Bronz 5
értékelés
Ezüst 15
értékelés
Arany 60
értékelés
Rubin 125
értékelés
Smaragd 250
értékelés
Gyémánt 500
értékelés
Gasztrokirály 17 településen
Országjáró 269 városban
járt már
Felfedező 3775 helyen első értékelő
Népszerű író 2495 hasznos szavazat
Aktív tag 12 évnyi aktív tagság
Kitartó fotózó 106685 feltöltött kép
Jó
2025. február 16.egyedül járt itt 45 A99, a névadás a kávézó címére utal, ugyanis az Andrássy út 99. szám alatt járunk, ez helyileg a Bajza utca vonalában található. Az utcaszinten van egy csinos teraszuk, ez télen elég hideg, de az időjárás javulásával felértékelődik, maga a kávézó a szuterénben található. Kb. 3 évvel ezelőtt nyitottak meg, de eddig nem vettem észre a létezésüket.
A hely berendezését a skandináv minimalizmus fémjelzi, tisztaság, letisztultság, egyszerűség sugárzik belőle, de mindezzel együtt egy kicsit steril is az összhatás, túlságosan fehér. De ez csak ízlések és pofonok benyomás. A kávéscsésze kézműves termék, csinos picike. Az eszpresszó finom, újhullámos pörkölésű
a hazai Bagira Pörkölőtől. 800 Ft, számlát, blokkot nem kaptam. Az ételek kínálata jó minőségű, szolid, nem mondanám különlegesnek, vagy izgalmasnak, viszont drága. Avokádós croissant 2500 Ft, Chorizo grill szendvics minibagettben 2300 Ft, csokis tekercs süti szelete 1600 Ft, a cookies keksz darabja 600 Ft. Tartanak alkoholos italokat is, estefelé koktélbárrá alakulnak át. Lehet, hogy benézünk majd később is. Nyári szezonban Cloud9 prémium kategóriás fagylaltot is kapni náluk.
4Ételek / Italok
4Kiszolgálás
4Hangulat
3Ár / érték arány
5Tisztaság
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2025. február 16.gyerekekkel járt itt 55 Makó kulturális központja a belvárosban található a Posta utcában. A Makovecz Imre által tervezett organikus, négytornyú épület 1998-ban készült el. Az épületben színház, mozi, több klubterem és kávézó található. Az épület részben önkormányzati, nagyobb részben állami támogatásból épült fel.
Az épület a mai napig nagy népszerűségnek örvend a makói polgárok körében. Makovecz Imre és tanítványai később Makón több más hasonló stílusú épületet is terveztek.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2025. február 16.egyedül járt itt 35 Kossuth Lajos szobra a Városháza előtt magasodik. A helyiek körében mégis nagy tisztelet övezte, és az is fennmaradt az utókor számára, hogy 1849. július 31-én egy éjszakát átutazóban a városban töltött.
A szobor közadakozásból készült, több éves tervezést követően 1905-ben avatták fel a Kossuth-szobrot, amely eredetileg nem itt, hanem egészen 1949-ig a Csanád vezér téri főgimnázium előtt állt (ott most József Attila szobra van), majd utána ide a Városháza elé helyezték át, ahol eredetileg Návay Lajos szobra volt. A fehér mészkő talapzaton egy oroszlán látható, amely elülső mancsait egy kardon pihenteti.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Átlagos
2025. február 16.gyerekekkel járt itt 35Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Szokványosnak mondható monumentális I. világháborús emlékmű Makó belvárosában a körforgalomnál. Az első világháború lezárását követően a város vezetése több éven át tervezte az emlékmű elkészítését, végül 1929-ben avatták fel. Az ünnepélyes avatáson Horthy Miklós kormányzó is részt vett.
A haraszti mészkőből készült talapzaton Makó 798 hősi halottjának neve olvasható. A középpontban egy honfoglalás kori ruhába öltözött vitéz támogatja a sebesült katonát, mellettük egy összetört imádkozó fiatal nő van. A jobb oldalon az egyik mellékalak egy csikós férfi, a bal oldali mellékalakok pedig egy édesanya a gyermekeivel, ők nyilván a békét, az otthont, a nyugalmat szimbolizálják, amit a katonának a háború miatt hátra kellett hagynia. Vagy más olvasatban, éppen miattuk kellett elmenni háborúzni, hogy megvédjék a hazát.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2025. február 16.gyerekekkel járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Egy igazán megrázó II. világháborús emlékmű a Csanád vezér téren. 1993-ban avatták fel. A bronz alkotás főalakja egy megtört közkatona, aki miután megadta végtisztességet elhunyt bajtársának, a sírt jelölő összeácsolt keresztre támaszkodik. A szobor egy dombon áll, lépcsős mészkőtalapzaton. Alkotója Kiss Jenő Ferenc, makói szobrász.
A szobor előtt található íves falon olvashatóak a makói áldozatok, katonák és polgári áldozatok is vannak közöttük. Ez a parkos rész egyébként Makón a szobrok gyűjtőhelye, itt van Szent István lovasszobra és az I. világháború monumentális emlékmű, kicsit lejjebb meg az aranygömbös szökőkút.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2025. február 16.gyerekekkel járt itt 45Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Szent István számtalan szobra közül ez a jobban sikerültek közé tartozik. A Csanád vezér téren, központi helyen található, s mivel a lovasszobor egy magas sziklaszerű alapzaton áll, így messziről is jól látható. A lovasszobrot 2000. augusztus 20-án, Szent István napján avatták föl. Az alapzatba egy tartóoszlopot is belefaragtak.
István jobb kezében egy zászlós lándzsát tart. Hogy Istvánnak egyébként volt-e életében bármi köze Makóhoz vagy a környékhez, azt nem tudom, minden esetre nagy tiszteletnek örvend itt a városban, hiszen a belvárosi katolikus plébániatemplom is az ő nevét viseli, neki lett felszentelve.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2025. február 16.gyerekekkel járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Ez egy nagyon aranyos kis szobor, amely a belvárosban, a Hagymavirág szökőkút és a Rossmann üzlet között található lakóházas övezetben. Öcsi négykézláb mászó bronzszobra egy kis dombocskán igyekszik haladni vagy legalábbis nem feldőlni. Herczeg Klára Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása. 1988-ban avatták fel. Szegény Öcsinek nincs ruhája, reméljük, nem fázik meg.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2025. február 16.egyedül járt itt 55Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Nálam a temetőlátogatás ötpontos élmény, pláne, ha egy különleges temetőről van szó. Makó izraelita temetője a városon kívül található, és csak előzetes bejelentkezéssel, kísérővel látogatható (vagyis akinél a kulcs van, vele vagy a kulccsal tudsz bejutni). Az egyházszakadást követően a makói zsidóság is megoszlott az ortodox és a neológ irányzat között.
A korábban már használatban lévő temető a neológoké maradt, míg az ortodoxok létrehoztak egy új temetőt a régi mellett, mindez 1876-ban történt. A temető bejáratával szemben kapott örök nyughelyet a mártírhalált halt makói ortodox főrabbi, a csodarabbiként tisztelt Vorhand Mózes és felesége. A korábbi téglaépület zarándokhellyé vált, az ortodox zsinagóga felújításakor, 2002-ben a temetőt és benne az épületet is helyrehozták. A síroknál a mai napig sokan hagynak hátra kívánság cédulákat. A sír felett örökmécses világít, mely a Tanból áradó fényt jelképezi. Kiemelt tisztelet övezi még Kestenbaum Smuél és Deutsch Léb sírját is, kísérőm ezeket is megmutatta. Mivel már gyakorlatilag nem maradtak zsidók Makón, így a temetőt már nem használják temetésekre. Amikor Amerikából vagy Izraelből látogatóba érkeznek a zsidó vallásos csoportok, a zsinagóga mellett rendszeresen kilátogatnak ide a temetőbe is.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2025. február 16.egyedül járt itt 45Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
Návay Lajos monumentális, több alakos szoborcsoportja a Megyeház - ma a Polgármesteri Hivatal és a Kormányablak - hófehér klasszicista épülete előtt magasodik, jobb kéz felől. A földbirtokos, politikus, országgyűlési képviselő, a Képviselőház alelnöke, majd rövid ideig elnöke is lett, Eötvös József unokája volt.
Ennek ellenére neve országosan szerintem eléggé a feledés homályába veszett. A Tanácsköztársaság idején a vörös terroristák rabolták el és gyilkolták meg unokabátyjával együtt 1919-ben. Az első, eredeti szobrát 1935-ben állították fel ünnepélyes keretek között, 1945-ben azonban a kommunisták lebontatták, majd 1949-ben a mostani Kossuth szobor került az eredeti Návay-talapzatra. A mellékalakok a budatétényi Rózsakertbe kerültek, nem vesztek el. TA rendszerváltást követően több éves tervezés és "rákészülés" után 2016-ban avatták fel a mostani, új Návay szobrot, a restaurált régi mellékszobrokkal együtt, szintén nagy ünnepség, Návay-emlékév keretében. "A szoborcsoporthoz hármas lépcsősor vezet. A kompozíció közepén önálló talapzaton Návay Lajos egész alakos szobra áll. A főalak mögött húzódó félköríves talapzat két oldalán helyezkednek el a mellékalakok, Anya a lányával és Apa a fiával. " A talapzat süttői mészkőből készült.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2025. február 16.egyedül járt itt 45Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
A József Attila Múzeumtól a Megyeház úton a város széle felé tovább sétálva, egy parkos részen található ez a nevezetes és jól megtermett kocsányos tölgyfa, amely arról nevezetes, hogy amikor Juhász Gyula Makón tartózkodott, akkor itt szeretett pihengetni, elmélkedni. Legalábbis az emléktábla szerint így volt.
Ami viszont tényként elkönyvelhető, hogy a fát 1810 körül ültették, azaz több mint 210 éves, de mégis jó egészségnek örvend, s valószínűleg a város dokumentáltan legidősebb fája. Törzsének kerülete 4,63 méter, magassága 30-40 méter, koronája 25 méter átmérőjű. A fát 1970-ben védetté nyilvánították. A fát körülvevő parkos részen vannak padok, akár mi is Juhász Gyulának érezhetjük magunkat.
Milyennek találod ezt az értékelést?
6838 értékelés / 684 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
265 település / 27 oldalon