Átlagos
2024. szeptember 28.a párjával járt itt 35Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Huhh! Nem voltam még ilyen helyzetben, így nem is nagyon tudom, hogyan értékeljem a dolgot. Leírom: Országot átszelő utazásunk közben, az itteni jó véleményeket olvasva, tértünk be a Tulipán Étterembe ebédelni, kicsit szusszanni is. A hangulatos, mondhatni elegáns üvegezett teraszon ültünk le, a kellemes modorú pincér máris hozta a hideg italainkat, és végig nagyon profin szolgált ki bennünket.
Az ízletes, szakmailag igényesen, sőt kreativitással elkészített ételek is gyorsan az asztalunkra érkeztek. Az ár-érték arány is rendben volt. Eddig volt hát a JÓ. Ebéd után, már az épületen kívül jutott eszembe, hogy a még megteendő hosszú autóút előtt jó lenne elmenni a mosdóba. A falon kívülről van is egy iránymutató tábla, hogy merre kell menni a WC-be. Követtem az irányt, és eljutottam az épület másik végébe, ahol, azt hiszem, a büfének nevezett részleg üzemel. Másféle környezet, mint az étterem, de itt még nem fogtam gyanút. Bementem a nőket szolgáló legkisebb helyiségbe. Nem kellett volna! Nagyon nem! Én még vendéglátóipari egységben, még ha az büfé is, nem láttam ilyen mocskot, gusztustalanságot, mint ami itt az ajtón volt. Bár az egész kis helyiség nem volt kulturáltnak nevezhető. Nem is írom le, hogy az ajtó belső oldalán, az általános kosz közepette látható folt keletkezéséről mit gondoltam. De fotón megmutatom. Még ha ez itt nem is az étterem mosdója volt, hanem a büféé, akkor is RÉMES! A többi az illetékes hatóság és a takarítók dolga. Kellene legyen. . .
5Ételek / Italok
5Kiszolgálás
5Hangulat
4Ár / érték arány
2Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 14., csoporttal járt itt 45 Szervita tér, Szervita templom Budapest Belvárosában. A szavakat, a neveket ismerjük, de kik is voltak a szerviták, azt kevesen tudják, tudjuk. Ezért hát nemrégiben örömmel fizettünk be egy vezetett templomnézésre, hogy megtudjuk a választ. Ám ennél is jóval többet tudtunk meg kitűnő idegenvezetőnktől.
A Szervita Rend, vagy más néven Szűz Mária szolgái, Szűz Mária tiszteletére alakult rend, amelynek elsődleges feladata e hódolat terjesztése. A rendet hét fiatal firenzei nemes alapította 1233-ban, Nagyboldogasszony ünnepén. A hetes szám és a rend címerének ábrázolásai végig is kísérték templomi sétánkat. A Szervita Szerzetesi Rend Pest város török uralom alóli 1686-os felszabadulása után kapott engedélyt, hogy templomot és rendházat építsen azon a telken, ahol addig egy török mecset állt. A templomot és a kolostort 1732-ben fejezték be. Máig csak a templom épülete maradt fenn, amelyet közintézmények és irodák vesznek körül. A templomot pedig egy szokványos katolikus plébánia kezeli ma már, nem a szerviták. Belépve a templomhajóba kis híján visszahőköltem, nehezen viselem a tömény késő barokkot, de hát erre fizettünk be. És a számomra nyomasztó túldíszítettségben felfedezhettünk számos érdekességet:
A nagy oltárkép a főoltár fölött Szent Annát ábrázolja a gyermek Szűz Máriával és Szent Joakimmal. Szent Anna a templom védőszentje. Szent Anna ugyanis a szigorú vallási szempontok szerint nem igazolt hagyományok alapján Szűz Mária anyja volt, így került hát ide, a Szűz Máriát dicsőítő rend templomának főoltárára. Az egész templomhajóban az ismert Pieta szobron kívül talán nem is láttunk más Jézus ábrázolást, ami meglehetősen szokatlan egy katolikus templomban. Itt Szűz Mária a főszereplő. No meg abban is párját ritkítja a szerviták temploma, hogy a hajdani, olvasni jobbára nem tudó hívek szórakoztatva történő okítására több szemléltető elemet is alkalmaztak. Szent Peregrin például falba épített diorámában mutogatja daganatos lábát, amely nyavalyából csodálatos módon kigyógyult, így lett a fekélyes és daganatos betegek védőszentje. Természetesen itt sem hiányozhat a freskó, melyen Szent István királyunk felajánlja a Szentkoronát Szűz Máriának, van aranyozott szobor is Szent Istvánról. Vagyis megvan minden, ami kell egy ilyen helyen. . . Sőt, több is. Mert a szentélyben két oltár is van: az új módi szembe-oltár mögött megőrizték a hajdani háttal misézés oltárát is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. szeptember 12.a párjával járt itt 55 Debreceni Református Kollégium, a magyar református oktatás fellegvára évszázadok óta, 1538 óta áll a mostani helyén. Hatalmas, tiszteletet parancsoló épülete ma is az oktatást szolgálja, ugyanakkor a dicső múltnak is többrétegű múzeumi kiállításokkal állítanak itt emléket.
Amikor nemrégiben ott jártunk egy szombaton, éppen aznap tartották az évtizedekkel ezelőtt végzettek jubileumi diplomaosztási ünnepségét. Ezért nem tudtunk minden kiállítást megnézni. A régi könyvtárra és az Oratórium megtekintésére volt időnk. A Kollégium könyvtárába szüntelenül gyűjtögették a mindenkori haladó tudomány legértékesebb alkotásait, s ezzel a művelt világ legjelentősebb tudományos gyűjteményei sorába emelték. Az Egyházkerületi Nagykönyvtár, műemlékkönyvtár azonban nemcsak 600 ezer kötetes állománya miatt csodálandó, hanem a szépségéért is, nem véletlenül szerepel a Világ legszebb könyvtárai című kötetben. A nagyteremben azonban nemcsak a polcokon sorakoznak a régi könyvek, hanem a polcok előtti kiállító vitrinekben is főszereplők, ahol egy jól összeállított tárlattal mutatják be a könyvkötészet hajdani technikáit. Könyveket szerető látogatóknak tehát többszörös az élmény. Az imaterem, az Oratórium két alkalommal is fontos történelmi helyszín volt. Itt tartotta a magyar országgyűlés képviselőháza üléseit 1849. január 9-étől 1849. május 31-éig. A nagy nevek táblácskáit ma is megtalálhatjuk a padokon. Majd amikor másodszor is az ország fővárosa lett Debrecen, itt szintén az Oratórium falai közt alakult meg 1944. december 21-én az ideiglenes nemzetgyűlés.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 10.a párjával járt itt 45 Éveken át néztük buszból, autóból, amikor elhaladtunk mellette, mint pusztul egy bájos kis katolikus kápolna Szolnok belvárosában. Aztán 2009-ben örömmel láttuk, hogy egy teljes körű rekonstrukciónak köszönhetően felújították nemcsak a barokk kápolnát, hanem annak környezetét is. De nem tudtunk róla semmit, még azt sem, hogy mi a neve a kis épületnek.
Gyanítom, sokan vagyunk így ezzel. Mostanában viszont gyakran van programunk vasárnap délelőtt a megyeszékhelyen (pl. Helyi termékek vására), így már bele tudtuk illeszteni a napba a kápolna déli mise előtti megtekintését. A most vasárnapi látogatás során, majd utánakeresve a neten, sok minden kiderült róla. A mintegy 75 éve műemléki védettség alatt álló szakrális építmény az Ady Endre és a Kápolna utca kereszteződésénél a Xavéri Szent Ferenc-kápolna, amelyet 1733-ban építettek mintegy fogadalmi jelleggel a pestisjárvány emlékére. Az 1700-as évek elején vissza-visszatérő pestisjárvány sújtotta a lakosságot az országban, ami nem kímélte Szolnok lakóit sem. Ebben a reménytelen helyzetben az emberek Xavéri Szent Ferenc segítségét kérték, akihez már halálától, 1552-től nagy bizalommal fordultak a ragályos betegségektől rettegők. Xavéri Szent Ferenc ugyanis elsősorban mint a pestisjárványok csodatévő elhárítója volt ismert. A járványtól megszabadulva Szolnok város lakói Xavéri Szent Ferenc tiszteletére és a járványban elhunytak emlékére emelték 1733-ban ezt a kis kápolnát, még torony nélkül. A hely akkor a város határain kívül esett, ahová a szörnyű járványban elhunytakat temették. A város terjeszkedése folytán azonban ma már a központban van. 1749-ben a megyés püspök engedélyével a szolnokiak megfogadták, hogy december 3-át, Xavéri Szent Ferenc elhunytának napját Szolnok fogadalmi ünnepévé szentelik és évente munkaszüneti nappal megünneplik. Ez az évszám látható a bejárati ajtót övező külső kőkereten, tehát az nem az építés éve. Az 1831. évi országos kolerajárvány után pedig 1832-ben Szolnok város bírája, vezetői és közönsége a város védőszentjévé, patrónusává választotta Xavéri Szent Ferencet. A kápolna a századok során többször is rendkívül rossz állapotba került, de időről időre megújulhatott, majd műemléki védettségének köszönhetően az Ady Endre út kiszélesítésekor és kiegyenesítésekor megmenekült a lebontástól. A 2009-ben végrehajtott felújítás eredményeként pedig egy jó állapotú csöppnyi kis imatérbe léphettünk be, ahol a misére várakozóan imádkozó asszonyok egyike szívélyesen fogadott bennünket, váratlanul beeső nézelődőket, és igyekezett minden benti értéket megmutatni. Köszönet érte! És hogy a szerény kis műemlék, az egyik legrégebbi szolnoki épület sorsa továbbra is gondos kezekben van, azt biztosítja, hogy bekerült a Szolnoki Értéktárba és hogy a Xavéri Szent Ferenc Kápolnáért Alapítvány fő célja a felújítást követő fenntartása és a Kápolna működtetése.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. szeptember 9.a párjával járt itt 55 A Debreceni Zsidó Hitközség Magyarország legnagyobb vidéki zsidó közössége, ehhez illően egy szépen felújított, a vallási és közösségi hagyományokat példaszerűen működtető orthodox zsidónegyedet találtunk a Pásti Utcai Orthodox Zsinagóga köré építve.
A debreceni ortodox közösség késő eklektikus stílusú zsinagógáját 1894-ben adták át hivatalosan, a történeti városközpont közvetlen közelében. A következő évtizedekben e körül épült fel a rituális fürdő (mikve), a téli imaház és a vágoda. Mindezek együttesen ma is jó állapotban megtekinthetők, talán egyedüliként, de mindenképpen ritkaságnak számító módon az országban. A műemlékké nyilvánított zsinagógában 2015-ben nyitotta meg kapuit a debreceni zsidóság történetét, a zsidó vallást és hagyományokat bemutató kulturális-turisztikai központ. Udvarán alakították ki a Holocaust-emlékhelyet a vészkorszak debreceni áldozatainak emlékére. A betonból és fémből készült emlékfalra a Holocaust több mint hatezer debreceni zsidó áldozatának nevét vésték be. Olyanokét, akik munkaszolgálat közben, koncentrációs táborokban vagy a gettóban veszítették életüket. Ez év májusában nevezték el a Pásti utcai zsinagóga előtti teret Debrecen korábbi főrabbijáról, Krausz Vilmosról, aki 1891-től 1921-ig szolgált a Debreceni Zsidó Hitközségben. Előzetes bejelentkezés alapján rendkívül szívélyes és szakszerű vezetéssel ismerkedhetünk meg a Pásti utcai zsidónegyeddel.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 9.a párjával járt itt 45 A Medgyessy sétány szoborparkjában, az Ady-szoborral szemben található egy feltűnően jó szobor- kompozíció, amelyről még nem hallottunk, nem tudtunk korábban. Simán szobornak vagy éppen emlékműnek nevezni talán nem lenne pontos, ezért írom kompozíciónak.
Miután az Ady-szobrot, amely ugyancsak nem egyszerű mű, már alaposan megnéztük, átéltük, nem messze tőle észrevettünk egy másik figyelemre méltó alkotást. Egy bronz fej viszonylag magas posztamensen, mögötte robosztus könyvespolc áll, rajta súlyos könyvek. Kicsit már szürkületi este volt, amikor első alkalommal a nem különösebben gondozott parkrészletben bóklásztunk, így nem azonosítottuk rögtön, hogy kivel szembesültünk. Bevallom, a masszív könyvespolc alapján először Szerb Antalra asszociáltam, hiszen ő nemcsak író, de irodalomtörténész, műfordító is volt. Viszont nem volt kötődése Debrecenhez. Nem így Szabó Lőrincnek, akinek úgymond felnevelő városa volt Debrecen, és az ő emlékét őrzi itt a Nagyerdőben Schaár Erzsébet alkotása. Mert azt viszont azonnal felismertük a mű stílusáról, hogy Schaár Erzsébet művét találtuk meg. Vissza is mentünk másnap a fotókat elkészíteni. Szabó Lőrinc költő és Schaár Erzsébet szobrászművész, a maguk alkotói idején mindketten az adott kor jelentős művészének számítottak. Mára mindkettőjüket jobbára elfeledte az utókor.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2024. szeptember 9.a párjával járt itt 55 A debreceni Nagyerdő területén a városhoz kötődő jeles személyiségek szobrai állnak. A Medgyessy sétányon több jeles magyar író, költő szobrát találhatjuk meg. Ady Endre itteni szobra is Melocco Miklós alkotása, miként benn a városban is van tőle egy Adyt ábrázoló mű. Azt még nem láttam, a fotók alapján nem is érdekel különösebben.
Na de ez itt! Ez maga Ady, ahogyan áll a súlyos bronzalak nehézkes nagykabátba zárt tömbként, és néz szembe a saját halotti maszkjával. Ady rövidebb megszakításokkal 1896 őszétől 1899 végéig élt Debrecenben. Szülei unszolására érkezett ide, hogy jogot hallgasson a Református Kollégiumban. De persze a jogi tanulmányoknál jobban érdekelte a színház és az írás. Debrecen büszkén hirdeti, hogy két évig otthont adott a modern magyar költészet ikonikus alakjának, de nemigen hiszem, hogy Ady ugyanilyen nagyra értékelte volna az itt létét. Nem sok közös lehetett benne és a hideg, rideg cívisvárosban. A szobrot 1977-ben, a Kádár-korszak kellős közepén állították fel a Nagyerdőben, Ady Endre születésének 100. évfordulója alkalmából. Az évfordulós alkalom és a szobrász alkotói indíttatása esett egybe, hiszen, ahogy Melocco fogalmaz: a magyar költészetből ő áll hozzám a legközelebb. Ő tetszik a legjobban. - Hozzám is. Nekem is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 8.a párjával járt itt 45 Hosszú hétvégéztünk Debrecenben, mert most volt az Állatkertek Éjszakája, és mi szeretjük az ottani kis állatkertet a Nagyerdőben. Izgalmas volt, de hamar sötét lett és nagy lett a tömeg, így nem néztük végig a programokat. És mert az éjszakázás miatt ehhez a programhoz akartunk közel lakni, a Nagyerdőnek ezen a szállodai, szórakoztató negyed részén a Villa Hotelben töltöttünk három éjszakát.
Nem messze a szállodánktól és a híres-hírhedten drága stadiontól, van egy szökőkút, amelyről azt hirdetik, hogy esténként multimédiás ködszínházként szórakoztatja a nagyérdeműt. De sajnos, mi nem voltunk szerencsések, nem láttuk a műsort, pedig mindhárom ott töltött esténken kimentünk, hátha. Debrecennek vannak ilyen furcsaságai. . . Mindenesetre és minden estére a színes fényekkel megvilágított szökőkút játéka magában is kellemes látvány volt a medence partján ücsörögve. A tipegőköveken mi nem próbálkoztunk a vízen járni, de a gyerekek nagyon élvezték. Reggelente pedig, még a hűvösben kisétáltunk a közeli tavakhoz nézelődni. Itt még egészen ritka virágos növényeket is felfedeztünk a parkban a fák alatt.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2024. szeptember 4.a párjával járt itt 45 Debrecen kulturális belvárosában, a híres Református Kollégium, a Déri Múzeum és mások közelében, tulajdonképpen a Kölcsey Kulturális Központtal összeépítve nyílt meg 2006-ban a már monumentális külseje miatt is feltűnő MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ.
A MODEM időszaki kiállításai esetenként nemzetközi hírnevet is szereznek, de mindenképpen a modern művészet hazai kedvelőit vonzó hellyé vált az intézmény az elmúlt közel két évtizedben. Anno, a megnyitása idején egy kedves grafikus barátom is részt vett itt egy kiállítás megrendezésében, és azt mondta örvendezve, hogy végre egy olyan hely, amely teljességgel alkalmas ilyen célokra. Mindezidáig nem volt alkalmam, hogy meggyőződjek állítása igazáról, de most egy különleges bemutató miatt a MODEM is bekerült debreceni hétvégénk programjába. A Los Angelesben élő török Refik Anadol, a kortárs művészet, a mesterséges intelligencia (MI) által generált varázsos installációk sztáralkotója először állít ki önállóan hazánkban, itt, a MODEM-ben. Anadol 32 m2-es LED-falat igénylő videómunkáját mutatják be, mely a 13. században élt Mevlana Rumi, perzsa költő, filozófus, tudós és szúfi misztikus emlékére készült. A kiállítás célja, hogy szemléltesse, hogyan lehet a digitális és a hagyományos művészetet egymással vegyítve magával ragadó élményt teremteni. Egy hatalmas, sötét terem egyik végében helyezkedik el a LED-fal, előtte mindössze három ülőke. Amikor mi a párommal ott voltunk, rajtunk kívül nem volt más a jókora térben, csak a két felvigyázó. Ha egyszerre több a látogató, akkor nem is tudom, ők állnak? Néhány perces csak a videó-összeállítás, de ahogyan a recepción a hölgy is mondta, ajánlatos legalább háromszor megnézni, hogy értsük egy kicsit. Jobb ezt ülve megnézni. A műről viszont nem kell itt írnom, nem is vagyok műkritikus, csupán a helyet minősítem. Azt a helyet, amely 18 évvel a megnyitása után is olyan, mintha csak pár hete kezdte volna el működését. Sivár, üres, nincs belakva. Hatalmas, fölöslegesnek érződő terek egy betoncsarnokban. Nem működő Zöld kincs nevű kávézó műfüves díszítményekkel. . . Lélektelen betonbunker.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Jó
2024. szeptember 4.a párjával járt itt 45 Hosszú hétvégéztünk Debrecenben, mert most volt az Állatkertek Éjszakája, és mi szeretjük az ottani kis állatkertet. Az éjszakázás miatt ehhez a programhoz akartunk közel lakni, ezért a Nagyerdő szállodai, szórakoztató intézményi részén a Villa Hotelben töltöttünk három éjszakát.
Magánvillának épült valamikor az 1930-s években, ahogyan van is még mellette két hasonló épület. Ezt igényesen felújították, berendezték és szállodaként üzemel, illetve van benne egy jó étterem is, a Krúdy, hangulatos terasszal, ahová úgy vettük észre a város polgári közönsége is kijár ebédelni, vacsorázni, esténként koktélozni. Mondhatni, a romantikus környezetben egy elegáns ékszerdoboz ez a kis szálloda, fantasztikusan berendezve. Leginkább a ritkán előforduló empire stílusúnak gondolom a bútorzatot, a mi superior kategóriájú szobánkban biztosan az volt. De mindenképpen rendkívül minőségi környezetben töltöttük itt a hétvégét. A Krúdy Éttermükkel korábban voltak nem a legjobb tapasztalataink, ami az étel milyenségét illeti, de ezzel most nem volt semmi probléma, finomakat ettünk, ittunk a teraszon. Nagyon szívesen adnék hát itt maximális öt pontot a szállodának, de több apró negatívum összeadódott egy pont levonására:
Alighogy megérkeztünk, fáradtan, éhesen lerogytunk a teraszon ebédelni. Így nem igazán volt kedvünk a kelletlen pincérrel megküzdeni, aki személyes sértésnek tekinti, hogy a vendég kérését teljesítendő neki meg kell mozdulnia. Szerencsére nem ő szolgált ki az egész ebédnél bennünket. Másnap, az első reggelizésünkkor a 10 óráig tartó reggeli időszakban fél 9-kor mentünk le az alagsori terembe. Jóformán semmi nem volt az asztalokon, szinte minden le volt pusztítva a kínálatból. Az álmatag ifjú hölgy, akinek a feltöltést kellett volna végeznie, kérésre, nagy nehezen, kimért lassúsággal hozott gyümölcsleveket, ennivalót. Szerencsére a következő két reggelen nem volt ilyen gond. A kánikulai melegben délelőttönként ismerkedtünk a várossal, múzeumba, kiállító helyekre jártunk. Így megfáradva ebéd után szívesen szunyókáltunk volna egy kicsit a kellemesen légkondicionált, kényelmes szobánkban. De nem lehetett, mert a késői ebédvendégek rendelésére valahol éppen alattunk kitartóan klopfolták a húst. Úgy tudjuk, valamikor késő ősszel felújítják a Villa Hotelt, ezidőre be is zárnak. Remélhetőleg ennek során megoldják a konyhai zajok terjedése elleni hangszigetelést is. Mert jönnénk még ide máskor is, összességében annyira tetszett itt nekünk.
4Személyzet
5Tisztaság
4Ár / érték arány
5Kényelem
4Szolgáltatások
5Étkezés
5Elhelyezkedés
Milyennek találod ezt az értékelést?
314 értékelés / 32 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.