet kiváló alkotása született meg Móron.
Fontos ezt megjegyezni, Fellner ugyanis a késő barokk építészet egyik legkiválóbb magyarországi mestere volt, az ország számos településén láthatjuk pompás, főként egyházi épületeit. De ez itt egy kastély, amely akkor is látványos képet mutat, ha a mostani főbejárat felől nézzük, pedig mint az épületet bemutató vezetőnktől megtudtuk, eredetileg éppen a másik oldalon, a park felől volt a főbejárat, csak akkor került az úgymond utcai részre, amikor a gróf úgy döntött, nemcsak nyaralóként és vadászkastélyként, hanem állandó lakhelyül használja az épületet a család. Ám azt is látjuk rögvest, hogy bár van igyekezet a kastély jó állapotban tartására, olyan komplett, nemrégiben végrehajtott nagy felújítás itt nem volt, mint azoknál a kastélyoknál, amelyeket a következő napokban láttunk. És hát igaza van Ugor kollégának, meglehetősen különös az a vegyes hasznosítás, amellyel itt találkozunk. Abban viszont a kastélyban bennünket körbevezető hölgynek van igaza, hogy még mindig jobb, hogy nagyrészt könyvtár működik a kastélyban, így legalább kíméletes módon használatban vannak a helyiségek, nem üresen romlik az állapotuk. A Wekerle Sándor emlékére berendezett szobában szívesen nézelődtünk volna hosszabban is, mint amennyit a vezetésre szánt idő engedett, mert nekünk bizony újdonság volt, hogy az ország első polgári származású miniszterelnöke Móron született. De utánaolvastunk, és a legfontosabbakat róla majd a szobrának bemutatásakor leírom. A kastély után a vezető hölgy még megmutatta nekünk a kertben kialakított sváb tájházat. Befejezésül pedig jót sétáltunk a kastély ma már közparkként használt kertjében.
Milyennek találod ezt az értékelést?
290 értékelés / 29 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.